Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu

Łukaniu Kałużniak
Dodano: 2016-12-01 , Zaktualizowano: 2020-02-02

Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu, a właściwie Zamek w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) lub Zamek Dzikowski to XV-wieczny zespół zamkowy głównej linii rodziny magnackiej Tarnowskich.Historia zamku

Budowę zamku zapoczątkowano w XV wieku, wówczas był to wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku budowla przejęta przez Tarnowskich została całkowicie przebudowana, a dodatkowo powstał system fortyfikacji bastionowych. W 1830 roku zamek Tarnowskich został ponownie przebudowany na rezydencję - muzeum w stylu neogotyku.

Tarnobrzeg

W 1927 roku na zamku miała miejsce tragedia, początkowo w efekcie bardzo dużych mrozów zamarzła instalacja wodociągowa, więc służba ogrzewała rury lampami benzynowymi. Tak w nocy z 21 na 22 grudnia wybuchł na zamku pożar, który dostrzeżono dopiero nad ranem. Zdając sobie sprawę z zagrożenia dla bezcennych zbiorów kultury narodowej, znajdujących się w zamkowej bibliotece, starano się je ratować, wezwano straż pożarną, ale z powodu zamarzniętych hydrantów, pożar gaszono śniegiem.

Zbiory znajdujące się w bibliotece ratowali uczniowie gimnajum oraz Alfred Freyer - lekkoatleta, 8-krotny mistrz Polski i 14-krotny rekordzista kraju w biegach na długich dystansach. Niestety płonący strop biblioteki zapadł się zabijając przy tym 8 osób, w tym Freyera. Zarządzono ewakuację budynku i tylko część bezcennych zbiorów udało się uratować. W czasie pożaru ówczesny właściciel zamku - hrabia Zdzisław Jan Tarnowski przebywał w Krakowie, natomiast jego matka, wówczas 90-letnia Zofia z Zamoyskich Tarnowska pozostała w Dzikowie i została szczęśliwie ewakuowana z płonącego zamku. W 1931 roku zamek Dzikowski odbudowano, wtedy budowla zyskała styl neobarokowy. Od XIX wieku natomiast rezydencję otacza rozległy park krajobrazowy.

Tarnobrzeg

W 1972 roku w zamkowych piwnicach odnaleziono kolekcję cennych sreber, którą przewieziono do zamku w Łańcucie. Do roku 2007 mieściło się tutaj Technikum Rolnicze, a w 2011 roku zakończył się gruntowny remont zamku. Obecnie pełni funkcję muzeum, siedzibę ma tutaj Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Odrestaurowane piwnice i poddasze zostały zaadaptowane jako sale muzealne.

Zamek Tarnowskich - Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega - Zamek w Dzikowie
ul. Sandomierska 27, Tarnobrzeg
tel. 503-161-400
www.mhmt.pl
Godziny zwiedzania: V-IX wt-pt 10.00-18.00, sb-nd 13.00-17.00, X-IV wt-pt 10.00-16.00, sb-nd 12.00-16.00
Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 11 zł

Tarnobrzeg


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020