50°34'41" N, 21°40'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 13:00–18:00
  • niedziela: 13:00–18:00

Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu, a właściwie Zamek w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) lub Zamek Dzikowski to XV-wieczny zespół zamkowy głównej linii rodziny magnackiej Tarnowskich.Historia zamku

Budowę zamku zapoczątkowano w XV wieku, wówczas był to wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku budowla przejęta przez Tarnowskich została całkowicie przebudowana, a dodatkowo powstał system fortyfikacji bastionowych. W 1830 roku zamek Tarnowskich został ponownie przebudowany na rezydencję - muzeum w stylu neogotyku.

Tarnobrzeg
Tarnobrzeg

W 1927 roku na zamku miała miejsce tragedia, początkowo w efekcie bardzo dużych mrozów zamarzła instalacja wodociągowa, więc służba ogrzewała rury lampami benzynowymi. Tak w nocy z 21 na 22 grudnia wybuchł na zamku pożar, który dostrzeżono dopiero nad ranem. Zdając sobie sprawę z zagrożenia dla bezcennych zbiorów kultury narodowej, znajdujących się w zamkowej bibliotece, starano się je ratować, wezwano straż pożarną, ale z powodu zamarzniętych hydrantów, pożar gaszono śniegiem.

Zbiory znajdujące się w bibliotece ratowali uczniowie gimnajum oraz Alfred Freyer - lekkoatleta, 8-krotny mistrz Polski i 14-krotny rekordzista kraju w biegach na długich dystansach. Niestety płonący strop biblioteki zapadł się zabijając przy tym 8 osób, w tym Freyera. Zarządzono ewakuację budynku i tylko część bezcennych zbiorów udało się uratować. W czasie pożaru ówczesny właściciel zamku - hrabia Zdzisław Jan Tarnowski przebywał w Krakowie, natomiast jego matka, wówczas 90-letnia Zofia z Zamoyskich Tarnowska pozostała w Dzikowie i została szczęśliwie ewakuowana z płonącego zamku. W 1931 roku zamek Dzikowski odbudowano, wtedy budowla zyskała styl neobarokowy. Od XIX wieku natomiast rezydencję otacza rozległy park krajobrazowy.

Tarnobrzeg
Zamek w Tarnobrzegu
Tarnobrzeg


W 1972 roku w zamkowych piwnicach odnaleziono kolekcję cennych sreber, którą przewieziono do zamku w Łańcucie. Do roku 2007 mieściło się tutaj Technikum Rolnicze, a w 2011 roku zakończył się gruntowny remont zamku. Obecnie pełni funkcję muzeum, siedzibę ma tutaj Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Odrestaurowane piwnice i poddasze zostały zaadaptowane jako sale muzealne.

Zamek Tarnowskich - Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega - Zamek w Dzikowie
ul. Sandomierska 27, Tarnobrzeg
tel. 503-161-400
www.mhmt.pl
Godziny zwiedzania: V-IX wt-pt 10.00-18.00, sb-nd 13.00-17.00, X-IV wt-pt 10.00-16.00, sb-nd 12.00-16.00
Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 11 zł

Tarnobrzeg
Tarnobrzeg


Pałac w Tarnobrzegu Pałac Tarnowskich w Tarnobrzegu Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg Zamek Tarnobrzeg most w zamku Tarnobrzeg Zamek

Tarnobrzeg noclegi

Tarnobrzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Łukaniu Kałużniak Krajtroter 3140 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021