Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej

Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej
52°1'52" N, 23°6'51" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zespół pałacowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, nazywany też zamkiem, przylega do ulic Warszawskiej i Zamkowej i sąsiaduje także z doliną rzeki Krzny. Zespół pałacowy obejmuje pozostałości rezydencji Radziwiłłów zbudowanej na planie gwiazdy pięcioramiennej z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym.Budowę zespołu rozpoczął Aleksander Ludwik Radziwiłł od wzniesienia pałacu w 1622 roku. Jego następcy przebudowywali i rozbudowywali zespół pałacowy, który swój ostateczny wygląd uzyskał w 1736 roku. Pałac w XVII wieku stanowił wzór dla innych rezydencji w Polsce. Został rozebrany w 1883 roku jako ruina.

Zachowane elementy zespołu

- Fortyfikacje ziemne bastionowe systemu staroholenderskiego z lat 1653-54 - rzadki przykład umocnień "szkoły staroholenderskiej"

- Brama wjazdowa - barokowa, wzorowana na łuku triumfalnym Konstantyna Wielkiego w Rzymie, ozdobiona licznymi elementami dekoracyjnymi, niegdyś stanowiła wizytówkę całego zespołu pałacowego- Szyja bramna - łączy bramę z wieżą, parterowa, murowana, otynkowana, nakryta dachem dwuspadowym

- Wieża wjazdowa zwana wartowniczą - zbudowana na planie kwadratu, sześciokondygnacyjna, zwieńczona barokowym hełmem stanowi najbardziej charakterystyczny punkt w panoramie miasta- Trzy oficyny - przylegające do dawnego dziedzińca paradnego, zamienionego później na park miejski

- Wieżyczka wschodnia -  barokowa, wolnostojąca w głębi parku, dwukondygnacyjna, przykryta kopułą z dachem namiotowym

- Kaplica zamkowa Św. Jozafata - ufundowana w 1629 roku przez Teklę z Wołłowiczów Radziwiłłową. Kiedyś znajdowała się w pobliżu pałacu i spoczywały w niej relikwie Św. Jozafata. Obecnie jest najstarszym zachowanym obiektem w całym zespole

Współcześnie w wieży wjazdowej mieści się Muzeum Południowego Podlasia, a w oficynach m.in. szkoła muzyczna, biblioteka, oddział NFZ, Bialskie Centrum Kultury i inne.

Zespół pałacowo-parkowy
ul. Warszawska, Biała Podlaska
muzeumbiala.pl/historia-zalozenia-palacowego-2

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021