Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, Joanna

Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej

(5 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zespół pałacowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, nazywany też zamkiem, przylega do ulic Warszawskiej i Zamkowej i sąsiaduje także z doliną rzeki Krzny. Zespół pałacowy obejmuje pozostałości rezydencji Radziwiłłów zbudowanej na planie gwiazdy pięcioramiennej z pięcioma bastionami otoczonymi fosą i wałem ziemnym.

Budowę zespołu rozpoczął Aleksander Ludwik Radziwiłł od wzniesienia pałacu w 1622 roku. Jego następcy przebudowywali i rozbudowywali zespół pałacowy, który swój ostateczny wygląd uzyskał w 1736 roku. Pałac w XVII wieku stanowił wzór dla innych rezydencji w Polsce. Został rozebrany w 1883 roku jako ruina.Zachowane elementy zespołu

- Fortyfikacje ziemne bastionowe systemu staroholenderskiego z lat 1653-54 - rzadki przykład umocnień "szkoły staroholenderskiej"

- Brama wjazdowa - barokowa, wzorowana na łuku triumfalnym Konstantyna Wielkiego w Rzymie, ozdobiona licznymi elementami dekoracyjnymi, niegdyś stanowiła wizytówkę całego zespołu pałacowego- Szyja bramna - łączy bramę z wieżą, parterowa, murowana, otynkowana, nakryta dachem dwuspadowym

- Wieża wjazdowa zwana wartowniczą - zbudowana na planie kwadratu, sześciokondygnacyjna, zwieńczona barokowym hełmem stanowi najbardziej charakterystyczny punkt w panoramie miasta- Trzy oficyny - przylegające do dawnego dziedzińca paradnego, zamienionego później na park miejski

- Wieżyczka wschodnia -  barokowa, wolnostojąca w głębi parku, dwukondygnacyjna, przykryta kopułą z dachem namiotowym

- Kaplica zamkowa Św. Jozafata - ufundowana w 1629 roku przez Teklę z Wołłowiczów Radziwiłłową. Kiedyś znajdowała się w pobliżu pałacu i spoczywały w niej relikwie Św. Jozafata. Obecnie jest najstarszym zachowanym obiektem w całym zespole

Współcześnie w wieży wjazdowej mieści się Muzeum Południowego Podlasia, a w oficynach m.in. szkoła muzyczna, biblioteka, oddział NFZ, Bialskie Centrum Kultury i inne.

Zespół pałacowo-parkowy
ul. Warszawska, Biała Podlaska
muzeumbiala.pl/historia-zalozenia-palacowego-2

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Biała Podlaska noclegi

Biała Podlaska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022