Pałac Książęcy w Żaganiu

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-10-03 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Pałac Książęcy w Żaganiu wznoszący się w parku krajobrazowym nad Bobrem to jedna z najokazalszych budowli barokowych w Polsce, zachowana do dziś w dobrym stanie. Pałac powstał w XVII wieku, w miejscu piastowskiego zamku z czasów średniowiecza. Pierwszym budowniczym renesansowej rezydencji był Albrecht von Wallenstein - dowódca wojsk cesarskich podczas wojny 30–letniej. Pałac typu palazzo in fortezza zaprojektował wówczas włoski architekt Vincenco Boccacci, jednak prace przerwała tragiczna śmierć  Wallensteina. Prace kontynuował od 1646 roku książę Vaclav Eusebius von Lobkovic i wtedy to budowla nabrała dzisiejszego kształtu.Kolejny okres wielkiego rozkwitu pałacu i jego otoczenia to połowa XIX wieku, kiedy panowała tu księżna Dorota de Talleyrand – Perigord. Wtedy rozebrano jedno skrzydło pałacu i zastąpione je podjazdami z oranżerią. Wnętrza nabrały wystroju zgodnego z duchem epoki, ale najbardziej zmienił się park otaczający pałac. Został znacznie powiększony, zyskał kształ rozległego angielskiego parku krajobrazowego i nabrał cech modnego wówczas parku romantycznego. Wtedy to w pałacu żagańskim bywali znamienici przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, m.in. Alexander baron von Humboldt, Ferenz Liszt czy król pruski Wilhelm I.

Zwiedzanie pałacu

Obecnie w pałacu mieści się Żagański Pałac Kultury, który organizuje tu ciekawe wydarzenia kulturalne. Dodatkowo pałac można przez cały rok zwiedzać z przewodnikiem, tylko w wyznaczonych godzinach, poza poniedziałkiem. Bilety są do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej (w małym budynku "baszta"). Otaczający Park Książęcy to otwarty teren wypoczynku mieszkańców i turystów, dostępny dla każdego i kryjący ciekawe zabytki przeszłości, m.in. domek portiera, oranżerię, świątynię dumania, młynówkę, zabytkowy szpital, unikatowy kościółek Św. Krzyża czy domek dzwonnika. Na miejscu można nawet wypożyczyć rower i z siodełka poznać ten śliczny zakątek. Wiedzie tu również trasa turystyczna „Kamienne Ślady Przeszłości” o długości około 3 km, rozpoczyna się przy Punkcie Informacji Turystycznej obok Pałacu i prowadzi przez ogród pałacowy do parku średniego zwanego Bażanciarnią. Przebieg trasy oznakowany jest za pomocą betonowych słupków z umieszczonymi strzałkami kierunkowymi koloru czerwonego. Prowadzi po ciekawych obiektach zabytkowych, a dodatkowo można wydrukować na oficjalnej stronie ulotkę i zrobić z tego zwiedzania frajdę dla dzieci.

Pałac Książęcy
ul. Szprotawska 4, Żagań
tel. 68/ 477-64-64
https://palacksiazecy.plZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020