Pałac Heinzla w Łagiewnikach, Patrycja Sadowska

Pałac Heinzla w Łodzi

(4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zespół pałacowo-parkowy Heinzlów w Łagiewnikach znajduje się przy ulicy Okólnej w Łodzi. Pałac nazywany przez niektórych "Pałacem na wodzie" lub łódzkim "Pałacem Łazienkowskim" został zaprojektowany przez znanych architektów - Ignacego Markiewicza i Franza Schwechtena, w pięknym neorenesansowym stylu, w miejscu, gdzie dotychczas stał stary dwór, u zbiegu dzisiejszych ulic: Łagiewnickiej i Okólnej.

Pałac zbudował w latach 1898-99 Ludwik Heinzl. Pod względem architektonicznym pałac cechuje niebywała lekkość, wytworność, harmonia i prostota wyrazu. Wjazd do pałacu usytuowany był od strony zachodniej. Patrząc z tego miejsca widzimy południową ścianę pałacu. Od strony południowej znajduje się ogromny, półokrągły taras, wewnątrz którego była fontanna. Na parterze pałacu znajduje się sala balowa, z której roztacza się wspaniały widok na park i staw. W jedną ze ścian sali wbudowano olbrzymią taflę lustra.Właściciel Pałacu - Ludwik Heinzl z zamiłowaniem oddawał się swoim pasjom, którymi były: hippika oraz myślistwo. O faktach tych świadczą liczne stajnie, duża liczba koni, powozownie i własny tor konny. Ponadto wspaniała kolekcja broni myśliwskiej oraz bażantarnia, w której hodowano i rozmnażano ptactwo łowne - cietrzewie, bażanty, kuropatwy. Dojrzałe osobniki wypuszczano do Lasu Łagiewnickiego i następnie na nie polowano. Hainzlowie utrzymywali także liczną psiarnię myśliwską.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodziły: Pałac i park, korty tenisowe, bażantarnia, szklarnie, warzywnik, sad i dom ogrodnika oraz 3 stajnie, wozownia, obora, chlewnia, gołębnik, stodoła, kuźnia, spichlerz.

Poza obszarem zespołu pałacowo-parkowego, już na terenach leśnych, znajdowały się gorzelnia i tor konny, a na obszarze Arturówka zostało wzniesionych kilka eleganckich willi, m.in. dzisiejsza Daria - pełniąca niegdyś rolę pałacu myśliwskiego rodziny Heinzlów.

Po śmierci Ludwika w 1925 roku dobra łagiewnickie przejęła jego córka Konstancja wraz z mężem Oswaldem Kermenitzem, ambasadorem Austrii w Polsce. W 1937 roku wyjechali jednak na stałe do Peru i majątek pozostał bez nadzoru.W 1939 roku po zajęciu przez Niemców, pałac miał początkowo zostać siedzibą gubernatora Hansa Franka. Ostatecznie zlokalizowano w nim szpital i pensjonat dla przyszłych matek. W czasie okupacji hitlerowcy spalili wspaniały polskojęzyczny księgozbiór z pietyzmem gromadzony przez Heinzlów i Oswalda Kermenitza oraz zniszczyli znalezioną w sejfie dokumentację majątku. Okres hitlerowskiej okupacji budynek przetrwał w dość dobrym stanie. Najbardziej tragiczny dla dziejów Pałacu był okres 1945-47, kiedy w pomieszczeniach pałacowych była szkoła oficerska wojsk radzieckich. Niszczono i dewastowano wszystko, co mogło świadczyć o potędze i historii Rodziny Heinzlów.

Po II wojnie łagiewnicki majątek został upaństwowiony. W ogołoconym z cennych mebli, księgozbioru, kolekcji broni i dzieł sztuki pałacu powstało w 1947 roku sanatorium dziecięce. W latach 50-tych XX wieku do niezwykle lekkiej architektonicznie bryły Pałacu dobudowano ciężką, nieciekawą wizualnie tzw. leżakownię, na otwarciu której byli prezydent Bolesław Bierut oraz marszałek Michał Żymierski-Rola.

W zabudowaniach gospodarczych dawnego folwarku część budynków przeznaczono na lokale mieszkalne, część pomieszczeń zajęły instytucje państwowe i spółdzielcze, a w części budynków przy ul. Łagiewnickiej miała siedzibę specjalistyczna grupa konna Milicji Obywatelskiej oraz Łódzki Klub Jeździecki istniejący do chwili obecnej.

Pałac Heinzla
ul. Okólna 166, Łagiewniki, ŁódźŁódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022