Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zespół pałacowo-parkowy Heinzlów w Łagiewnikach znajduje się przy ulicy Okólnej w Łodzi. Pałac nazywany przez niektórych "Pałacem na wodzie" lub łódzkim "Pałacem Łazienkowskim" został zaprojektowany przez znanych architektów - Ignacego Markiewicza i Franza Schwechtena, w pięknym neorenesansowym stylu, w miejscu, gdzie dotychczas stał stary dwór, u zbiegu dzisiejszych ulic: Łagiewnickiej i Okólnej.Pałac zbudował w latach 1898-99 Ludwik Heinzl. Pod względem architektonicznym pałac cechuje niebywała lekkość, wytworność, harmonia i prostota wyrazu. Wjazd do pałacu usytuowany był od strony zachodniej. Patrząc z tego miejsca widzimy południową ścianę pałacu. Od strony południowej znajduje się ogromny, półokrągły taras, wewnątrz którego była fontanna. Na parterze pałacu znajduje się sala balowa, z której roztacza się wspaniały widok na park i staw. W jedną ze ścian sali wbudowano olbrzymią taflę lustra.Właściciel Pałacu - Ludwik Heinzl z zamiłowaniem oddawał się swoim pasjom, którymi były: hippika oraz myślistwo. O faktach tych świadczą liczne stajnie, duża liczba koni, powozownie i własny tor konny. Ponadto wspaniała kolekcja broni myśliwskiej oraz bażantarnia, w której hodowano i rozmnażano ptactwo łowne - cietrzewie, bażanty, kuropatwy. Dojrzałe osobniki wypuszczano do Lasu Łagiewnickiego i następnie na nie polowano. Hainzlowie utrzymywali także liczną psiarnię myśliwską.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodziły: Pałac i park, korty tenisowe, bażantarnia, szklarnie, warzywnik, sad i dom ogrodnika oraz 3 stajnie, wozownia, obora, chlewnia, gołębnik, stodoła, kuźnia, spichlerz.

Poza obszarem zespołu pałacowo-parkowego, już na terenach leśnych, znajdowały się gorzelnia i tor konny, a na obszarze Arturówka zostało wzniesionych kilka eleganckich willi, m.in. dzisiejsza Daria - pełniąca niegdyś rolę pałacu myśliwskiego rodziny Heinzlów.Po śmierci Ludwika w 1925 roku dobra łagiewnickie przejęła jego córka Konstancja wraz z mężem Oswaldem Kermenitzem, ambasadorem Austrii w Polsce. W 1937 roku wyjechali jednak na stałe do Peru i majątek pozostał bez nadzoru.

W 1939 roku po zajęciu przez Niemców, pałac miał początkowo zostać siedzibą gubernatora Hansa Franka. Ostatecznie zlokalizowano w nim szpital i pensjonat dla przyszłych matek. W czasie okupacji hitlerowcy spalili wspaniały polskojęzyczny księgozbiór z pietyzmem gromadzony przez Heinzlów i Oswalda Kermenitza oraz zniszczyli znalezioną w sejfie dokumentację majątku. Okres hitlerowskiej okupacji budynek przetrwał w dość dobrym stanie. Najbardziej tragiczny dla dziejów Pałacu był okres 1945-47, kiedy w pomieszczeniach pałacowych była szkoła oficerska wojsk radzieckich. Niszczono i dewastowano wszystko, co mogło świadczyć o potędze i historii Rodziny Heinzlów.

Po II wojnie łagiewnicki majątek został upaństwowiony. W ogołoconym z cennych mebli, księgozbioru, kolekcji broni i dzieł sztuki pałacu powstało w 1947 roku sanatorium dziecięce. W latach 50-tych XX wieku do niezwykle lekkiej architektonicznie bryły Pałacu dobudowano ciężką, nieciekawą wizualnie tzw. leżakownię, na otwarciu której byli prezydent Bolesław Bierut oraz marszałek Michał Żymierski-Rola.

W zabudowaniach gospodarczych dawnego folwarku część budynków przeznaczono na lokale mieszkalne, część pomieszczeń zajęły instytucje państwowe i spółdzielcze, a w części budynków przy ul. Łagiewnickiej miała siedzibę specjalistyczna grupa konna Milicji Obywatelskiej oraz Łódzki Klub Jeździecki istniejący do chwili obecnej.

Pałac Heinzla
ul. Okólna 166, Łagiewniki, Łódź

Łódź noclegi

Łódź to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Patrycja Sadowska Uzależniony od podróży 1367 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020