Greiserówka - rezydencja oprawcy w Jeziorach, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Pałac Greisera w Jeziorach

(4.7 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego w miejscowości Jeziory, nad Jeziorem Góreckim, podczas II wojny światowej hitlerowski oprawca ludności Wielkopolski - Arthur Greiser kazał wybudować sobie posiadłość wraz z folwarkiem.Greiser kazał wóczas wybudować drogę dojazdową do dziewiczych terenów, na jakich postawił swą rezydencję. Dziś betonowe płyty łączące Komorniki i Jeziory nazywane są potocznie "greiserówką" (Grajzerówką), podobnie, jak cała posiadłość.

Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Greiser znany był ze swego okrucieństwa wobec okolicznych mieszkańcach, dlatego dla własnej ochrony otoczył pałac wysokim murem, bramy strzegło dwóch wartowników, a dwóch innych przez całą dobę chodziło wzdłuż murów. Do jeziora Góreckiego natomiast wrzucono zwoje drutu kolczastego, aby uniemożliwić dostęp do rezydencji od strony pałacu. Również okoliczne lasy były stale patrolowane przez konny oddział SS.Pod koniec wojny Greiser zbiegł do Niemiec, ale został tam schwytany i wydany polskim władzom. Oprawca został skazany na śmierć i powieszono go na stokach poznańskiej Cytadeli.

Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Na folwark Greisera składają się budynki mieszkalne i gospodarcze, w których obecnie mieści się Dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego.Niedaleko znajduje się Obszar Ochrony Ścisłej Pod Dziadem.

Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Jeziory Folwark Glaisera , Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Greiserówka - Dyrekcja i Muzeum WPN-u
Grajzerówka, Jeziory, Mosina
tel. 61/ 898-23-00

 

 

 

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Pałac Greisera w Jeziorach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Puszczykowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Puszczykowo noclegi

Puszczykowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°16'7N, 16°47'52E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021