52°16'7" N, 16°47'52" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

W sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego w miejscowości Jeziory, nad Jeziorem Góreckim, podczas II wojny światowej hitlerowski oprawca ludności Wielkopolski - Arthur Greiser kazał wybudować sobie posiadłość wraz z folwarkiem.Greiser kazał wóczas wybudować drogę dojazdową do dziewiczych terenów, na jakich postawił swą rezydencję. Dziś betonowe płyty łączące Komorniki i Jeziory nazywane są potocznie "greiserówką" (Grajzerówką), podobnie, jak cała posiadłość.

Jeziory Folwark Glaisera
Jeziory Folwark Glaisera

Greiser znany był ze swego okrucieństwa wobec okolicznych mieszkańcach, dlatego dla własnej ochrony otoczył pałac wysokim murem, bramy strzegło dwóch wartowników, a dwóch innych przez całą dobę chodziło wzdłuż murów. Do jeziora Góreckiego natomiast wrzucono zwoje drutu kolczastego, aby uniemożliwić dostęp do rezydencji od strony pałacu. Również okoliczne lasy były stale patrolowane przez konny oddział SS.

Pod koniec wojny Greiser zbiegł do Niemiec, ale został tam schwytany i wydany polskim władzom. Oprawca został skazany na śmierć i powieszono go na stokach poznańskiej Cytadeli.

Jeziory Folwark Glaisera
Jeziory Folwark Glaisera
Jeziory Folwark Glaisera


Na folwark Greisera składają się budynki mieszkalne i gospodarcze, w których obecnie mieści się Dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Niedaleko znajduje się Obszar Ochrony Ścisłej Pod Dziadem.

Jeziory Folwark Glaisera
Jeziory Folwark Glaisera


Greiserówka - Dyrekcja i Muzeum WPN-u
Grajzerówka, Jeziory, Mosina
tel. 61/ 898-23-00

 

 

 

 

Puszczykowo noclegi

Puszczykowo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021