Hotel Pałac Cieleśnica
Cieleśnica 22, Rokitno
tel. 887-777-667
www.cielesnica.pl
Pięknie odrestaurowany pałac Cieleśnica leży na Podlasiu, w miejscowości Cieleśnica, na północ od Rokitna i Białej Podlaskiej. Korzenie miejscowości Cieleśnica sięgają XV-XVI wieku, w 1526 roku rodzina Cieleśnickich założyła tu folwark, który w ciągu wieków przechodził w ręce różnych rodów, właścicielami majątku były m.in. rodziny Andruszkiewiczów, Kochanowskich i bialskich Radziwiłłów.
Największy rozkwit cieleśnickiej posiadłości rozpoczął się na początku XIX wieku, kiedy majątek zakupił Andrzej Serwiński. Wówczas powstała tu oficyna i oranżerię, w otoczeniu parku krajobrazowego, on również w latach 1832-35 wybudował tu obecny klasycystyczny pałac według projektu Antonio Corazziego - wybitnego włoskiego architekta.
W XX wieku powstała tu dodatkowo gorzelnia, młyn parowy, cegielnia i elektrownia, a także gospodarstwo rybne, hodowlane i rolne. Ówczesny właściciel - Stanisław Różyczka de Rosenwerth był wybitnym działaczem społeczno-gospodarczym południowego Podlasia, zainicjował on powstanie Podlaskiej Wytwórni Samolotów, w której był konstruktorem i jednym z udziałowców. Po wojnie dobra cieleśnickie przeszły na własność Skarbu Państwa, funkcjonował tu Dom Pracy Twórczej, a później PGR.
Od 2009 roku pałac znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, którzy odremontowali pałac i zagospodarowali teren wokół zabytku. Dziś pałac Cieleśnica stał się luksusowym hotelem z restauracją, który przyjmuje gości od 2013 roku. Niedaleko Pałacu odwiedzić można Świętą Górę Grabarka (około 35 km).
Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.