Pałac Cieleśnica na Podlasiu, TomaszB

Pałac Cieleśnica na Podlasiu

(4.4 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pięknie odrestaurowany pałac Cieleśnica leży na Podlasiu, w miejscowości Cieleśnica, na północ od Rokitna i Białej Podlaskiej. Korzenie miejscowości Cieleśnica sięgają XV-XVI wieku, w 1526 roku rodzina Cieleśnickich założyła tu folwark, który w ciągu wieków przechodził w ręce różnych rodów, właścicielami majątku były m.in. rodziny Andruszkiewiczów, Kochanowskich i bialskich Radziwiłłów.

Największy rozkwit cieleśnickiej posiadłości rozpoczął się na początku XIX wieku, kiedy majątek zakupił Andrzej Serwiński. Wówczas powstała tu oficyna i oranżerię, w otoczeniu parku krajobrazowego, on również w latach 1832-35 wybudował tu obecny klasycystyczny pałac według projektu Antonio Corazziego - wybitnego włoskiego architekta.

Widok na tył Pałacu z tarasem, TomaszB
Widok na tył Pałacu z tarasem, TomaszB


W XX wieku powstała tu dodatkowo gorzelnia, młyn parowy, cegielnia i elektrownia, a także gospodarstwo rybne, hodowlane i rolne. Ówczesny właściciel - Stanisław Różyczka de Rosenwerth był wybitnym działaczem społeczno-gospodarczym południowego Podlasia, zainicjował on powstanie Podlaskiej Wytwórni Samolotów, w której był konstruktorem i jednym z udziałowców. Po wojnie dobra cieleśnickie przeszły na własność Skarbu Państwa, funkcjonował tu Dom Pracy Twórczej, a później PGR.

Pałac dzisiaj

Od 2009 roku pałac znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, którzy odremontowali pałac i zagospodarowali teren wokół zabytku. Dziś pałac Cieleśnica stał się luksusowym hotelem z restauracją, który przyjmuje gości od 2013 roku. Niedaleko Pałacu odwiedzić można Świętą Górę Grabarka (około 35 km).

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Hotel Pałac Cieleśnica
Cieleśnica 22, Rokitno
tel. 887-777-667
www.cielesnica.pl

GPS: 52°9'31N, 23°21'8E

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Podlasie
Normalna
perełki wiek XIX pałace pałace hotele hotele
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022