Pałac Bażantarnia w Pszczynie, Bażantarnia

Pałac Bażantarnia w Pszczynie

(4.7 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W dzielnicy Pszczyny - Porębie, stoi uroczy klasycystyczny pałacyk nazywany Bażantarnią. Znajduje się 3 kilometry na zachód od Zamku Pszczyńskiego, przy szosie żorskiej i wodzisławskiej. Główną rezydencją właścicieli Wolnego Pszczyńskiego Księstwa Stanowego był zamek, stojący przy północno-zachodniej pierzei rynku w Pszczynie. Pałac Bażantarnia powstał w końcu XVIII wieku.

Pomysł zakładania w Porębie hodowli bażantów powstał w 1770 roku. W drodze zabiegów rekultywacyjnych i melioracyjnych dokonano zmian stosunków wodnych, wytyczając miejsca pod układ dróg i ścieżek. Poza tym, poprzez planowe nasadzenia, nadano ostateczny kształt pięknego założenia parkowo-leśnego.Projekt przygotował w 1792 roku książęcy architekt Wilhelm Pusch. Powstały potem malownicze, krzyżujące się ze sobą promenady, z nasypami, jazami, zabudowaniami gospodarczymi, domek dla opiekuna bażantów oraz drewniana willa zwana "Źródłem Henryka".

Do naszych czasów zachował się tylko sam zamek, zwany też Pałacem "Fasanerie" - Bażantarnia. Fryderyk zmarł się w 1797 roku i budowę ukończył syn Fryderyka - Ferdynand. 

Pałac Bażantarnia jako budowla klasycystyczna

Bażantarnia to typowa budowla klasycystyczna na planie prostokąta, z wysokim dachem czterospadowym, krytym dachówką. Murowany pałac usytuowanym jest frontem na południe, z pięcioosiową elewacją frontową, ozdobiony portykiem o czterech kolumnach poprzedzonym schodami.

W XX wieku budynek został rozbudowany o jedno skrzydło w kierunku płn.-zach, w miejscu drewnianej kuchni. W archiwum pszczyńskim zachowały się opisy XIX-wiecznych wnętrz. Na parterze mieściły się: przedpokój, czyli sień ze stojącymi w nim stołami, krzesłami, ławą i biurkiem, wspomniany już piętrowy salon z balkonem, wyposażony w osiem ławek wyściełanych czarnym płótnem, okrągłą sofę, dwa duże lustra, żyrandol, jedenaście kandelabrów ściennych oraz okrągły piec: pokój dam z sofą, sześcioma krzesłami, stołem, weneckim lustrem i parawanem przy kominku; palarnia z sofą, jedenastoma trzcinowymi krzesłami oraz pokój bilardowy. Kilka pomieszczeń znajdowało się na pierwszym piętrze. Pałac w Porębie służył głównie imprezom rozrywkowym. Imprezy książęce w Bażantarni

W odróżnieniu od dostojnych i reprezentacyjnych wnętrz zamku pszczyńskiego był prawdziwą świątynią zabaw i niczym nie zmąconej radości. Sala balowa Bażantarni podczas takich okazji dekorowana była owocami i licznymi bukietami kwiatów. Na bale, odbywające się z okazji urodzin członków rodziny książęcej, zapraszano gości z miasta i jego najbliższych okolic. Szczególnie uroczysty charakter miały zawsze urodziny księżnej Augustyny Esperanzy Fryderyki von Reuss - żony Henryka Anhalta (rządzącego księstwem w latach 1818-30 i 1841-46), której data urodzin zbiegała się z datą urodzin króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Pałac w Porębie i zamek pszczyński były podczas takich imprez rzęsiście oświetlone.

Rozmach Anhaltów w Bażantarni

Uroczystości te rozpoczynały się z reguły w samo południe wystawnym obiadem, przerywanym toastami, zaś po obiedzie rozpoczynała się wielogodzinna zabawa, trwająca czasem do czwartej nad ranem. Podczas przyjęć przygrywały orkiestry, głównie smyczkowe, chociaż podczas wznoszenia toastów, dodatkowo, często wtórowało im bicie w kotły i muzyka trąbek. Na imprezach bawiło się od 120 do 3,5 tys. osób! Nawet wtedy, gdy zjawiało się kilka tysięcy ludzi, wszystkich podejmowano kawą, winem i ciastem, a bale odbywające się w wielkiej ciasnocie trwały do północy.

Należy przypuszczać, że prawdziwe powodzenie Bażantarni skończyło się z Anhaltami. Po przebudowie zamku pszczyńskiego w latach 1870-74 (już za panowania Hochbergów) reprezentacyjne imprezy dworskie odbywały się w zamku. Ciekawym epizodem jest okres I wojny światowej, gdy w Pszczynie (określanej w tym czasie jako „mały Berlin”) znajdował się sztab generalny niemieckich wojsk cesarskich (obecnie tzw. Paleja). W tym czasie Bażantarnia na nowo odżyła jako miejsce wizyt cesarza Niemiec i wielu oficjeli, którym miejscowe bażanty smakowały wybornie. 

Zajazd w Bażantarni

W 1922 roku Książę Jan Henryk XV pozwolił na funkcjonowanie pałacu jako elegenckiego zajazdu, gdyż sprzedał go na raty miejscowemu restauratorowi- Kubickiemu. W Bażantarni wielokrotnie zatrzymywali się między innymi Prezydent Ignacy Mościcki, budowniczy Gdyni - Eugeniusz Kwiatkowski oraz elita Śląska i Warszawy. W otaczającym pałac parku był zorganizowany teren sportów zimowych między innymi znana skocznia narciarska, trasy zjazdowe i biegowe na nartach, ślizgawki na stawach a w okresie letnim służył biegom sportowym, cyklistom i przejażdżkom konnym. Na terenie strzelnicy sportowej ćwiczyła się młodzież i bractwo kurkowe.Do czasu wybudowania nowej drogi do Bielska, Bażantarnia była popularnym miejscem wycieczek weekendowych. W 1937 roku Jan Henryk XV sprzedał ostatecznie pałac. Końcówka II wojny światowej, to okres funkcjonowania obiektu jako sztabu pułku Wehrmachtu. W 1945 roku wkraczający sowieci zrujnowali częściowo Pałac. Później służył repatriantom jako punkt przystankowy. Od 1947 roku w Bażantarni mieszkało kilka rodzin pracowników byłych dóbr książęcych. Dopiero w latach 70. XX wieku Kopalnia Węgla Kamiennego „Pniówek” przejęła obiekt na własne potrzeby socjalne. Wyburzono wówczas oficyny i odrestaurowano wnętrza na siermiężny styl z lat 70.

Służył wielu imprezom piwnym oraz innym uroczystościom barbórkowym. Nawiedzili to miejsce również kilkakrotnie prominenci PRL-u m.in. Edward Gierek i Zdzisław Grudzień z czym wiązało się asfaltowanie okolicznego parku, wycinanie drzew i... malowanie trawy na zielono. Obiekt jest znany prawie każdemu mieszkańcowi Pszczyny z racji niezliczonych weselisk, uroczystości komunijnych i styp, które odbywały się w jego wnętrzach. Wraz z piękną aleją starych lip, prowadzącą do szosy żorskiej do pałacu, stanowi Bażantarnia piękny akcent w Województwie Śląskim.

Restauracja Bażantarnia

W chwili obecnej w Pałacu mieści się restauracja, w której zasmakujesz wybornych dań przy świecach i lampce wina. Organizowane są tu również koncerty fortepianowe, które gromadzą entuzjastów muzyki klasycznej i smakoszy tutejszej kuchni. ponadto dostępne są tutaj pokoje gościnne.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 16:00–23:00
  • wtorek: 16:00–23:00
  • środa: 16:00–23:00
  • czwartek: 16:00–23:00
  • piątek: 12:00–23:00
  • sobota: 12:00–23:00
  • niedziela: 12:00–23:00

Adres

Pałac Bażantarnia - Restauracja
ul. Barbórki 47, Pszczyna-Poręba 
tel. 601-406-352  
www.palacbazantarnia.pl

GPS: 49°59'24N, 18°53'33E

Pszczyna noclegi

Pszczyna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pszczyna
Normalna
pałace restauracje dworki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022