Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°30'53" N, 16°58'34" E
Wielkopolskie
2017-02-07
2020-02-01 02:00

Opis Owińsk

Owińska to historyczna wieś w województwie wielkopolskim, leżąca w gminie Czerwonak, 8 km na północ od Poznania, przy drodze z Poznania do Wągrowca.Owińska znane są od XIII wieku i od tamtej pory aż do końca XVIII wieku należały do Cysterek z Trzebnicy. Wtedy nastąpiła kasata zakonu, a Owińska przeszły w ręce rodziny von Treskow. Do dzisiaj w Owińskach stoją zabudowania pocysterskie.

Dąb Bartek w Owińskach
Dąb Bartek w Owińskach

Zabytki w Owińskach

- Klasztor Cysterek w Owińskach, ul. Cysterek - klasztor cysterek zaczął powstawać tu już w XIII wieku, ale do dzisiaj zachowały się barokowe obiekty XVIII-wieczne, stojące na fundamentach starszych. Świątynia klasztorna to kościół Św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół parafialny z lat 1720-28, natomiast dzisiejszy klasztor wybudowany został w 1700 roku, a później przebudowany w latach 1873-75 na potrzeby znajdującego się w nim Szpitala Psychiatrycznego. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku powstał tu pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw ułatwiający przystosowanie dzieci niewidomych do życia w mieście

- Pałac w Owińskach, ul. Poznańska - późnoklasycystyczny piękny budynek z 1806 roku wybudowany dla Ottona von Treskowa - ówczesnego właściciela Owińsk. Rodzina von Treskow posiadała pałac do II wojny światowej, kiedy to w jego piwnicach powstała katownia. Obecnie pałac pozostaje w rękach gminy, choć piękny, popada w ruinę. Pałac otacza XIX-wieczny park, trochę zaniedbany

Owińska
Owińska


- Kościół Św. Mikołaja, ul. Poznańska - dawny kościół parafialny, dziś nieużytkowany popada w ruinę

Owińska noclegi

Owińska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Owińskach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Mizerny Nowicjusz 0 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-09-11 na
Kościół św Mikołaja został wyremontowany zewnętrzne i zabezpieczony
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020