Kościół i Klasztor w Owińskach

Owińska to historyczna wieś w województwie wielkopolskim, leżąca w gminie Czerwonak, 8 km na północ od Poznania, przy drodze z Poznania do Wągrowca.



Owińska znane są od XIII wieku i od tamtej pory aż do końca XVIII wieku należały do Cysterek z Trzebnicy. Wtedy nastąpiła kasata zakonu, a Owińska przeszły w ręce rodziny von Treskow. Do dzisiaj w Owińskach stoją zabudowania pocysterskie.

Owińska
Owińska

Zabytki w Owińskach

- Klasztor Cysterek w Owińskach, ul. Cysterek - klasztor cysterek zaczął powstawać tu już w XIII wieku, ale do dzisiaj zachowały się barokowe obiekty XVIII-wieczne, stojące na fundamentach starszych. Świątynia klasztorna to kościół Św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół parafialny z lat 1720-28, natomiast dzisiejszy klasztor wybudowany został w 1700 roku, a później przebudowany w latach 1873-75 na potrzeby znajdującego się w nim Szpitala Psychiatrycznego. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku powstał tu pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw ułatwiający przystosowanie dzieci niewidomych do życia w mieście



- Pałac w Owińskach, ul. Poznańska - późnoklasycystyczny piękny budynek z 1806 roku wybudowany dla Ottona von Treskowa - ówczesnego właściciela Owińsk. Rodzina von Treskow posiadała pałac do II wojny światowej, kiedy to w jego piwnicach powstała katownia. Obecnie pałac pozostaje w rękach gminy, choć piękny, popada w ruinę. Pałac otacza XIX-wieczny park, trochę zaniedbany

- Kościół Św. Mikołaja, ul. Poznańska - dawny kościół parafialny, dziś nieużytkowany popada w ruinę



Owińska noclegi

Owińska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
52°30'53N, 16°58'34E
07 luty 2017
01 luty 2020

Wasze opinie

Mizerny
11 wrzesień 2020 16:01
Kościół św Mikołaja został wyremontowany zewnętrzne i zabezpieczony
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację