Kościół i Klasztor w Owińskach

Owińska

(4 głosów: 17)

Owińska to historyczna wieś w województwie wielkopolskim, leżąca w gminie Czerwonak, 8 km na północ od Poznania, przy drodze z Poznania do Wągrowca.Owińska znane są od XIII wieku i od tamtej pory aż do końca XVIII wieku należały do Cysterek z Trzebnicy. Wtedy nastąpiła kasata zakonu, a Owińska przeszły w ręce rodziny von Treskow. Do dzisiaj w Owińskach stoją zabudowania pocysterskie.

Owińska, Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Owińska, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Zabytki w Owińskach

- Klasztor Cysterek w Owińskach, ul. Cysterek - klasztor cysterek zaczął powstawać tu już w XIII wieku, ale do dzisiaj zachowały się barokowe obiekty XVIII-wieczne, stojące na fundamentach starszych. Świątynia klasztorna to kościół Św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół parafialny z lat 1720-28, natomiast dzisiejszy klasztor wybudowany został w 1700 roku, a później przebudowany w latach 1873-75 na potrzeby znajdującego się w nim Szpitala Psychiatrycznego. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku powstał tu pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw ułatwiający przystosowanie dzieci niewidomych do życia w mieście- Pałac w Owińskach, ul. Poznańska - późnoklasycystyczny piękny budynek z 1806 roku wybudowany dla Ottona von Treskowa - ówczesnego właściciela Owińsk. Rodzina von Treskow posiadała pałac do II wojny światowej, kiedy to w jego piwnicach powstała katownia. Obecnie pałac pozostaje w rękach gminy, choć piękny, popada w ruinę. Pałac otacza XIX-wieczny park, trochę zaniedbany

- Kościół Św. Mikołaja, ul. Poznańska - dawny kościół parafialny, dziś nieużytkowany popada w ruinęOwińska noclegi

Owińska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Owińskach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
52°30'53N, 16°58'34E
07 luty 2017
01 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Mizerny
11 wrzesień 2020 16:01
Kościół św Mikołaja został wyremontowany zewnętrzne i zabezpieczony
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację