Kościół i Klasztor w Owińskach

Owińska

(4.1 głosów: 18)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Owińska to historyczna wieś w województwie wielkopolskim, leżąca w gminie Czerwonak, 8 km na północ od Poznania, przy drodze z Poznania do Wągrowca.

Owińska znane są od XIII wieku i od tamtej pory aż do końca XVIII wieku należały do Cysterek z Trzebnicy. Wtedy nastąpiła kasata zakonu, a Owińska przeszły w ręce rodziny von Treskow. Do dzisiaj w Owińskach stoją zabudowania pocysterskie.

Dąb Bartek w Owińskach
Dąb Bartek w Owińskach


Zabytki w Owińskach

- Klasztor Cysterek w Owińskach, ul. Cysterek - klasztor cysterek zaczął powstawać tu już w XIII wieku, ale do dzisiaj zachowały się barokowe obiekty XVIII-wieczne, stojące na fundamentach starszych. Świątynia klasztorna to kościół Św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół parafialny z lat 1720-28, natomiast dzisiejszy klasztor wybudowany został w 1700 roku, a później przebudowany w latach 1873-75 na potrzeby znajdującego się w nim Szpitala Psychiatrycznego. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. W 2012 roku powstał tu pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw ułatwiający przystosowanie dzieci niewidomych do życia w mieście

- Pałac w Owińskach, ul. Poznańska - późnoklasycystyczny piękny budynek z 1806 roku wybudowany dla Ottona von Treskowa - ówczesnego właściciela Owińsk. Rodzina von Treskow posiadała pałac do II wojny światowej, kiedy to w jego piwnicach powstała katownia. Obecnie pałac pozostaje w rękach gminy, choć piękny, popada w ruinę. Pałac otacza XIX-wieczny park, trochę zaniedbany

Owińska, Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Owińska, Barsolis Karol Turysta Kulturowy

- Kościół Św. Mikołaja, ul. Poznańska - dawny kościół parafialny, dziś nieużytkowany popada w ruinę

Atrakcje Owińsk

Noclegi w Owińskach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Owińska - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Owińsk

Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Owińskach, a potem i .

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Tadeusz Soiński
Unikalny zespół pocysterski. zabytek odrestaurowany z unikalnym ogrodem , ogród.
Mizerny
Kościół św Mikołaja został wyremontowany zewnętrzne i zabezpieczony
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022