Ornat z czapraka Kara Mustafy w Chełmży

Ornat z czapraka Kara Mustafy w Chełmży

Wspaniałe dzieła sztuki złotniczej oraz szaty liturgiczne warto zobaczyć w kościelnym skarbcu w konkatedrzeChełmży. Przechowywane są tu m.in. szaty, wśród których wyróżnia się ozdobna kapa, czyli ornat wykonany z czapraka wezyra tureckiego Kara Mustafy, podarowanego przez króla Jana III Sobieskiego.Jak głosi legenda, Jan III Sobieski podczas odsieczy wiedeńskiej zdobył czaprak konia wezyra tureckiego Kara Mustafy. Wcześniej jeszcze podobno król udając się na Wiedeń przybył do Chełmży, by modlić się o sukces w bitwie. Czaprak podarował właśnie świątyni jako dziękczynienie za powodzenie w odsieczy wiedeńskiej, a tu przerobiono go na kapę. Jak w każdej legendzie, pewnie i w tej tkwi ziarnko prawdy.

Aby zobaczyć skarby zabytkowego kościoła, należy wcześniej zgłosić chęć zwiedzenia i liczyć na przychylność księdza proboszcza.

Ornat z czapraka tureckiego
konkatedra, ul. Tumska, ChełmżaChełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-09-28 na

I znów fajna ciekawostka, brawo Marcinie :)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021