Ornat z czapraka Kara Mustafy w Chełmży, Marcin_Henioo

Ornat z czapraka Kara Mustafy w Chełmży

(5 głosów: 1)

Wspaniałe dzieła sztuki złotniczej oraz szaty liturgiczne warto zobaczyć w kościelnym skarbcu w konkatedrzeChełmży. Przechowywane są tu m.in. szaty, wśród których wyróżnia się ozdobna kapa, czyli ornat wykonany z czapraka wezyra tureckiego Kara Mustafy, podarowanego przez króla Jana III Sobieskiego.Jak głosi legenda, Jan III Sobieski podczas odsieczy wiedeńskiej zdobył czaprak konia wezyra tureckiego Kara Mustafy. Wcześniej jeszcze podobno król udając się na Wiedeń przybył do Chełmży, by modlić się o sukces w bitwie. Czaprak podarował właśnie świątyni jako dziękczynienie za powodzenie w odsieczy wiedeńskiej, a tu przerobiono go na kapę. Jak w każdej legendzie, pewnie i w tej tkwi ziarnko prawdy.

Aby zobaczyć skarby zabytkowego kościoła, należy wcześniej zgłosić chęć zwiedzenia i liczyć na przychylność księdza proboszcza.Ornat z czapraka tureckiego
konkatedra, ul. Tumska, Chełmża

Chełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chełmża
Inne budowle
Normalna
53°11'11N, 18°36'50E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk

I znów fajna ciekawostka, brawo Marcinie 🙂

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021