Ornat z czapraka Kara Mustafy w Chełmży, Marcin_Henioo

Ornat z czapraka Kara Mustafy w Chełmży

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wspaniałe dzieła sztuki złotniczej oraz szaty liturgiczne warto zobaczyć w kościelnym skarbcu w konkatedrzeChełmży. Przechowywane są tu m.in. szaty, wśród których wyróżnia się ozdobna kapa, czyli ornat wykonany z czapraka wezyra tureckiego Kara Mustafy, podarowanego przez króla Jana III Sobieskiego.

Jak głosi legenda, Jan III Sobieski podczas odsieczy wiedeńskiej zdobył czaprak konia wezyra tureckiego Kara Mustafy. Wcześniej jeszcze podobno król udając się na Wiedeń przybył do Chełmży, by modlić się o sukces w bitwie. Czaprak podarował właśnie świątyni jako dziękczynienie za powodzenie w odsieczy wiedeńskiej, a tu przerobiono go na kapę. Jak w każdej legendzie, pewnie i w tej tkwi ziarnko prawdy.Aby zobaczyć skarby zabytkowego kościoła, należy wcześniej zgłosić chęć zwiedzenia i liczyć na przychylność księdza proboszcza.

Ornat z czapraka tureckiego
konkatedra, ul. Tumska, Chełmża

Chełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk

I znów fajna ciekawostka, brawo Marcinie 🙂

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022