Ołtarz Ojczyzny w Rzymie. Pomnik Wiktora Emanuela II (Vittoriano) z tarasem widokowym

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-04-01
Ołtarz Ojczyzny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Ołtarz Ojczyzny stoi przy Placu Weneckim i oferuje bezpłatny taras widokowy, czynny codziennie od 9.30 do 19.30
  • Prowadzą do niego schody, kończące się panoramicznym barem
  • Za 5 euro wjedziesz tu windą schowaną na tyłach, więc taras dostępny jest tak naprawdę dla każdego
  • Wnętrze budowli skrywa Muzeum dostępne za biletami
  • Spod Koloseum dojdziesz tu główną ulicą via dei Fori Imperiali

Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria, Vittoriano) w Rzymie to jeden z największych pomników na świecie. Upamiętnia pierwszego króla zjednoczonych Włoch, Wiktora Emanuela II. Na szczycie mieści się wspaniały punkt widokowy za darmo! Wiosną to idealne miejsce na zachód słońca. Latem natomiast w piątek i sobotę, kiedy jest czynny dłużej. Zobaczysz stąd Fora Cesarskie, Palatyn i Koloseum. Sam pomnik natomiast zobaczysz z wielu miejsc w Rzymie, bo jest gigantyczny!

Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II

Panoramiczny taras widokowy (Terrazza delle Quadrighe). Punkt widokowy na cały Rzym

Na taras widokowy należy wejść głównym wejściem od strony Placu Weneckiego (Piazza Venezia) i za tabliczkami kierować się schodami do góry, aż do baru. Z tego wspaniałego punktu widokowego zobaczysz niemal cały Rzym dookoła. Przy barze panorama otwiera się na: Fora Cesarskie z Forum Romanum i Forum Trajana z jego kolumną, Koloseum, Kapitol, Palatyn czy fragmenty Bazyliki Świętego Jana na Lateranie. Z drugiej strony zobaczysz Plac Wenecki, a także via del Corso aż po Piazza del Popolo, Panteon, a nawet Watykan. Kolejka na punkt widokowy ustawia się jeszcze przed otwarciem bramy i praktycznie to miejsce cieszy się popularnością aż do jej zamknięcia. To jeden z najlepszych punktów widokowych na Rzym

Forum Trajana z tarasu
Forum Trajana z tarasu
Rzym z tarasu widokowego
Rzym z tarasu widokowego
Koloseum z tarasu
Koloseum z tarasu
Vittoriano
Vittoriano

Inne nazwy Ołtarza Ojczyzny (Altare della Patria, Vittoriano)

Pomysł gigantycznego pomnika króla Wiktora Emanuela II jest bardzo kontrowersyjny i niekoniecznie podoba się Rzymianom. Wielu mówi, że totalnie nie pasuje do zabudowy miasta, a dodatkowo stanął na antycznych ruinach. Dlatego też przylgnęły do niego inne nazwy niż Ołtarz Ojczyzny, Vittoriano czy oficjalna Pomnik Wiktora Emanuela II ((Monumento a Vittorio Emanuele II), a mianowicie Maszyna do Pisania, a nawet Szczęka Mussoliniego. To ostatnia zdecydowanie jest najbardziej zabawna i dobrze oddaje jego barwę i kształt.

Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny

Historia pomnika Wiktora Emanuela II

Pomnik Vittoriano zaprojektował Giuseppe Sacconi. Budowę monumentu rozpoczęto w 1885 roku, dla upamiętnienia Wiktora Emanuela II. Był to pierwszy król zjednoczonych Włoch. O tych czasach opowiada serial netfliksowy Lampart, ale z perspektywy książęcego rody z Sycylii. Ten gigantyczny kolos zdobi ogromna, konna statua bohatera.

W 1911 roku odsłonięto budowlę, choć nie była jeszcze ukończona. 10 lat później w centralnej części utworzono Grób Nieznanego Żołnierza. Całkowicie budowę zakończono dopiero w 1935 roku, za czasów Mussoliniego. Budowla, choć kontrowersyjna i nie przez każdego Rzymianina lubiana, to mimo wszystko bardzo znamienna i zdobna. Na uwagę zasługują tu fontanny, ogromna kolumnada i rzeźby rydwanowe z boginiami Wolności i Jedności. To tutaj odbywają się obchody świąt państwowych, np. Dzień Wyzwolenia 25 kwietnia oraz Dzień Republiki przypadający 2 czerwca.

Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II

Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch (Museo Centrale del Risorgimento)

We wnętrzu tej budowli powstało Muzeum, dostępne za biletami. Większość turystów jednak swobodnie porusza się po części zewnętrznej, a szczególnie ulubionym miejscem jest taras widokowy przy barze.

I tak pierwszy król Włoch pilnuje dziś z góry Wiecznego Miasta, na tle korynckich kolumn. To budowla wyjątkowa i rzucająca się w oczy z niemal każdego zakątka Rzymu. A wieczorem, po zmierzchu jest efektownie oświetlona, jak wiele zabytków Rzymu.

Muzeum
Muzeum

Plac Wenecki (Piazza Venezia)

Kolos stoi na Placu Weneckim, który dla nowszej historii Rzymu okazał się znamienny. Jego nazwa wzięła się od Pałacu Weneckiego (Palazzo di Venezia), który długo był siedzibą weneckich kardynałów a później ambasady Republiki Weneckiej. To właśnie tutaj znajdziesz trzecie rzymskie Koloseum, bowiem papież nakazał stworzyć wewnętrzną loggię jako architektoniczną kopię sławnego amfiteatru.

Niestety obecnie cały plac jest w wielkim remoncie, bo buduje się pod nim trzecia linia metra C. Co ciekawe stacja przy Piazza Venezia ma stać się plenerowym muzeum archeologicznym.

Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny

Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia: 9.30-19.30 (latem w piątki i soboty do 22.30)
  • Taras widokowy bezpłatny
  • Na osoby niepełnosprawne czeka odpłatna winda na tyłach budowli
  • Muzeum Zjednoczenia Włoch: bilet normalny 17 euro (obejmuje też Muzeum Narodowe w Palazzo Venezia)
  • Uwaga!! Pilnuj swoich rzeczy i uważaj na kieszonkowców i złodziei, szczególnie w tłumie turystów. Kradzieże zdarzają się tutaj bardzo często
Ołtarz Ojczyzny nocą
Ołtarz Ojczyzny nocą

Inne atrakcje w Wiecznym Mieście

Rzym oferuje niezliczoną liczbę zabytków i atrakcji. To swoiste muzeum plenerowe, gdzie na każdym kroku znajdziesz niesamowite budowle. Warto spacerować i je podziwiać. Oto kilka najciekawszych budowli:

  • Koloseum - największy amfiteatr w historii, symbol Rzymu
  • Panteon - świątynia poświęcona w starożytności wszystkim bogom rzymskim
  • Fontanna di Trevi - najsłynniejsza fontanna w Wiecznym Mieście
  • Schody Hiszpańskie
  • Watykan - z zachwycającymi Muzeami Watykańskimi

Noclegi w Rzymie

Noclegi w samym mieście nie należą do tanich, a my podróżowaliśmy w trójkę, dlatego zdecydowaliśmy się na hu Roma Camping In Town, oddalony kilkanaście kilometrów od centrum, przy Via Aurelia 831. To 15 minut jazdy od Watykanu. Do stacji metra Cornelia (linia A) można szybko dojechać z obiektu autobusem. My jeździliśmy zwykle linią 246.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Gdzie jeszcze warto pojechać?

Planujesz dalsze podróże? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami kolejnych miejsc, które zachwycają swoją historią, kulturą i pięknymi krajobrazami.

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II
Punkt widokowy
Rzym z tarasu widokowego
Pomnik Wiktora Emanuela II
Pomnik Wiktora Emanuela II
Rzym z tarasu widokowego
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie