Okna Pawlikowskiego w Tatrach to duże otwory w skale, z których roztacza się piękny widok na Dolinę Kościeliską oraz Tatry Zachodnie: Bystrą i Błyszcz. Dotrzeć do nich możemy ze wspomnianej Doliny Kościeliskiej, wzdłuż której prowadzą zielone znaki. Przy ścieżce prowadzącej do Jaskini znajduje się drogowskaz kierujący do jaskiń. Do Okien prowadzą znaki czerwone (czarne wiodą do Jaskini Raptawickiej).Na początku trzeba wdrapać się po śliskich kamieniach asekurując się łańcuchami, trzeba liczyć się też z drobnymi kamyczkami w późniejszej części oraz z pięknymi widokami, które rozpościerają się ze skalnej wąskiej półki prowadzącej już bezpośrednio do otworu Jaskini Mylnej. Do okien wchodzi się tym samym wlotem co do Jaskini Mylnej. W tej części nie będziemy potrzebowali latarek ani ciepłych ubrań i spokojnie po wyjrzeniu na świat przez okna możemy zawrócić, po wejściu do dalszej części jaskini już nie, ponieważ szlak jest jednokierunkowy! Ta część jaskini to Obłazowa Jama. Łącznie okna są trzy, jednak trzecie znajduje się w części nie udostępnionej. Otwory znajdują się na wysokości 1094 m n.p.m.

Trasa licząc od początku Doliny Kościeliskiej wskazuje 8,8 km i jest przewidziana na 2,5 godziny, a suma podejść niewielka, bo zaledwie 317 metrów. Okna zostały nazwane Pawlikowskimi od nazwiska badacza - Jana Pawlikowskiego, który odkrył cały system tutejszych jaskiń pod koniec XIX wieku.

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021