Okna Pawlikowskiego w Tatrach, Magdalena

Okna Pawlikowskiego w Tatrach to duże otwory w skale, z których roztacza się piękny widok na Dolinę Kościeliską oraz Tatry Zachodnie: Bystrą i Błyszcz. Dotrzeć do nich możemy ze wspomnianej Doliny Kościeliskiej, wzdłuż której prowadzą zielone znaki. Przy ścieżce prowadzącej do Jaskini znajduje się drogowskaz kierujący do jaskiń. Do Okien prowadzą znaki czerwone (czarne wiodą do Jaskini Raptawickiej).Na początku trzeba wdrapać się po śliskich kamieniach asekurując się łańcuchami, trzeba liczyć się też z drobnymi kamyczkami w późniejszej części oraz z pięknymi widokami, które rozpościerają się ze skalnej wąskiej półki prowadzącej już bezpośrednio do otworu Jaskini Mylnej. Do okien wchodzi się tym samym wlotem co do Jaskini Mylnej. W tej części nie będziemy potrzebowali latarek ani ciepłych ubrań i spokojnie po wyjrzeniu na świat przez okna możemy zawrócić, po wejściu do dalszej części jaskini już nie, ponieważ szlak jest jednokierunkowy! Ta część jaskini to Obłazowa Jama. Łącznie okna są trzy, jednak trzecie znajduje się w części nie udostępnionej. Otwory znajdują się na wysokości 1094 m n.p.m.

Trasa licząc od początku Doliny Kościeliskiej wskazuje 8,8 km i jest przewidziana na 2,5 godziny, a suma podejść niewielka, bo zaledwie 317 metrów. Okna zostały nazwane Pawlikowskimi od nazwiska badacza - Jana Pawlikowskiego, który odkrył cały system tutejszych jaskiń pod koniec XIX wieku.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°14'23" N, 19°51'45" E
Małopolskie
2019-09-13
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą