Odpust Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

Odpust Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

(5 głosów: 1)

W niewielkiej miejscowości Mikstat w połowie sierpnia odbywają się każdego roku uroczystości odpustowe ku czci Św. Rocha z niespotykanym, mającym głęboką wymowę religijną, a jednocześnie widowiskowym obrzędem błogosławieństwa zwierząt.



W Mikstacie z okazji odpustu ku czci Św. Rocha już od ponad 300. lat odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Ma on miejsce zawsze 16 sierpnia, po Mszy Świętej wotywnej odprawianej o godzinie 8.00. To niezwykle widowiskowy element uroczystości odpustowej, świadczący o wierze mieszkańców miasta i ich przywiązaniu do tradycji przodków.

16 sierpnia to dzień wielkiego świętowania w niewielkiej wspólnocie mikstackiej w Południowej Wielkopolsce. W tym roku przypada w niedzielę. Więc może warto w swoim kalendarzu zarezerwować ten dzień na przyjazd do Mikstatu? 



Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się już tydzień wcześniej. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie Msza Święta, a po niej Nowenna do niebieskiego Patrona miasta Mikstat. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania w Szkole Świętego  Rocha dla dzieci i młodzieży. Jest to cykl spotkań dla młodych przybliżających im znaczenie i sens tradycji odpustowych, ale także kształtujących ich wrażliwość  na potrzeby bliźnich, właściwy stosunek do zwierząt. Spotkania w Szkole św. Rocha maj także na celu włączenie dzieci i młodzieży w duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbywa się modlitewne spotkanie osób  chorych i starszych, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.



Czas bezpośredniego świętowania rozpoczyna się Mszą Świętą sprawowaną. W 2020 roku 15. sierpnia o godzinie 18:00, podczas Eucharystii Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki  przekaże dla mikstackiej parafii relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II. Po tej Mszy Świętej procesja  z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętego Rocha wyruszy do Sanktuarium. Tu odśpiewane zostaną  nieszpory  i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej będą sprawowali  pasterkę.  Jej nastrój jest niesamowity, niezapomniany. Palące się na grobach otaczających Sanktuarium  znicze, szum starych drzew, z których być może niektóre pamiętają czasy budowy niewielkiego drewnianego kościoła, śpiew ptaków stanowią niezapomnianą oprawę tej Mszy Świętej.

16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie  Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie  się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona  Ksiądz Abp Wojciech Polak- Prymas Polski. Zobaczyć tu będzie można prawie całą Arkę Noego. Oczywiście wybierając się na tę uroczystość można zabrać swoje zwierzątka i powierzyć je opiece św. Rocha opiekuna zwierząt.

Jeśli  odpust to oczywiście i  uroczysta suma i  procesja. W tym roku będzie sprawowana o godz. 12:00 pod przewodnictwem  Ks. Abpa Wojciecha  Polaka. Uroczystość zakończy Msza Święta sprawowana o godz. 18:00 w intencji dzieci, które otrzymają specjalne błogosławieństwo. Procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego. 

Co ciekawe, w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Będąc w Mikstacie warto zajrzeć oczywiście do drewnianego kościoła na Wzgórzu Cmentarnym, ale także do kościoła pw. Świętej Trójcy. Od kilku lat trwają w nim prace renowacyjne. Trafimy do niego bez problemu, bo jego wieża doskonale jest widoczna. Kościół pobudowany w stylu neobarokowym zachwycił już wielu.

Na niespotykane uroczystości odpustowe zaprasza ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuariumSzczegóły: www.parafia-mikstat.pl

Adres

Kościół Świętej Trójcy w Mikstacie
ul. Grabowska 1, Mikstat
Sanktuarium Św. Rocha
ul. Cmentarna, Mikstat
http://www.parafia-mikstat.pl/

GPS: 51°31'41N, 17°58'9E

Wielkopolska noclegi

Wielkopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°31'41N, 17°58'9E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021