Odpust Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

Odpust Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

Kościół Świętej Trójcy w Mikstacie
ul. Grabowska 1, Mikstat
Sanktuarium Św. Rocha
ul. Cmentarna, Mikstat
http://www.parafia-mikstat.pl/

51°31'41" N, 17°58'9" E

W niewielkiej miejscowości Mikstat w połowie sierpnia odbywają się każdego roku uroczystości odpustowe ku czci Św. Rocha z niespotykanym, mającym głęboką wymowę religijną, a jednocześnie widowiskowym obrzędem błogosławieństwa zwierząt.W Mikstacie z okazji odpustu ku czci Św. Rocha już od ponad 300. lat odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Ma on miejsce zawsze 16 sierpnia, po Mszy Świętej wotywnej odprawianej o godzinie 8.00. To niezwykle widowiskowy element uroczystości odpustowej, świadczący o wierze mieszkańców miasta i ich przywiązaniu do tradycji przodków.

16 sierpnia to dzień wielkiego świętowania w niewielkiej wspólnocie mikstackiej w Południowej Wielkopolsce. W tym roku przypada w niedzielę. Więc może warto w swoim kalendarzu zarezerwować ten dzień na przyjazd do Mikstatu? 

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się już tydzień wcześniej. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie Msza Święta, a po niej Nowenna do niebieskiego Patrona miasta Mikstat. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania w Szkole Świętego  Rocha dla dzieci i młodzieży. Jest to cykl spotkań dla młodych przybliżających im znaczenie i sens tradycji odpustowych, ale także kształtujących ich wrażliwość  na potrzeby bliźnich, właściwy stosunek do zwierząt. Spotkania w Szkole św. Rocha maj także na celu włączenie dzieci i młodzieży w duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta.W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbywa się modlitewne spotkanie osób  chorych i starszych, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Czas bezpośredniego świętowania rozpoczyna się Mszą Świętą sprawowaną. W 2020 roku 15. sierpnia o godzinie 18:00, podczas Eucharystii Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki  przekaże dla mikstackiej parafii relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II. Po tej Mszy Świętej procesja  z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętego Rocha wyruszy do Sanktuarium. Tu odśpiewane zostaną  nieszpory  i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej będą sprawowali  pasterkę.  Jej nastrój jest niesamowity, niezapomniany. Palące się na grobach otaczających Sanktuarium  znicze, szum starych drzew, z których być może niektóre pamiętają czasy budowy niewielkiego drewnianego kościoła, śpiew ptaków stanowią niezapomnianą oprawę tej Mszy Świętej.16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie  Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie  się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona  Ksiądz Abp Wojciech Polak- Prymas Polski. Zobaczyć tu będzie można prawie całą Arkę Noego. Oczywiście wybierając się na tę uroczystość można zabrać swoje zwierzątka i powierzyć je opiece św. Rocha opiekuna zwierząt.

Jeśli  odpust to oczywiście i  uroczysta suma i  procesja. W tym roku będzie sprawowana o godz. 12:00 pod przewodnictwem  Ks. Abpa Wojciecha  Polaka. Uroczystość zakończy Msza Święta sprawowana o godz. 18:00 w intencji dzieci, które otrzymają specjalne błogosławieństwo. Procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego. 

Co ciekawe, w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Będąc w Mikstacie warto zajrzeć oczywiście do drewnianego kościoła na Wzgórzu Cmentarnym, ale także do kościoła pw. Świętej Trójcy. Od kilku lat trwają w nim prace renowacyjne. Trafimy do niego bez problemu, bo jego wieża doskonale jest widoczna. Kościół pobudowany w stylu neobarokowym zachwycił już wielu.

Na niespotykane uroczystości odpustowe zaprasza ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuariumSzczegóły: www.parafia-mikstat.pl

Wielkopolska noclegi

Wielkopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
goga63 Wędrowiec 200 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021