Ochronka Św. Józefa w Rymanowie, mokunka

Ochronka Św. Józefa w Rymanowie

(5 głosów: 3)
Oceń i napisz opinię

Ochronka Św. Józefa w Rymanowie to piękny, zabytkowy, ponad 100-letni budynek znajdujący się w centrum miasteczka, niedaleko Rynku. Wybudowano go w 1902 roku jako dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Do jego budowy przyczyniła się sama Anna Potocka, której pomnik-ławeczka znajduje się koło Pijalni Zdrojowej.Miała ona ogromne serce dla mieszkańców i ich dzieci, którymi na początku ubiegłego wieku zajmowano się w ochronce. Siostry pomagały ubogim dzieciom, pracowały z młodzieżą stowarzyszoną w Akcji Katolickiej, prowadziły kursy kroju i szycia, haftu artystycznego, a także gotowania.

Sam budynek jest wysoki, choć parterowy, z niewielkim pomieszczeniem strychu. Fasada budynku jest zwieńczona krzyżem. W 1960 roku odebrano zakonnicom budynek, jednak na fali przemian lat 90. XX wieku siostry go odzyskały. Dziś działa tu przedszkole publiczne prowadzone przez zakonnice.Budynek można zwiedzać, siostry chętnie zapraszają w swe gościnne progi. Wewnątrz jest salka pamiątek, gdzie można obejrzeć dawne zdjęcia, skany dokumentów, księgi oraz dawne przedmioty codziennego użytku.

Ochronka Św. Józefa - Przedszkole Św. Józefa
ul. Grunwaldzka 10, Rymanów
 Rymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rymanów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
dworki zabytki
49°34'20N, 21°52'2E
25 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację