Ochronka Św. Józefa w Rymanowie

Ochronka Św. Józefa w Rymanowie

Ochronka Św. Józefa w Rymanowie to piękny, zabytkowy, ponad 100-letni budynek znajdujący się w centrum miasteczka, niedaleko Rynku. Wybudowano go w 1902 roku jako dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Do jego budowy przyczyniła się sama Anna Potocka, której pomnik-ławeczka znajduje się koło Pijalni Zdrojowej.Miała ona ogromne serce dla mieszkańców i ich dzieci, którymi na początku ubiegłego wieku zajmowano się w ochronce. Siostry pomagały ubogim dzieciom, pracowały z młodzieżą stowarzyszoną w Akcji Katolickiej, prowadziły kursy kroju i szycia, haftu artystycznego, a także gotowania.Sam budynek jest wysoki, choć parterowy, z niewielkim pomieszczeniem strychu. Fasada budynku jest zwieńczona krzyżem. W 1960 roku odebrano zakonnicom budynek, jednak na fali przemian lat 90. XX wieku siostry go odzyskały. Dziś działa tu przedszkole publiczne prowadzone przez zakonnice.

Budynek można zwiedzać, siostry chętnie zapraszają w swe gościnne progi. Wewnątrz jest salka pamiątek, gdzie można obejrzeć dawne zdjęcia, skany dokumentów, księgi oraz dawne przedmioty codziennego użytku.

Ochronka Św. Józefa - Przedszkole Św. Józefa
ul. Grunwaldzka 10, Rymanów
 Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020