Obóz Stalag VIII A w Zgorzelcu, Karpiu

Obóz Stalag VIII A w Zgorzelcu

(4.3 głosów: 3)

Stalag VIII A na UjeździePrzy ulicy Łużyckiej w Zgorzelcu, w południowym skraju miasta stoi kamienny obelisk z reliefem i tablicą pamiątkową. Tutaj w latach II wojny światowej ulokowany był obóz jeńców wojennych Stalag VIII A. Zaplanowany został na 3 tys. jeńców przebywających stale oraz 200 osób służby strażniczej. Maksymalne obciążenie obozu obliczano na 15 tys. osób.

Części obozu

- Batalion Wartowniczy w narożniku ulicy Łużyckiej i drogi biegnącej do Koźlic,- Komendatura obozu przy ul. Łużyckiej,

- Podobozie z barakiem dezynfekcyjnym, łaźnią, pocztą, barakami sanitarnymi, więzieniem,- Obóz właściwy składał się z baraków drewnianych, a później murowanych o wymiarach (30 m x 10,60 x 10)

- Wewnątrz obozu znajdowały się dwie kuchnie dla jeńców wschodnich i zachodnich, barak karny, kantyna, barak teatralny, biblioteka, kaplica, ubikacje ogólne, boisko sportowe.

Do obozu prowadziły dwie bramy (od strony wschodniej i zachodniej). Były one podwójnie odrutowane, a sieć elektryczna broniła dostępu do nich. Niebezpieczeństwo porażenia było sygnalizowane przez tablice ostrzegawcze. Po wojnie w miejscu cmentarza powstało miejsce pamięci narodowej. W lipcu 1976 roku odsłonięto tu pomnik wg pomysłu francuskiego kombatanta płk Jean Ollier’a, wykonany przez artystę Tadeusza Dobosza.

Początkowo w obozie jenieckim przebywali żołnierze polscy wzięci do niewoli przez Niemców we wrześniu 1939 roku. W latach 1940-41 w obozie osadzono żołnierzy belgijskich, francuskich i jugosłowiańskich. Od stycznia 1942 roku przebywali tutaj jeńcy rosyjscy, a później jeszcze brytyjscy, włoscy, słowaccy i amerykańscy. Najwyższy stan liczebny obóz osiągnął we wrześniu 1944 roku - 47 328 jeńców. Przez zgorzelecki Stalag VIII A i jego komanda pracy przeszło łącznie 100-120 tys. osób, w tym około 40 tys. Rosjan (około 12 tys. jeńców radzieckich straciło tutaj życie). W latach 1946-48 baraki obozu jenieckiego zostały rozebrane.

Izba Pamięci Narodowej poświęcona Stalagowi, z dokładnym opisem, bogatym zbiorem zdjęć i makietą planu obozu znajduje się w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych, przy ul. Powstańców Śląskich 1 (trzeba zgłosić chęć zwiedzenia na portierni).

Obóz Stalag VIII A - obelisk
ul. Łużycka, Zgorzelec

Booking.com
Muzea i skanseny
Normalna
51°7'10N, 15°0'49E
02 wrzesień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację