Obóz Stalag VIII A w Zgorzelcu, Karpiu

Obóz Stalag VIII A w Zgorzelcu

(4.3 głosów: 3)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Stalag VIII A na Ujeździe

Przy ulicy Łużyckiej w Zgorzelcu, w południowym skraju miasta stoi kamienny obelisk z reliefem i tablicą pamiątkową. Tutaj w latach II wojny światowej ulokowany był obóz jeńców wojennych Stalag VIII A. Zaplanowany został na 3 tys. jeńców przebywających stale oraz 200 osób służby strażniczej. Maksymalne obciążenie obozu obliczano na 15 tys. osób.Części obozu

- Batalion Wartowniczy w narożniku ulicy Łużyckiej i drogi biegnącej do Koźlic,

- Komendatura obozu przy ul. Łużyckiej,

- Podobozie z barakiem dezynfekcyjnym, łaźnią, pocztą, barakami sanitarnymi, więzieniem,

- Obóz właściwy składał się z baraków drewnianych, a później murowanych o wymiarach (30 m x 10,60 x 10)- Wewnątrz obozu znajdowały się dwie kuchnie dla jeńców wschodnich i zachodnich, barak karny, kantyna, barak teatralny, biblioteka, kaplica, ubikacje ogólne, boisko sportowe.

Do obozu prowadziły dwie bramy (od strony wschodniej i zachodniej). Były one podwójnie odrutowane, a sieć elektryczna broniła dostępu do nich. Niebezpieczeństwo porażenia było sygnalizowane przez tablice ostrzegawcze. Po wojnie w miejscu cmentarza powstało miejsce pamięci narodowej. W lipcu 1976 roku odsłonięto tu pomnik wg pomysłu francuskiego kombatanta płk Jean Ollier’a, wykonany przez artystę Tadeusza Dobosza.

Początkowo w obozie jenieckim przebywali żołnierze polscy wzięci do niewoli przez Niemców we wrześniu 1939 roku. W latach 1940-41 w obozie osadzono żołnierzy belgijskich, francuskich i jugosłowiańskich. Od stycznia 1942 roku przebywali tutaj jeńcy rosyjscy, a później jeszcze brytyjscy, włoscy, słowaccy i amerykańscy. Najwyższy stan liczebny obóz osiągnął we wrześniu 1944 roku - 47 328 jeńców. Przez zgorzelecki Stalag VIII A i jego komanda pracy przeszło łącznie 100-120 tys. osób, w tym około 40 tys. Rosjan (około 12 tys. jeńców radzieckich straciło tutaj życie). W latach 1946-48 baraki obozu jenieckiego zostały rozebrane.

Izba Pamięci Narodowej poświęcona Stalagowi, z dokładnym opisem, bogatym zbiorem zdjęć i makietą planu obozu znajduje się w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych, przy ul. Powstańców Śląskich 1 (trzeba zgłosić chęć zwiedzenia na portierni).Obóz Stalag VIII A - obelisk
ul. Łużycka, Zgorzelec

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022