Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Obelisk Kaspra Denhoffa w Kruszynie, Magdalena

Obelisk Kaspra Denhoffa w Kruszynie

(4.3 głosów: 3)
Oceń i napisz opinię

Pomnik - obelisk znajduje się w połowie drogi z Borowna do Kruszyny. Pomnik ma upamiętniać nieszczęśliwą miłość oraz tragedię rodu Denhoffów. Według podań Kasper Denhoff zakochał się w młodej pięknej dziewczynie Barbarze Szafraniec z ubogiego szlacheckiego domku między Borownem a Kruszyną.Ojciec nie chcąc o tym słyszeć powziął plan, który został wykonany. Mianowice spalił domek wraz z rodziną uwięzioną wewnątrz. Kasper zobaczywszy co się dzieje chciał ratować rodzinę, jednak nie miał na to szans w wyniku czego popełnił samobójstwo.

W miejscu spalonego domku wzniesiono kolumnę. Ojciec po tym wydarzeniu wybudował na terenie swego pałacu pustelnię, w której kazał się zamknąć. Było to 300 lat temu. Sama kolumna jest w stylu antycznym. W 2008 roku zamieszczono na niej tabliczkę: „tu zadano kres pięknej miłości”. Jest to najstarszy pomnik w okolicy Częstochowy.Obelisk Kaspra Denhoffa
ul. Kaspra Denhoffa, Kruszyna/Borowno

Booking.com
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°56'49N, 19°16'28E
08 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację