Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Obelisk Kaspra Denhoffa w Kruszynie

Obelisk Kaspra Denhoffa w Kruszynie

Pomnik - obelisk znajduje się w połowie drogi z Borowna do Kruszyny. Pomnik ma upamiętniać nieszczęśliwą miłość oraz tragedię rodu Denhoffów. Według podań Kasper Denhoff zakochał się w młodej pięknej dziewczynie Barbarze Szafraniec z ubogiego szlacheckiego domku między Borownem a Kruszyną.Ojciec nie chcąc o tym słyszeć powziął plan, który został wykonany. Mianowice spalił domek wraz z rodziną uwięzioną wewnątrz. Kasper zobaczywszy co się dzieje chciał ratować rodzinę, jednak nie miał na to szans w wyniku czego popełnił samobójstwo.W miejscu spalonego domku wzniesiono kolumnę. Ojciec po tym wydarzeniu wybudował na terenie swego pałacu pustelnię, w której kazał się zamknąć. Było to 300 lat temu. Sama kolumna jest w stylu antycznym. W 2008 roku zamieszczono na niej tabliczkę: „tu zadano kres pięknej miłości”. Jest to najstarszy pomnik w okolicy Częstochowy.

Obelisk Kaspra Denhoffa
ul. Kaspra Denhoffa, Kruszyna/Borowno

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020