Nowy Wiśnicz

49°54'55" N
20°27'40" E
Małopolskie
2016-10-22 18:05:09
Zdjęcia Nowego Wiśnicza (32)

Nowy Wiśnicz to cudne miasto zaskakujące pięknymi zabytkami, położone w województwie małopolskim, przy drodze nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 5 km od Bochni i około 40 km od Krakowa oraz Tarnowa.Nowy Wiśnicz założył w 1616 roku Stanisław Lubomirski na mocy przywileju Zygmunta III Wazy i do dzisiaj miejsce to stanowi perłę baroku w Polsce!

Nowy Wiśnicz w całości leży w granicach Wiśnicko - Lipnickiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1997 roku. Najcenniejsze jego fragmenty stanowią kompleksy leśne: Bukowiec, tworzący malowniczy rezerwat z grupą skał (charakterystyczny "Kamień grzyb") oraz Kopaliny.

Zabytki w Nowym Wiśniczu

Najważniejszym turystycznym magnesem Nowego Wiśnicza jest efektowny zamek Kmitów i Lubomirskich stojący na wzgórzu, widoczny niemal z każdego miejsca w tym miasteczku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem wspaniałe dzieło polskiej sztuki obronnej. Zamek udostępniony jest dla turystów. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, wnętrza można zwiedzać odpłatnie, tylko z przewodnikiem.

Również na wznisieniu, naprzeciw zamku znajduje się wczesnobarokowy klasztor Karmelitów Bosych otoczony fortyfikacjami bastionowymi. Obecnie mieści się tu wiezięnie.Pomiędzy zamkiem i klasztorem, przycupnęła przy drodze "Koryznówka" - niewielki drewniany dworek z połowy XIX wieku, otoczony zielenią i zwierzętami. Siedzibę ma tutaj Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, który przebywał w Nowym Wiśniczu. W dawnym Zakładzie Ubogich utworzono natomiast Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Muzeum to stoi w pobliżu wspaniałej bazyliki. Ten zabytkowy XVII-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia NMP zadziwia swą urodą. Obok podziwiać można ciekawą plebanię przypominającą zamek i dzwonnicę. Świątynia powstała z fundacji Stanisława Lubomirskiego - wojewody krakowskiego.

Na Rynku można zwiedzić piwnice XVII-wiecznego okazałego Ratusza, przy którym stoi pomnik Jana Matejki i hetmana Stanisława Lubomirskiego.

Czy wiesz, że?

Na całym zamku w Wiśniczu mieściła się tylko jedna latryna, przy głównym wejściu do warowni. Dlatego dawne "nocniki" były dla mieszkańców zamku bardzo ważne i poważane, do tego stopnia, że wyrabiane czasem ze srebra stawały się prezentem ślubnym dla młodych par.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Na zamku w Nowym Wiśniczu kręcono sceny do filmu "Janosik. Prawdziwa historia" Agnieszki Holland z 2009 roku. Specjalnie na potrzeby filmu zmieniono nieco bogato złocony strop reprezentacyjnej sali na zamku.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Ciekawostką architektoniczną w wiśnickim zamku jest sala szeptów, leżąca tuż obok kaplicy. Dzięki odpowiednio ukształtowanym ścianom i sklepieniu, można podsłuchać cichą rozmowę, jaka toczy się w przeciwległym kącie sali.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2013-07-30 23:23:24

piękny zamek...polecam

2012-09-14 14:15:52

BYłam w Nowym Wiśniczu na wycieczce na studiach....ale to była wycieczka do więzienia. Więc niewiele zobaczyłam. Sam klasztor bardzo ciekawy pomimo nieprzyjemnej atmosfery w nim panującej. Niestety wątpię czy organizowane są tam ogólnodostępne wycieczki :) A lepiej samowolnie tam się nie wybierać. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: