49°54'55" N, 20°27'40" E
Małopolskie
2016-10-22
2020-02-02 02:00

Opis Nowego Wiśnicza

Nowy Wiśnicz to cudne miasto zaskakujące pięknymi zabytkami, położone w województwie małopolskim, przy drodze nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 5 km od Bochni i około 40 km od Krakowa oraz Tarnowa.Nowy Wiśnicz założył w 1616 roku Stanisław Lubomirski na mocy przywileju Zygmunta III Wazy i do dzisiaj miejsce to stanowi perłę baroku w Polsce!

Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz w całości leży w granicach Wiśnicko - Lipnickiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1997 roku. Najcenniejsze jego fragmenty stanowią kompleksy leśne: Bukowiec, tworzący malowniczy rezerwat z grupą skał (charakterystyczny "Kamień grzyb"😉 oraz Kopaliny.

Zabytki w Nowym Wiśniczu

Najważniejszym turystycznym magnesem Nowego Wiśnicza jest efektowny zamek Kmitów i Lubomirskich stojący na wzgórzu, widoczny niemal z każdego miejsca w tym miasteczku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem wspaniałe dzieło polskiej sztuki obronnej. Zamek udostępniony jest dla turystów. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, wnętrza można zwiedzać odpłatnie, tylko z przewodnikiem.

Również na wznisieniu, naprzeciw zamku znajduje się wczesnobarokowy klasztor Karmelitów Bosych otoczony fortyfikacjami bastionowymi. Obecnie mieści się tu wiezięnie.

Nowy Wiśnicz
Zamek w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz


Pomiędzy zamkiem i klasztorem, przycupnęła przy drodze "Koryznówka" - niewielki drewniany dworek z połowy XIX wieku, otoczony zielenią i zwierzętami. Siedzibę ma tutaj Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, który przebywał w Nowym Wiśniczu. W dawnym Zakładzie Ubogich utworzono natomiast Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Muzeum to stoi w pobliżu wspaniałej bazyliki. Ten zabytkowy XVII-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia NMP zadziwia swą urodą. Obok podziwiać można ciekawą plebanię przypominającą zamek i dzwonnicę. Świątynia powstała z fundacji Stanisława Lubomirskiego - wojewody krakowskiego.

Na Rynku można zwiedzić piwnice XVII-wiecznego okazałego Ratusza, przy którym stoi pomnik Jana Matejki i hetmana Stanisława Lubomirskiego.

Zamek Nowy Wiśnicz
Zamek Nowy Wiśnicz


Zamek Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz zamek Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Widok na Nowy Wiśnicz z zamku Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz noclegi

Nowy Wiśnicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Nowym Wiśniczu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Nowy Wiśnicz na blogu

Zdjęcie Film o Nowym Wiśniczu
Film o Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz to niewielka ale przepiękna miejscowość, która kryje wiele ciekawych atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z nimi oglądając nasz nowy film. …
Wokół turystyki · 2013-07-30 10:41:49
Zdjęcie Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Polecam odwiedzić bardzo ciekawe miasteczko Nowym Wiśniczem zwane, czasem nawet tylko Wiśniczem po prostu. Powstało ono jako prywatne miasto hetmana Stanisława Lubomirskiego - jednego z pierwszych magnatów Rzeczypospolitej. Do dziś można podziwiać dwa najważniejsze barokowe dzieła stworzone dla niego - perłę polskiego budownictwa obronnego - Zamek w Wiśniczu oraz piękny kościół Wniebowzięcia NMP stojący niedaleko Rynku. Są …
Wokół turystyki · 2013-04-22 12:56:18

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Habik Zapaleniec 339 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-03 na
śliczne miasteczko, imponujący Rynek, fajny klimat
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021