Nowy Wiśnicz zamek, Anna Piernikarczyk

Opis Nowego Wiśnicza

Nowy Wiśnicz to cudne miasto zaskakujące pięknymi zabytkami, położone w województwie małopolskim, przy drodze nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 5 km od Bochni i około 40 km od Krakowa oraz Tarnowa.Nowy Wiśnicz założył w 1616 roku Stanisław Lubomirski na mocy przywileju Zygmunta III Wazy i do dzisiaj miejsce to stanowi perłę baroku w Polsce!

Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz w całości leży w granicach Wiśnicko - Lipnickiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1997 roku. Najcenniejsze jego fragmenty stanowią kompleksy leśne: Bukowiec, tworzący malowniczy rezerwat z grupą skał (charakterystyczny "Kamień grzyb") oraz Kopaliny.

Zabytki w Nowym Wiśniczu

Najważniejszym turystycznym magnesem Nowego Wiśnicza jest efektowny zamek Kmitów i Lubomirskich stojący na wzgórzu, widoczny niemal z każdego miejsca w tym miasteczku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji w Polsce, a zarazem wspaniałe dzieło polskiej sztuki obronnej. Zamek udostępniony jest dla turystów. Wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, wnętrza można zwiedzać odpłatnie, tylko z przewodnikiem.

Również na wznisieniu, naprzeciw zamku znajduje się wczesnobarokowy klasztor Karmelitów Bosych otoczony fortyfikacjami bastionowymi. Obecnie mieści się tu wiezięnie.

Pomiędzy zamkiem i klasztorem, przycupnęła przy drodze "Koryznówka" - niewielki drewniany dworek z połowy XIX wieku, otoczony zielenią i zwierzętami. Siedzibę ma tutaj Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, który przebywał w Nowym Wiśniczu. W dawnym Zakładzie Ubogich utworzono natomiast Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Muzeum to stoi w pobliżu wspaniałej bazyliki. Ten zabytkowy XVII-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia NMP zadziwia swą urodą. Obok podziwiać można ciekawą plebanię przypominającą zamek i dzwonnicę. Świątynia powstała z fundacji Stanisława Lubomirskiego - wojewody krakowskiego.

Na Rynku można zwiedzić piwnice XVII-wiecznego okazałego Ratusza, przy którym stoi pomnik Jana Matejki i hetmana Stanisława Lubomirskiego.

Nowy Wiśnicz

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°54'55" N, 20°27'40" E
Małopolskie
2016-10-22
2020-02-02 02:00

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Nowy Wiśnicz na blogu

Zdjęcie Film o Nowym Wiśniczu
Film o Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz to niewielka ale przepiękna miejscowość, która kryje wiele ciekawych atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z nimi oglądając nasz nowy film. …
Atrakcje · 2013-07-30 10:41:49
Zdjęcie Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Polecam odwiedzić bardzo ciekawe miasteczko Nowym Wiśniczem zwane, czasem nawet tylko Wiśniczem po prostu. Powstało ono jako prywatne miasto hetmana Stanisława Lubomirskiego - jednego z pierwszych magnatów Rzeczypospolitej. Do dziś można podziwiać dwa najważniejsze barokowe dzieła stworzone dla niego - perłę polskiego budownictwa obronnego - Zamek w Wiśniczu oraz piękny kościół Wniebowzięcia NMP stojący niedaleko Rynku. Są …
Atrakcje · 2013-04-22 12:56:18

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-03 na
śliczne miasteczko, imponujący Rynek, fajny klimat