Nowy Targ

Zdjęcia Nowego Targu (11)

Nowy Targ to stolica Podhala w województwie małopolskim, przepięknie położona na wprost Zakopanego i wspaniałych Tatr, które przy dobrej widoczności widać stąd jak na dłoni. Nowy Targ leży na skrzyżowaniu tras nr 47 (zakopianka), nr 49 i nr 957.Jarmarki w Nowym Targu

"Miasto", bo tak nazywany jest Nowy Targ przez Górali, od wieków słynie z handlu i rzemiosła, a szczególnie z wyrobu kożuchów i butów. Ostatnimi czasy znaczny rozgłos zyskały tutejsze jarmarki czwartkowe, które odbywają się także w soboty a nawet niedziele. Dziś to już nie tylko targowica podhalańskich Górali, ale wielki plac handlowy również dla przybyszów zza granicy. Jarmarki odbywają się placu targowym na osiedlu Bereki niedaleko Alei Tysiąclecia.

Zabytki w Nowym Targu

Nowy Targ kryje piękne zabytki, jak choćby kościół Św. Katarzyny (ul. Kościelna 1) z pięknymi ogrodami, położony nad Czarnym Dunajcem. Jego początki sięgają początku XIV wieku, kiedy powstała tu drewniana świątynia, a niedługo potem Kazimierz Wielki ufundował nowy kościół z murowanym prezbiterium poświęcony patronce miasta - św. Katarzynie Aleksandryjskiej. W obecnym kościele można znaleźć datę fundacji 1346. Kościół udostępniony jest dla turystów, a latem odbywają się tu koncerty organowe.W północnej części Nowego Targu, na wzgórzu cmentarnym stoi natomiast drewniany kościółek Św. Anny. Prawdopodobnie powstał w XV wieku, choć być można znacznie wcześniej istniała juz tu świątynia. Wspaniały kościółek modrzewiowy leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i w sezonie turystycznym udostępniony jest do zwiedzania (w piątki i soboty).

Największy kościół w Nowym Targu a i na całym Podhalu to kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (al. Tysiąclecia 39) nazywany "nowym". Powstał w połowie XX wieku i kryje monumentalny ołtarz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Wykonanał go krakowski rzeźbiarz Mieczysław Stobierske w pińczowskim marmurze.

Atrakcje w Nowym Targu

Nowy Targ oferuje coś więcej, niż tylko murowane pamiątki historii. Na Rynku w Ratuszu odwiedzić można Muzeum Podhalańskie z lokalną sztuką i historią regionu. W mieście wytyczono szereg tras rowerowych, oprowadzających po najciekawszych miejscach tego wspaniałego miasta, a na Dunajcu przepływającym przez Nowy Targ organizuje się niezapomniane spływy kajakowe.

Na wyciągnięcie dłoni mamy Gorce z Gorczańskim Parkiem Narodowym zapraszające do wędrówek po znakowanych szlakach turystycznych. Dużą atrakcją jest tutaj Kaplica Papieska na Polanie Rusnakowej leżąca przy żótym szlaku. W sezonie turystycznym w niedziele odprawiane są w niej msze święte.

Narciarstwo w Nowym Targu

Zimą natomiast w Nowym Targu działają wyciągi narciarskie - Zadział i Długa Polana, gdzie amatorzy białego szaleństwa szusują do późnych godzin wieczornych. Miejsce to jest przeznaczone do rekreacyjnej jazdy, głównie rodzinnej. Dostępne są też trasy narciarstwa biegowego nad Białym Dunajcem. Co roku na nowotarskim lotnisku i okolicznych terenach odbywa się Bieg Podhalański im. Jana Pawła II.A gdy mimo wszystko braknie atakcji, to naprawdę bliziutko stąd do innych ciekawych miejscowości Podhala (Ludźmierz, Łopuszna czy Dębno), nad Zalew Czorsztyński, w Pieniny, nie wspominając już o Tatrach. Tak więc nie zwlekaj, tylko przybywaj do Nowego Targu...

Oficjalna strona Nowego Targu

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: