Nowy Targ, mokunka

Nowy Targ

(4.1 głosów: 90)

Nowy Targ to stolica Podhala w województwie małopolskim, przepięknie położona na wprost Zakopanego i wspaniałych Tatr, które przy dobrej widoczności widać stąd jak na dłoni. Nowy Targ leży na skrzyżowaniu tras nr 47 (zakopianka), nr 49 i nr 957.Jarmarki w Nowym Targu

"Miasto", bo tak nazywany jest Nowy Targ przez Górali, od wieków słynie z handlu i rzemiosła, a szczególnie z wyrobu kożuchów i butów. Ostatnimi czasy znaczny rozgłos zyskały tutejsze jarmarki czwartkowe, które odbywają się także w soboty a nawet niedziele. Dziś to już nie tylko targowica podhalańskich Górali, ale wielki plac handlowy również dla przybyszów zza granicy. Jarmarki odbywają się placu targowym na osiedlu Bereki niedaleko Alei Tysiąclecia.

, mokunka
, mokunka

Zabytki w Nowym Targu

Nowy Targ kryje piękne zabytki, jak choćby kościół Św. Katarzyny (ul. Kościelna 1) z pięknymi ogrodami, położony nad Czarnym Dunajcem. Jego początki sięgają początku XIV wieku, kiedy powstała tu drewniana świątynia, a niedługo potem Kazimierz Wielki ufundował nowy kościół z murowanym prezbiterium poświęcony patronce miasta - św. Katarzynie Aleksandryjskiej. W obecnym kościele można znaleźć datę fundacji 1346. Kościół udostępniony jest dla turystów, a latem odbywają się tu koncerty organowe.W północnej części Nowego Targu, na wzgórzu cmentarnym stoi natomiast drewniany kościółek Św. Anny. Prawdopodobnie powstał w XV wieku, choć być można znacznie wcześniej istniała juz tu świątynia. Wspaniały kościółek modrzewiowy leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i w sezonie turystycznym udostępniony jest do zwiedzania (w piątki i soboty).

, mokunka
Nowy Targ Ratusz
Nowy Targ Stary Kościół

Największy kościół w Nowym Targu a i na całym Podhalu to kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (al. Tysiąclecia 39) nazywany "nowym". Powstał w połowie XX wieku i kryje monumentalny ołtarz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Wykonanał go krakowski rzeźbiarz Mieczysław Stobierske w pińczowskim marmurze.Atrakcje w Nowym Targu

Nowy Targ oferuje coś więcej, niż tylko murowane pamiątki historii. Na Rynku w Ratuszu odwiedzić można Muzeum Podhalańskie z lokalną sztuką i historią regionu. W mieście wytyczono szereg tras rowerowych, oprowadzających po najciekawszych miejscach tego wspaniałego miasta, a na Dunajcu przepływającym przez Nowy Targ organizuje się niezapomniane spływy kajakowe.

Nowy Targ
Nowy Targ

Na wyciągnięcie dłoni mamy Gorce z Gorczańskim Parkiem Narodowym zapraszające do wędrówek po znakowanych szlakach turystycznych. Dużą atrakcją jest tutaj Kaplica Papieska na Polanie Rusnakowej leżąca przy żótym szlaku. W sezonie turystycznym w niedziele odprawiane są w niej msze święte.

Narciarstwo w Nowym Targu

Zimą natomiast w Nowym Targu działają wyciągi narciarskie - Zadział i Długa Polana, gdzie amatorzy białego szaleństwa szusują do późnych godzin wieczornych. Miejsce to jest przeznaczone do rekreacyjnej jazdy, głównie rodzinnej. Dostępne są też trasy narciarstwa biegowego nad Białym Dunajcem. Co roku na nowotarskim lotnisku i okolicznych terenach odbywa się Bieg Podhalański im. Jana Pawła II.

Nowy Targ nowy kościół
Nowy Targ nowy kościół

A gdy mimo wszystko braknie atakcji, to naprawdę bliziutko stąd do innych ciekawych miejscowości Podhala (Ludźmierz, Łopuszna czy Dębno), nad Zalew Czorsztyński, w Pieniny, nie wspominając już o Tatrach. Tak więc nie zwlekaj, tylko przybywaj do Nowego Targu...

Oficjalna strona Nowego Targu

Brama Kościelna w Nowym Targu
Rynek w Nowym Targu
Rynek - pomnik Orkana w Nowym Targu

Nowy Targ noclegi

Nowy Targ to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Nowym Targu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°28'54N, 20°1'52E
15 styczeń 2016
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację