Kościół Św. Bartłomieja w Gliwicach Szobiszowicach, PaulusGl

Nowy kościół Św. Bartłomieja w Gliwicach Szobiszowicach

(5 głosów: 2)

Kościół Św. Bartłomieja w Gliwicach Szobiszowicach pochodzi z 1911 roku. To tzw. nowy kościół, potężny, budowany od 1907 roku wg projektu Ludwika Schneidera z Wrocławia. Powstał w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego, ale wysoka na 92 m wieża jest zwieńczona hełmem neobarokowym. Zawieszono w niej cztery dzwony zamówione w Turyngii, z których największy ważył 8200 kg. Skonfiskowano je w 1917 roku na cele wojenne.Po lewej stronie ołtarza głównego stoi ołtarz poświęcony św. Józefowi, zaś po prawej znajduje się ołtarz maryjny. Nieco później dobudowano ołtarz Świętego Serca Jezusa, przy którym w Wielki Piątek pojawia się Grób Boży. W 1919 roku pod posadzką ołtarza swojego patrona został pochowany budowniczy kościoła - proboszcz Józef Stryczek.

zdjęcie panoramiczne ołtarz główny i ołtarze boczne, PaulusGl
zdjęcie panoramiczne ołtarz główny i ołtarze boczne, PaulusGl

Nowy kościół w Szobiszowicach był w owych czasach największy na Śląsku, mógł pomieścić ponad 6 tys. wiernych. Zbudowany na wzniesieniu, w otwartym terenie był widoczny z daleka, obecną ulicę  Styczyńskiego specjalnie tak zaprojektowano, aby na jej osi widokowej znalazła się wieża  kościoła.Ważnym momentem dla parafii jest 12 maja 1974 roku, kiedy to odbyła się intronizacja cudownego obrazu Matki Bożej Kochawińskiej, który jezuici przywieźli do Gliwic 21 marca 1974 roku. Jezuici od kilku wieków byli związani z łaskami słynącym Obrazem Matki Bożej w Kochiwanie (obecna Ukraina). Jezuici byli obecni w parafii do 1994 roku, później na niedalekim osiedlu Kopernika wybudowali sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej i tam się przenieśli. Warto też wspomnieć datę 12 września 1977 roku, gdy w pogrzebie śp. Barbary Paszkowskiej wziął udział ówczesny Metropolita Krakowski  - kardynał Karol Wojtyła.

zdjęcie zza ołtarza głównego na kościół, PaulusGl
Wejście główne i wieża, PaulusGl
Nawa główna , PaulusGl

Kościół Św. Bartłomieja
ul. Bernardyńska 19, Gliwice
tel. 32/ 270-50-23
http://bartlomiej-gliwice.pl/petersdorfszobiszowicegliwice/ 

Wieża 92 m zakończona Krzyżem, PaulusGl
Wieża 92 m zakończona Krzyżem, PaulusGl

 

Widok na chór, PaulusGl
Lewa nawa - ołtarz św.Józefa, PaulusGl
Monstrancja w tle ołtarz główny , PaulusGl
Kileich w tle widok na środek kościoła, PaulusGl
Grób budowniczego kościoła ks. Stryczka, PaulusGl
Prawa nawa - ołtarz maryjny, PaulusGl
Widokówka z 1911 kościół św.Bartłomieja , PaulusGl

Gliwice noclegi

Gliwice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gliwice
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°18'39N, 18°40'26E
06 maj 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację