Nowy kościół Św. Bartłomieja w Gliwicach Szobiszowicach

Nowy kościół Św. Bartłomieja w Gliwicach Szobiszowicach

Kościół Św. Bartłomieja w Gliwicach Szobiszowicach pochodzi z 1911 roku. To tzw. nowy kościół, potężny, budowany od 1907 roku wg projektu Ludwika Schneidera z Wrocławia. Powstał w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego, ale wysoka na 92 m wieża jest zwieńczona hełmem neobarokowym. Zawieszono w niej cztery dzwony zamówione w Turyngii, z których największy ważył 8200 kg. Skonfiskowano je w 1917 roku na cele wojenne.Po lewej stronie ołtarza głównego stoi ołtarz poświęcony św. Józefowi, zaś po prawej znajduje się ołtarz maryjny. Nieco później dobudowano ołtarz Świętego Serca Jezusa, przy którym w Wielki Piątek pojawia się Grób Boży. W 1919 roku pod posadzką ołtarza swojego patrona został pochowany budowniczy kościoła - proboszcz Józef Stryczek.

Wejście główne i wieża

Nowy kościół w Szobiszowicach był w owych czasach największy na Śląsku, mógł pomieścić ponad 6 tys. wiernych. Zbudowany na wzniesieniu, w otwartym terenie był widoczny z daleka, obecną ulicę  Styczyńskiego specjalnie tak zaprojektowano, aby na jej osi widokowej znalazła się wieża  kościoła.

Ważnym momentem dla parafii jest 12 maja 1974 roku, kiedy to odbyła się intronizacja cudownego obrazu Matki Bożej Kochawińskiej, który jezuici przywieźli do Gliwic 21 marca 1974 roku. Jezuici od kilku wieków byli związani z łaskami słynącym Obrazem Matki Bożej w Kochiwanie (obecna Ukraina). Jezuici byli obecni w parafii do 1994 roku, później na niedalekim osiedlu Kopernika wybudowali sanktuarium Matki Boskiej Kochawińskiej i tam się przenieśli. Warto też wspomnieć datę 12 września 1977 roku, gdy w pogrzebie śp. Barbary Paszkowskiej wziął udział ówczesny Metropolita Krakowski  - kardynał Karol Wojtyła.

Nawa główna
Wieża 92 m zakończona Krzyżem
Widok na chór

Kościół Św. Bartłomieja
ul. Bernardyńska 19, Gliwice
tel. 32/ 270-50-23
http://bartlomiej-gliwice.pl/petersdorfszobiszowicegliwice/ 

Lewa nawa - ołtarz św.Józefa

 

Monstrancja w tle ołtarz główny Kileich w tle widok na środek kościoła Grób budowniczego kościoła ks. Stryczka Prawa nawa - ołtarz maryjny Widokówka z 1911 kościół św.Bartłomieja Ołtarz soborowy w tle ołtarz główny zdjęcie panoramiczne ołtarz główny i ołtarze boczne zdjęcie zza ołtarza głównego na kościół
Avatar użytkownika
PaulusGl Zapaleniec 410 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020