Budowę Nowej Oranżerii w Parku koło pałacu w Nieborowie rozpoczęto w 1796 roku. Zaprojektował ją, podobnie jak Starą Oranżerię, Szymon Zug.Nową Oranżerię zbudowano dla największej i najwspanialszej kolekcji drzew oranżeryjnych w Rzeczypospolitej. Podobnie jak w Starej Oranżerii, tak i tu mieściły się okazy z kolekcji pochodzącej z Drezna. Była ona podarunkiem Augusta III Mocnego dla hrabiny Cosel.

Kolekcja drzew oranżeryjnych kosztowała Radziwiłłów zawrotną sumę 300 000 dukatów. Drzewa były spławiane Łabą, Szprewą i dalej przez Gdańsk Wisłą do Wyszogrodu. W Nieborowie uzupełniono drezdeńską kolekcję o kilkadziesiąt granatów i wawrzynów z oranżerii Lubomirskich w Wilanowie. Kolekcja liczyła 100 drzewa pomarańczowe, drzewa kamforowe, magnolie, mirty, fikusy, agawy, cyprysy itp. Ogółem 317 roślin.

W 1858 roku Zygmunt Radziwił sprzedał kolekcję carowi Aleksandrowi II do Królewskich Łazienek. Budynek Nowej Oranżerii został rozebrany, a materiał z niego wykorzystano do budowy kościoła w Nieborowie. Do dziś zachował się jedynie wschodni fragment dawnej Nowej Oranżerii, który pełnił rolę pałacowego lamusa. W latach 1948-51 budynek został zrekonstruowany. Niestety, dziś stoi pusty.Nowa Oranżeria
Park, Nieborów

Nieborów noclegi

Nieborów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021