Budowę Nowej Oranżerii w Parku koło pałacu w Nieborowie rozpoczęto w 1796 roku. Zaprojektował ją, podobnie jak Starą Oranżerię, Szymon Zug.
Nową Oranżerię zbudowano dla największej i najwspanialszej kolekcji drzew oranżeryjnych w Rzeczypospolitej. Podobnie jak w Starej Oranżerii, tak i tu mieściły się okazy z kolekcji pochodzącej z Drezna. Była ona podarunkiem Augusta III Mocnego dla hrabiny Cosel.
Kolekcja drzew oranżeryjnych kosztowała Radziwiłłów zawrotną sumę 300 000 dukatów. Drzewa były spławiane Łabą, Szprewą i dalej przez Gdańsk Wisłą do Wyszogrodu. W Nieborowie uzupełniono drezdeńską kolekcję o kilkadziesiąt granatów i wawrzynów z oranżerii Lubomirskich w Wilanowie. Kolekcja liczyła 100 drzewa pomarańczowe, drzewa kamforowe, magnolie, mirty, fikusy, agawy, cyprysy itp. Ogółem 317 roślin.
W 1858 roku Zygmunt Radziwił sprzedał kolekcję carowi Aleksandrowi II do Królewskich Łazienek. Budynek Nowej Oranżerii został rozebrany, a materiał z niego wykorzystano do budowy kościoła w Nieborowie. Do dziś zachował się jedynie wschodni fragment dawnej Nowej Oranżerii, który pełnił rolę pałacowego lamusa. W latach 1948-51 budynek został zrekonstruowany. Niestety, dziś stoi pusty.
Nowa Oranżeria
Park, Nieborów
Nieborów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.