Nowa Oranżeria w Nieborowie, Danusia

Nowa Oranżeria w Nieborowie

(4.5 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Budowę Nowej Oranżerii w Parku koło pałacu w Nieborowie rozpoczęto w 1796 roku. Zaprojektował ją, podobnie jak Starą Oranżerię, Szymon Zug.

Nową Oranżerię zbudowano dla największej i najwspanialszej kolekcji drzew oranżeryjnych w Rzeczypospolitej. Podobnie jak w Starej Oranżerii, tak i tu mieściły się okazy z kolekcji pochodzącej z Drezna. Była ona podarunkiem Augusta III Mocnego dla hrabiny Cosel.Kolekcja drzew oranżeryjnych kosztowała Radziwiłłów zawrotną sumę 300 000 dukatów. Drzewa były spławiane Łabą, Szprewą i dalej przez Gdańsk Wisłą do Wyszogrodu. W Nieborowie uzupełniono drezdeńską kolekcję o kilkadziesiąt granatów i wawrzynów z oranżerii Lubomirskich w Wilanowie. Kolekcja liczyła 100 drzewa pomarańczowe, drzewa kamforowe, magnolie, mirty, fikusy, agawy, cyprysy itp. Ogółem 317 roślin.

W 1858 roku Zygmunt Radziwił sprzedał kolekcję carowi Aleksandrowi II do Królewskich Łazienek. Budynek Nowej Oranżerii został rozebrany, a materiał z niego wykorzystano do budowy kościoła w Nieborowie. Do dziś zachował się jedynie wschodni fragment dawnej Nowej Oranżerii, który pełnił rolę pałacowego lamusa. W latach 1948-51 budynek został zrekonstruowany. Niestety, dziś stoi pusty.Nowa Oranżeria
Park, Nieborów

Nowa Oranżeria w Nieborowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Nieborowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Nieborów noclegi

Nieborów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nieborów
Pałace i dworki
Normalna
oranżerie
52°3'58N, 20°4'22E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021