Nowa Oranżeria w Nieborowie, Danusia

Nowa Oranżeria w Nieborowie

(4.5 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Budowę Nowej Oranżerii w Parku koło pałacu w Nieborowie rozpoczęto w 1796 roku. Zaprojektował ją, podobnie jak Starą Oranżerię, Szymon Zug.

Nową Oranżerię zbudowano dla największej i najwspanialszej kolekcji drzew oranżeryjnych w Rzeczypospolitej. Podobnie jak w Starej Oranżerii, tak i tu mieściły się okazy z kolekcji pochodzącej z Drezna. Była ona podarunkiem Augusta III Mocnego dla hrabiny Cosel.


Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

Kolekcja drzew oranżeryjnych kosztowała Radziwiłłów zawrotną sumę 300 000 dukatów. Drzewa były spławiane Łabą, Szprewą i dalej przez Gdańsk Wisłą do Wyszogrodu. W Nieborowie uzupełniono drezdeńską kolekcję o kilkadziesiąt granatów i wawrzynów z oranżerii Lubomirskich w Wilanowie. Kolekcja liczyła 100 drzewa pomarańczowe, drzewa kamforowe, magnolie, mirty, fikusy, agawy, cyprysy itp. Ogółem 317 roślin.

W 1858 roku Zygmunt Radziwił sprzedał kolekcję carowi Aleksandrowi II do Królewskich Łazienek. Budynek Nowej Oranżerii został rozebrany, a materiał z niego wykorzystano do budowy kościoła w Nieborowie. Do dziś zachował się jedynie wschodni fragment dawnej Nowej Oranżerii, który pełnił rolę pałacowego lamusa. W latach 1948-51 budynek został zrekonstruowany. Niestety, dziś stoi pusty.

Nowa Oranżeria
Park, Nieborów

Nieborów noclegi

Nieborów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022