Zagłosuj na nas!
Nawra, Marcin_Henioo

Nawra

(4.8 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Nawra to mała miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca 9 km na północny zachód od Chełmży.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Historia Nawry

Pierwsze wzmianki o Nawrze pojawiają się już w XIII wieku. W XV wieku wieś była własnością Konopackich, a w latach 1635-1865 Kruszyńskich zaangażowanych w sprawy publiczne i narodowe, którzy zgromadzili pokaźny i cenny księgozbiór, zaliczany do największych prywatnych bibliotek na obszarze dawnych Prus Królewskich

Później do 1945 roku Nawra była w posiadaniu Sczanieckich, którzy kontynuowali tradycje patriotyczne i społeczne. Ich majątek był ważnym ośrodkiem polskości w okresie zaboru pruskiego, gościli tu wybitni ludzie kultury i nauki, wspomagani finansowo przez dziedziców, m.in. Oskar Kolberg, Julian Ursyn Niemcewicz czy Wojciech Kętrzyński.Atrakcje w Nawrze

Gotycki kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej - zbudowany w XIV wieku, z kamienia polnego. Po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich odbudowany i przebudowany po 1661 roku kosztem Jana Kruszyńskiego. W późniejszym czasie dobudowano do niego barokową wieżę zwieńczoną hełmem. Pierwotnie kościół nosił tytuł Św. Mateusza, ale w czasie wojen szwedzkich obrano na patronkę Św. Katarzynę Aleksandryjską.

Wyposażeni głównie barokowe z XVII i XVIII wieku, ambona z połołwy XVIII wieku. W rokokowym ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieziony w XVII stuleciu przez Bernarda Kruszyńskiego z niewoli moskiewskiej za czasów króla Jana Kazimierza.Pałac w Nawrze - dawna posiadłość rodowa dziś jest opuszczona i zaniedbana, pałac wzniesiono w latach 1798-1804 przez architekta Hilarego Szpilowskiego - czołowego reprezentanta tzw. klasycyzmu warszawskiego. Po bokach pałacu stoją dwie oficyny, a całość otacza park o powierzchni 8 ha z rozległym podjazdem i aleją na osi pałacu oraz stawem.

Pałac w 1940 roku zajęli Niemcy niszcząc wnętrza. Po II wojnie światowej do 1953 roku mieścił się tu dom wypoczynkowy, a następnie do 1974 roku pałac był we władaniu PGR. Obecnie niszczeje pod władzą Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, pomimo deklaracji wojewódzkich urzędników dotyczących chęci przejęcia, remontu i organizacji muzeum ziemiaństwa.

Nieopodal kościoła stoi klasycystyczny budynek dawnej karczmy z końca XVIII wieku, niski z ozdobnym portykiem. Obecnie jest to dom mieszkalny.

Mapa Nawry z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Nawrze. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Nawra noclegi

Nawra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Nawrze. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°11'28N, 18°29'59E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021