53°11'28" N, 18°29'59" E
Kujawsko-pomorskie
2016-06-16
2020-02-03 02:01

Opis Nawry

Nawra to mała miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca 9 km na północny zachód od Chełmży.Historia Nawry

Pierwsze wzmianki o Nawrze pojawiają się już w XIII wieku. W XV wieku wieś była własnością Konopackich, a w latach 1635-1865 Kruszyńskich zaangażowanych w sprawy publiczne i narodowe, którzy zgromadzili pokaźny i cenny księgozbiór, zaliczany do największych prywatnych bibliotek na obszarze dawnych Prus Królewskich

Później do 1945 roku Nawra była w posiadaniu Sczanieckich, którzy kontynuowali tradycje patriotyczne i społeczne. Ich majątek był ważnym ośrodkiem polskości w okresie zaboru pruskiego, gościli tu wybitni ludzie kultury i nauki, wspomagani finansowo przez dziedziców, m.in. Oskar Kolberg, Julian Ursyn Niemcewicz czy Wojciech Kętrzyński.

Atrakcje w Nawrze

Gotycki kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej - zbudowany w XIV wieku, z kamienia polnego. Po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich odbudowany i przebudowany po 1661 roku kosztem Jana Kruszyńskiego. W późniejszym czasie dobudowano do niego barokową wieżę zwieńczoną hełmem. Pierwotnie kościół nosił tytuł Św. Mateusza, ale w czasie wojen szwedzkich obrano na patronkę Św. Katarzynę Aleksandryjską.Wyposażeni głównie barokowe z XVII i XVIII wieku, ambona z połołwy XVIII wieku. W rokokowym ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieziony w XVII stuleciu przez Bernarda Kruszyńskiego z niewoli moskiewskiej za czasów króla Jana Kazimierza.

Pałac w Nawrze - dawna posiadłość rodowa dziś jest opuszczona i zaniedbana, pałac wzniesiono w latach 1798-1804 przez architekta Hilarego Szpilowskiego - czołowego reprezentanta tzw. klasycyzmu warszawskiego. Po bokach pałacu stoją dwie oficyny, a całość otacza park o powierzchni 8 ha z rozległym podjazdem i aleją na osi pałacu oraz stawem.Pałac w 1940 roku zajęli Niemcy niszcząc wnętrza. Po II wojnie światowej do 1953 roku mieścił się tu dom wypoczynkowy, a następnie do 1974 roku pałac był we władaniu PGR. Obecnie niszczeje pod władzą Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, pomimo deklaracji wojewódzkich urzędników dotyczących chęci przejęcia, remontu i organizacji muzeum ziemiaństwa.

Nieopodal kościoła stoi klasycystyczny budynek dawnej karczmy z końca XVIII wieku, niski z ozdobnym portykiem. Obecnie jest to dom mieszkalny.

Nawra noclegi

Nawra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Nawrze. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021