Najwęższa kamieniczka w Warszawie

Najwęższa kamieniczka w Warszawie
Warszawa
Inne budowle
zabytki
Normalna
Mazowieckie
2015-10-02
2020-01-28 13:46
52°14'57" N, 21°0'51" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Na warszawskim Starym Mieście, na tyłach archikatedry znajduje się ul. Kanonia - urokliwy mały placyk, otoczony wokół kamieniczkami. Wszystkie są kolorowe, mają po dwa piętra, i jak dobrze im się przypatrzymy, to na jednym piętrze po dwa lub trzy okna. To tzw. kamieniczki dwu lub trójtraktowe, najczęściej należące do średniozamożnych właścicieli.Na Kanoni znajdziemy też kamienicę bardzo szeroką, aż z siedmioma oknami na każdym piętrze. Jest jednak w rogu jedna bardzo wąska, zaledwie 2-metrowej szerokości kamieniczka, z jednym tylko oknem na każdym piętrze. Dlaczego? Otóż w XVIII-wiecznej Warszawie był podatek nałożony na kamieniczników, którego wysokość zależała od szerokości budynku. Przy czym szerokość kamienicy mierzona była nie w metrach, nie na oko, a "na ilość okien" na jednym trakcie (piętrze) od frontu budynku, od najbardziej reprezentacyjnej strony wychodzącej na rynek, plac czy ulicę.

Wobec tego czy właściciel tejże wąskiej kamieniczki na Kanoni był taki biedny? Otóż chyba nie. Należał raczej do osób bardzo przedsiębiorczych. Wystarczy obejść bowiem ten ciąg kamienic na około i zobaczyć tę kamieniczkę od strony Gnojowej Góry by zobaczyć, że z tej strony jest tak samo szeroka jak jej sąsiadki. Cóź cwaniak oszczędzał na podatku budując kamieniczkę specjalnie tak wąską od strony, która była "podstawą opodatkowania".

Kamieniczka
ul. Kanonia, Warszawa
 Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Rymarczyk Krajtroter 5005 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021