Zagłosuj na nas!
Najwęższa kamieniczka w Warszawie, Anna Rymarczyk

Najwęższa kamieniczka w Warszawie

(4.5 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Na warszawskim Starym Mieście, na tyłach archikatedry znajduje się ul. Kanonia - urokliwy mały placyk, otoczony wokół kamieniczkami. Wszystkie są kolorowe, mają po dwa piętra, i jak dobrze im się przypatrzymy, to na jednym piętrze po dwa lub trzy okna. To tzw. kamieniczki dwu lub trójtraktowe, najczęściej należące do średniozamożnych właścicieli.


Trwa głosowanie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Oddaj na nas głos (można głosować codziennie) - będzie nam niezmiernie miło!

Na Kanoni znajdziemy też kamienicę bardzo szeroką, aż z siedmioma oknami na każdym piętrze. Jest jednak w rogu jedna bardzo wąska, zaledwie 2-metrowej szerokości kamieniczka, z jednym tylko oknem na każdym piętrze. Dlaczego? Otóż w XVIII-wiecznej Warszawie był podatek nałożony na kamieniczników, którego wysokość zależała od szerokości budynku. Przy czym szerokość kamienicy mierzona była nie w metrach, nie na oko, a "na ilość okien" na jednym trakcie (piętrze) od frontu budynku, od najbardziej reprezentacyjnej strony wychodzącej na rynek, plac czy ulicę.

Wobec tego czy właściciel tejże wąskiej kamieniczki na Kanoni był taki biedny? Otóż chyba nie. Należał raczej do osób bardzo przedsiębiorczych. Wystarczy obejść bowiem ten ciąg kamienic na około i zobaczyć tę kamieniczkę od strony Gnojowej Góry by zobaczyć, że z tej strony jest tak samo szeroka jak jej sąsiadki. Cóź cwaniak oszczędzał na podatku budując kamieniczkę specjalnie tak wąską od strony, która była "podstawą opodatkowania".Kamieniczka
ul. Kanonia, Warszawa
 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Najwęższa kamieniczka w Warszawie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Warszawy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Warszawa noclegi

Warszawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Warszawa
Inne budowle
Normalna
zabytki
52°14'57N, 21°0'51E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021