Dwór i oficyna w Dąbrowie koło Drohiczyna pobudowane zostały przez Dobrzyńskich w latach 1852-54. Od początku XX wieku majątek należał do Fonbergów, a po II wojnie światowej użytkowany był przez szkołę podstawową i przedszkole. że Wieś do lat 30. XX wieku nazywała się Duplewice, co w znaczeniu języka praindoeuropejskim "du" oznacza coś podwójnego czyli dzielącą miejscowość na „Małą wieś” i „Dużą wieś”.
Dziewiętnastowieczne założenie dworsko-parkowe z każdym rokiem niszczały, pomimo wykonywanych prac remontowych. Pomimo parku przypominającego krajobraz po bitwie zachowała się znaczna część zabytkowych lip i dębów. Pozostały trzy aleje: lipowa, grabowa i dębowa. W 2012 roku dokonano nasadzeń uzupełniających w miejscach ubytków drzew. Na szczególną uwagę zasługuje aleja lipowa oddzielająca park od sadu. Drzewa posadzono w rzadko stosowany sposób. Sadzone w bardzo małych odległościach, obecnie tworzą mur stykających się pni. W parku usunięto większość samosiewów, a starym sadzie przeprowadzono pielęgnację starych odmian jabłoni.
Obecnie znajduje się tu Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, które ma na celu przypominać o najlepszych i najchlubniejszych tradycjach ziemiaństwa polskiego. We dworze prezentowane są zabytkowe wnętrza ziemiańskie przełomu XIX I XX wieku, między innymi: sień dworska, kancelaria dworska, pokój pani domu, sypialnia, łazienka, salon, jadalnia, pomieszczenie kredensowe, kuchnia oraz spiżarnia dworska i pokoje gościnne. Natomiast w parku można obejrzeć obiekty nawiązujące do dawnej części gospodarczej majątku: spichlerz, gołębnik, wędzarnię, pasiekę oraz ogród warzywny.
Z Dąbrową związana jest pisarz Stefan Żeromski, który był guwernerem w majątku oddalonym o 5 km - Łysów, stanowiący wspólny hipotecznie majątek z Dąbrową. "Przedwiośnie" to pokłosie pobytu Żeromskiego w tych okolicach, a liczne wątki wspomnieniowe z jego pobytu dotyczących życia dworskiego odszukamy w „Dziennikach” oraz w „Urodzie życia”, „Oko za oko”, „Niedobitku”.
Muzeum Ziemiaństwa
Dąbrowa 133, Przesmyki
tel. 25/ 641-26-20
http://muzeumdabrowa.pl
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Zamknięte
- wtorek: 10:00–16:00
- środa: 10:00–16:00
- czwartek: 10:00–16:00
- piątek: 10:00–18:00
- sobota: 10:00–16:00
- niedziela: 10:00–16:00
Podlasie noclegi
Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!