Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie stanowi jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym. Utworzone w 2006 roku muzeum mieści się we wpisanej do rejestru zabytków zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej, a jego eksponaty stanowią nie lada gratkę dla miłośników techniki.
Wizytówką muzeum jest prezentacja osiągnięć przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie - od 1919 r., w którym został wyprodukowany motocykl Alba, przez okres międzywojenny - samochody firmy Stoewer, po lata 50-te i 60-te XX wieku, które zaowocowały wysypem motocykli Junak i prototypem samochodów Smyk.

Pośród ciekawszych eksponatów muzeum, poza wspomnianym Smykiem, można znaleźć „malucha” (Fiata 126p) w wersji terenowej „Mały Samuraj”. A także „malucha” w wersji wojskowej - konstruktorzy, odpowiadając na potrzeby wojska, stworzyli w 1979 roku wehikuł o nazwie Fiat 126 LPT (Lekki Pojazd Terenowy). Wojskowy „maluch” był sześciokołowom transporterem przeznaczonym dla wojsk powietrzno-desantowych. Wspomniany pojazd „zagrał” w dwóch filmach O Panu Samochodziku w reżyserii Janusza Kidawy, a mianowicie „Pan Samochodzik i niesamowity dwór" (1987 rok) oraz „Pan Samochodzik i latające machiny" (1991 rok). Ponadto zaprezentowano jedyny egzemplarz „malucha” na gąsienicach, czyli Wszędołaza, który urodził się w latach 1979-1980. Miał być to model przeznaczony dla ekip energetycznych usuwających awarie linii przesyłowych wysokiego napięcia w trudnych warunkach terenowych.
Wystawy stałe muzeum, poza szczecińską motoryzacją w latach 1919-1944 oraz 1954-196, obejmują także polską motoryzację – pojazdy PRL-u, motocykle II Rzeczpospolitej, jednoślady z PRL-u, a także tramwaje i autobusy.

Wizyta w szczecińskim muzeum daje również możliwość przejażdżki symulatorem jazdy, który po raz pierwszy w Polsce został zainstalowany w oryginalnej kabinie zabytkowego tramwaju z lat 70-tych XX wieku. Pulpit sterowniczy i pedały zostały zespolone z komputerem. Na przedniej szybie kabiny wyświetlana jest trójwymiarowa wizualizacja rzeczywistych ulic Szczecina.
W muzeum znajduje się także interaktywna wystawa „Eureka ruchu” dzięki, której zwiedzający mają okazję poznać prawa fizyki, samodzielnie wykonując przeróżne doświadczenia. Muzeum jako Zajezdnia Sztuki prezentuje również nowatorskie realizacje artystyczne z dziedziny projektowania użytkowego.



Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A, Szczecin
tel. 91/ 459-92-00
http://muzeumtechniki.eu
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Zamknięte
- wtorek: 10:00–15:00
- środa: 10:00–16:00
- czwartek: 10:00–16:00
- piątek: 10:00–18:00
- sobota: 10:00–18:00
- niedziela: 10:00–16:00
Szczecin noclegi
Szczecin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami








