Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje, Lucy i Tom

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje

(4.5 głosów: 13)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich to filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Stała ekspozycja mieści się w Zakopanem, w XIX-wiecznej chałupie Gąsieniców Sobczaków i pokazuje źródła Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego - budownictwo i wyposażenie góralskich chałup, a także XIX-wieczną kolekcję etnograficzną Marii i Bronisława Dembowskich.

Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach. Izba czarna, w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny, urządzona jest tak, jak izby w II połowie XIX wieku, znane z rysunków i tekstów Stanisława Witkiewicza. Do jej wyposażenia wykorzystano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, Lucy i Tom
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, Lucy i Tom


W izbie białej, pełniącej w góralskiej chałupie rolę salonu prezentowana jest kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich tworzona w latach 1886-93, przekazana w darze Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 roku. To obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój czy sprzęty pasterskie były dla Stanisława Witkiewicza źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego w stylu zakopiańskim przedmiotów sztuki użytkowej. Pierwszy łyżnik z kolekcji został znaleziony przez Marię i Bronisława Dembowskich w 1886 roku w góralskiej chałupie na Furmanowej.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje
Droga do Rojów 6, Zakopane
tel. 18/ 201-22-94
www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, Lucy i Tom
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, Lucy i Tom


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 09:00–15:00

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022