Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje, Lucy i Tom

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje

(4.5 głosów: 13)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich to filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Stała ekspozycja mieści się w Zakopanem, w XIX-wiecznej chałupie Gąsieniców Sobczaków i pokazuje źródła Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego - budownictwo i wyposażenie góralskich chałup, a także XIX-wieczną kolekcję etnograficzną Marii i Bronisława Dembowskich.Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach. Izba czarna, w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny, urządzona jest tak, jak izby w II połowie XIX wieku, znane z rysunków i tekstów Stanisława Witkiewicza. Do jej wyposażenia wykorzystano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, Lucy i Tom
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje, Lucy i Tom

W izbie białej, pełniącej w góralskiej chałupie rolę salonu prezentowana jest kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich tworzona w latach 1886-93, przekazana w darze Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 roku. To obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój czy sprzęty pasterskie były dla Stanisława Witkiewicza źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego w stylu zakopiańskim przedmiotów sztuki użytkowej. Pierwszy łyżnik z kolekcji został znaleziony przez Marię i Bronisława Dembowskich w 1886 roku w góralskiej chałupie na Furmanowej.Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje
Droga do Rojów 6, Zakopane
tel. 18/ 201-22-94
www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 09:00–15:00

Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zakopane
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
49°17'31N, 19°56'13E
30 marzec 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację