Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje
Zakopane
Muzea i skanseny
muzea
Normalna
Małopolskie
2017-03-30
2020-01-28 13:46
49°17'31" N, 19°56'13" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 09:00–15:00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich to filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Stała ekspozycja mieści się w Zakopanem, w XIX-wiecznej chałupie Gąsieniców Sobczaków i pokazuje źródła Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego - budownictwo i wyposażenie góralskich chałup, a także XIX-wieczną kolekcję etnograficzną Marii i Bronisława Dembowskich.Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach. Izba czarna, w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny, urządzona jest tak, jak izby w II połowie XIX wieku, znane z rysunków i tekstów Stanisława Witkiewicza. Do jej wyposażenia wykorzystano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje

W izbie białej, pełniącej w góralskiej chałupie rolę salonu prezentowana jest kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich tworzona w latach 1886-93, przekazana w darze Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 roku. To obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój czy sprzęty pasterskie były dla Stanisława Witkiewicza źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego w stylu zakopiańskim przedmiotów sztuki użytkowej. Pierwszy łyżnik z kolekcji został znaleziony przez Marię i Bronisława Dembowskich w 1886 roku w góralskiej chałupie na Furmanowej.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje
Droga do Rojów 6, Zakopane
tel. 18/ 201-22-94
www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Inspiracje


Zakopane noclegi

Zakopane to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021