Główną formą działalności niezwykle ciekawego Żywego Muzeum Piernika w Toruniu jest oczywiście pieczenie słynnego ciasta w zabytkowych pomieszczeniach, narzędziami i w technice takiej, jaką stosowano jeszcze w XVI wieku.
Chociaż instytucja w nazwie ma słowo "muzeum", to jednak nie jest typową placówką muzealną - nie zajmuje się gromadzeniem, udostępnianiem ani badaniem obiektów artystycznych czy historycznych, a jej działalność polega na komercyjnym prezentowaniu stylizowanego i fabularyzowanego procesu przygotowania i wypieku pierników.
Pokaz produkcji piernika
W zaaranżowanej na XVI-wieczną piernikarnię sali odbywa się pokaz produkcji pierników. Uczestnicy prezentacji, którzy zostają czeladnikami Mistrza Piernikarskiego, aktywnie uczestniczą w całym procesie, od poznania składników, własnoręcznego przesiewania mąki, ubijania korzeni, łączenia składników ze sobą, aż po ugniatanie i wałkowanie ciasta. Z gotowego ciasta goście sami wycinają figury z piernika, wkładają ciasto do ozdobnych form, które po upieczeniu zabierają jako pamiątkę z tego niezwykłego muzeum. Cały pokaz prowadzony jest w języku stylizowanym na staropolski.
Podczas pobytu w Muzeum zwiedzającym towarzyszy i przekazuje tajniki piernikarskiej wiedzy średniowieczny mistrz piernikarski Bartłomiej oraz jego czeladnicy, a także wiedźma korzenna. To ciekawostka, którą warto zobaczyć podczas wizyty w tym pięknym mieście!
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Zamknięte
- wtorek: Zamknięte
- środa: Zamknięte
- czwartek: Zamknięte
- piątek: Zamknięte
- sobota: Zamknięte
- niedziela: 10:00–18:00
Adres
Żywe Muzeum Piernika
ul. Rabiańska 9, Toruń
tel. 56/ 663-66-17
www.muzeumpiernika.pl
GPS: 53°0'31N, 18°36'17E
Toruń noclegi
Toruń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!