Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

(4.4 głosów: 11)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, istniejące od 1921 roku, zbiera i zachowuje dla wszystkich pokoleń elementy dziedzictwa kulturowego Sandomierza i Sandomierszczyzny oraz dziedzictwa narodowego. Siedzibą placówki jest częściowo zachowany XIV-wieczny zamek (z czasów króla Kazimierza Wielkiego), górujący nad doliną Wisły.Działy Muzeum

Dział Archeologii gromadzi zabytki i materiały z badań wykopaliskowych, poszukiwań i prospekcji stanowisk archeologicznych (tzw. powierzchniowych) oraz z odkryć przypadkowych. Wśród tysięcy posiadanych obiektów, reprezentujących wszystkie okresy osadnictwa na ziemi sandomierskiej: od starszej epoki kamienia (paleolitu) doby gospodarki myśliwsko–zbierackiej po nowożytność, dominują materiały wczesnorolniczych populacji z młodszej epoki kamienia (neolitu), a także z wczesnej epoki brązu oraz z okresu wczesnego średniowiecza (Polski piastowskiej). W zbiorach Działu znajdują się prawie kompletne, najstarsze jak dotąd na ziemiach Polski szachy (zdobione, wykonane z poroża jelenia) z XII w., odkryte w 1962 r. na Wzgórzu Staromiejskim, koło Kościoła p.w. Św. Jakuba.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Dział Sztuki gromadzi zbiory malarstwa, grafiki, rysunku i rzemiosła artystycznego. Najstarsze i najcenniejsze w zbiorach malarstwa są XVIII–wieczne portrety reprezentacyjne Jacka Małachowskiego, Macieja Sołtyka, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz epitafium Franciszka Romera z 1767 r. Malarstwo polskie reprezentują m.in. prace Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza i Jacka Malczewskiego. Zbierana jest również ikonografia Sandomierza. Na posiadane rzemiosło artystyczne składają się rozbudowywane kolekcje historycznego złotnictwa i konwisarstwa z XVII–XX w. Dział gromadzi artystyczną biżuterię współczesną i małe formy złotnicze, wykonane z użyciem krzemienia tzw. pasiastego.Dział Historyczny gromadzi archiwalia oraz muzealia z zakresu sfragistyki, falerystyki, militariów, medalierstwa, kartografii, weksylologii, fotografii, filokartystyki, a także numizmaty. Znaczna część archiwaliów dotyczy miasta i dawnego województwa sandomierskiego. Przeważają dokumenty instytucji miejskich: cechowych, organizacji społecznych, kulturalnych i wojskowych. Wśród zabytków sfragistycznych na szczególną uwagę zasługuje XIII–wieczny tłok pieczętny kasztelana sądeckiego Gedka oraz odlewy pieczęci miejskich i urzędów sandomierskich od XIV do XVIII w. Militaria reprezentuje m.in. działo z czasów „potopu” szwedzkiego, znalezione w 1996 r. podczas prac ziemnych na wzgórzu zamkowym. 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Dział Literatury został utworzony w 1980 roku po śmierci Jarosława Iwaszkiewicza (1894-1980), wybitnego pisarza przez długie lata związanego z Sandomierzem. Jemu też jest poświęcona wystawa stała „Ciemne ścieżki”. Z czasem w kręgu zainteresowania badawczego, kolekcjonerskiego i wystawienniczego Działu znaleźli się inni pisarze i działacze kulturalni miasta oraz regionu m.in.: Roman Koseła, Aleksander Patkowski, Stanisław Młodożeniec, Wincenty Burek, Adam Bień, Julian Kawalec, aż po współcześnie tworzącego prozaika Wiesława Myśliwskiego. Dział posiada m.in. listy Edwarda Stachury, dokumenty związane ze Zbigniewem Herbertem, Wisławą Szymborską i innymi. Zbierane są rękopisy ich prac, wspomnienia, fotografie, a także przedmioty codziennego użytku. Dział Etnograficzny gromadzi zabytki kultury materialnej, a także sfery duchowej i społecznej mieszkańców wsi. Archiwizuje i popularyzuje niematerialne aspekty kultury ludowej Sandomierszczyzny, np. dawne zwyczaje i obrzędy, folklor słowno – muzyczny i tradycje. W skład kolekcji wchodzą zwłaszcza kapliczki przydrożne i domowe, krzyże – krucyfiksy, przedstawienia Matki Bożej i Chrystusa Frasobliwego. Spośród innych zabytków wyróżnia się unikatowa, jedyna zachowana w Polsce odświętna sukmana męska z końca XIX w. 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, MOS
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, MOS

Dział Edukacyjno – Promocyjny zajmuje się m.in. upowszechnianiem wiedzy o sandomierskim zamku – byłej siedzibie królewskiej, historii i przeszłości Sandomierza oraz regionu, z wykorzystaniem materialnych i niematerialnych zasobów Muzeum. Adresatem organizowanych lekcji muzealnych, wykładów, warsztatów, programów, edukacyjnych i konkursów są zwłaszcza dzieci i młodzież szkolna, ale w ofercie nie brak przedsięwzięć kierowanych do grup społecznie dotąd wykluczanych lub osób starszych.

Muzeum Okręgowe - Zamek Królewski w Sandomierzu
ul. Zamkowa 12, Sandomierz
tel. 644-57-57
sekretariat@zamek-sandomierz.pl
www.zamek-sandomierz.pl

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 13:00–15:00
  • wtorek: 11:00–18:00
  • środa: 11:00–18:00
  • czwartek: 11:00–18:00
  • piątek: 11:00–18:00
  • sobota: 11:00–18:00
  • niedziela: 11:00–18:00

Sandomierz noclegi

Sandomierz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Sandomierz
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
50°40'33N, 21°44'50E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
Super miejsce
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021