Muzeum - oddział na Grodzkiej, wnętrze, Marcin_Henioo

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

(4.1 głosów: 11)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jeśli chodzi o historię, to koncepcja utworzenia w Bydgoszczy muzeum doczekała się realizacji po objęciu miasta przez władze polskie. Wtedy to, 5 sierpnia 1923 roku, przy Starym Rynku pod nr 2, w budynku byłej Kasy Oszczędnościowej nastąpiło otwarcie Muzeum Miejskiego. Pierwszym dyrektorem tej placówki został ksiądz J. Klein.Po wojnie władze miasta przeznaczyły na siedzibę Muzeum budynek byłej Lecznicy Miejskiej na ul. Gdańskiej 4, gdzie po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, w dniu 11 kwietnia 1946 r., dokonano otwarcia Muzeum Miejskiego, noszącego odtąd imię Leona Wyczółkowskiego. Pierwszym powojennym dyrektorem Muzeum został mianowany jego długoletni pracownik, Kazimierz Borucki.

Muzeum - oddział na Grodzkiej, Marcin_Henioo
Muzeum - oddział na Grodzkiej, Marcin_Henioo

W dniu 30 grudnia 2009 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 101.Współczesne Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest ciekawym muzeum, składającym się z kilku obiektów, skupionych w ścisłym centrum miasta (jeden tylko obiekt jest oddalony o około 10 km od centrum).

Muzeum - oddział na Grodzkiej, eksponaty, Marcin_Henioo
Muzeum - oddział na Grodzkiej, eksponaty, Marcin_Henioo

Oddziały Muzeum

- Zbiory archeologiczne „W grodzie Bydgosta” - Wyspa Młyńska, ul. Mennica 2- Europejskie centrum pieniądza Mennica Bydgoska - ul. Mennica 4

- Od Starego Rynku do placu Wolności - Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

- Twórczość Leona Wyczółkowskiego - Wyspa Młyńska, ul. Mennica 7

- Galeria Sztuki Nowoczesnej - Wyspa Młyńska, Czerwony Spichrz, ul. Mennica 8

- Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg, ul. Alfreda Nobla

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
tel. 52/ 585-99-66
www.muzeum.bydgoszcz.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 12:00–20:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 12:00–20:00
  • sobota: 12:00–18:00
  • niedziela: 12:00–18:00

Bydgoszcz noclegi

Bydgoszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bydgoszcz
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
53°7'22N, 18°0'6E
16 kwiecień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację