53°7'22" N, 18°0'6" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Jeśli chodzi o historię, to koncepcja utworzenia w Bydgoszczy muzeum doczekała się realizacji po objęciu miasta przez władze polskie. Wtedy to, 5 sierpnia 1923 roku, przy Starym Rynku pod nr 2, w budynku byłej Kasy Oszczędnościowej nastąpiło otwarcie Muzeum Miejskiego. Pierwszym dyrektorem tej placówki został ksiądz J. Klein.Po wojnie władze miasta przeznaczyły na siedzibę Muzeum budynek byłej Lecznicy Miejskiej na ul. Gdańskiej 4, gdzie po wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych, w dniu 11 kwietnia 1946 r., dokonano otwarcia Muzeum Miejskiego, noszącego odtąd imię Leona Wyczółkowskiego. Pierwszym powojennym dyrektorem Muzeum został mianowany jego długoletni pracownik, Kazimierz Borucki.

Muzeum - oddział na Grodzkiej, eksponaty
Muzeum - oddział na Grodzkiej, eksponaty

W dniu 30 grudnia 2009 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 101.

Współczesne Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest ciekawym muzeum, składającym się z kilku obiektów, skupionych w ścisłym centrum miasta (jeden tylko obiekt jest oddalony o około 10 km od centrum).

Muzeum - oddział na Grodzkiej, wnętrze
Muzeum - oddział na Grodzkiej, wnętrze


Oddziały Muzeum

- Zbiory archeologiczne „W grodzie Bydgosta” - Wyspa Młyńska, ul. Mennica 2

- Europejskie centrum pieniądza Mennica Bydgoska - ul. Mennica 4

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy


- Od Starego Rynku do placu Wolności - Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

- Twórczość Leona Wyczółkowskiego - Wyspa Młyńska, ul. Mennica 7

- Galeria Sztuki Nowoczesnej - Wyspa Młyńska, Czerwony Spichrz, ul. Mennica 8

- Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg, ul. Alfreda Nobla

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
ul. Gdańska 4, Bydgoszcz
tel. 52/ 585-99-66
www.muzeum.bydgoszcz.pl

Bydgoszcz noclegi

Bydgoszcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021