Muzeum Miasta Turku, Magdalena

Muzeum Miasta Turku

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera sięga do roku 1962, kiedy powołano Turkowskie Towarzystwo Kulturalne. Ilość i jakość napływających pamiątek umożliwiła otwarcie w 1972 roku Regionalnej Izby Muzealnej, a ponieważ napływające przedmioty w znacznej mierze były związane z dziedziną tkactwa w 1978 roku utworzono Muzeum Rzemiosła Tkackiego z siedzibą w klasycystycznym Ratuszu.

Od 2003 roku Muzeum funkcjonuje pod nazwą Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Obecnie w Muzeum znajduje się wystawa etnograficzna - Dom tkaczy, która prezentuje również inne tradycje rzemieślnicze miasta. Eksponaty związane z historią tkactwa sięgają XIX wieku. Wystawę uzupełniono prezentacją domu tkackiego oraz ekspozycjami związanymi z rzemiosłem: szewskim, czapnika oraz krawca. Mieści się tutaj również wystawa archeologiczno-przyrodnicza prezentująca eksponaty pochodzące z pobliskich odkrywek węgla brunatnego, zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej z Gąsina, ozdoby, elementy zdobnicze. W części przyrodniczej obejrzymy kości zwierząt kopalnych (odnalezione w miejscu dzisiejszej kopalni węgla brunatnego.Muzeum zaaranżowało jeszcze jedną wystawę poświęconą Józefowi Mehofferowi, który wykonał polichromie i witraże dla tutejszego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wystawa mieści się w pięciu czerwonych salach: prezbiterialnej, saloniku, fortepianowej, witrażowej i sali motywów dekoracyjnych i symboli. Eksponatami są tutaj kartony do wspomnianych dzieł, szkice oraz wystrój wnętrz wpasowujący się stylem do tego, jaki preferował artysta. Z muzealnym przewodnikiem można również przejść na drugą stronę Rynku do samego kościoła. Muzeum mieści się w dawnym Ratuszu miejskim, gdzie istnieje też Punkt Informacji Turystycznej.

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera
Pl. Wojska Polskiego 1, Turek
tel. 63/ 222-30-86
www.muzeum.turek.pl/

Uniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022