Muzeum Miasta Turku, Magdalena

Muzeum Miasta Turku

(5 głosów: 2)

Historia Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera sięga do roku 1962, kiedy powołano Turkowskie Towarzystwo Kulturalne. Ilość i jakość napływających pamiątek umożliwiła otwarcie w 1972 roku Regionalnej Izby Muzealnej, a ponieważ napływające przedmioty w znacznej mierze były związane z dziedziną tkactwa w 1978 roku utworzono Muzeum Rzemiosła Tkackiego z siedzibą w klasycystycznym Ratuszu.Od 2003 roku Muzeum funkcjonuje pod nazwą Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Obecnie w Muzeum znajduje się wystawa etnograficzna - Dom tkaczy, która prezentuje również inne tradycje rzemieślnicze miasta. Eksponaty związane z historią tkactwa sięgają XIX wieku. Wystawę uzupełniono prezentacją domu tkackiego oraz ekspozycjami związanymi z rzemiosłem: szewskim, czapnika oraz krawca. Mieści się tutaj również wystawa archeologiczno-przyrodnicza prezentująca eksponaty pochodzące z pobliskich odkrywek węgla brunatnego, zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej z Gąsina, ozdoby, elementy zdobnicze. W części przyrodniczej obejrzymy kości zwierząt kopalnych (odnalezione w miejscu dzisiejszej kopalni węgla brunatnego.

Muzeum zaaranżowało jeszcze jedną wystawę poświęconą Józefowi Mehofferowi, który wykonał polichromie i witraże dla tutejszego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wystawa mieści się w pięciu czerwonych salach: prezbiterialnej, saloniku, fortepianowej, witrażowej i sali motywów dekoracyjnych i symboli. Eksponatami są tutaj kartony do wspomnianych dzieł, szkice oraz wystrój wnętrz wpasowujący się stylem do tego, jaki preferował artysta. Z muzealnym przewodnikiem można również przejść na drugą stronę Rynku do samego kościoła. Muzeum mieści się w dawnym Ratuszu miejskim, gdzie istnieje też Punkt Informacji Turystycznej.Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera
Pl. Wojska Polskiego 1, Turek
tel. 63/ 222-30-86
www.muzeum.turek.pl/

Uniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Uniejów
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
52°0'59N, 18°30'2E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021