Historia Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera sięga do roku 1962, kiedy powołano Turkowskie Towarzystwo Kulturalne. Ilość i jakość napływających pamiątek umożliwiła otwarcie w 1972 roku Regionalnej Izby Muzealnej, a ponieważ napływające przedmioty w znacznej mierze były związane z dziedziną tkactwa w 1978 roku utworzono Muzeum Rzemiosła Tkackiego z siedzibą w klasycystycznym Ratuszu.Od 2003 roku Muzeum funkcjonuje pod nazwą Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Obecnie w Muzeum znajduje się wystawa etnograficzna - Dom tkaczy, która prezentuje również inne tradycje rzemieślnicze miasta. Eksponaty związane z historią tkactwa sięgają XIX wieku. Wystawę uzupełniono prezentacją domu tkackiego oraz ekspozycjami związanymi z rzemiosłem: szewskim, czapnika oraz krawca. Mieści się tutaj również wystawa archeologiczno-przyrodnicza prezentująca eksponaty pochodzące z pobliskich odkrywek węgla brunatnego, zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej z Gąsina, ozdoby, elementy zdobnicze. W części przyrodniczej obejrzymy kości zwierząt kopalnych (odnalezione w miejscu dzisiejszej kopalni węgla brunatnego.

Muzeum zaaranżowało jeszcze jedną wystawę poświęconą Józefowi Mehofferowi, który wykonał polichromie i witraże dla tutejszego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wystawa mieści się w pięciu czerwonych salach: prezbiterialnej, saloniku, fortepianowej, witrażowej i sali motywów dekoracyjnych i symboli. Eksponatami są tutaj kartony do wspomnianych dzieł, szkice oraz wystrój wnętrz wpasowujący się stylem do tego, jaki preferował artysta. Z muzealnym przewodnikiem można również przejść na drugą stronę Rynku do samego kościoła. Muzeum mieści się w dawnym Ratuszu miejskim, gdzie istnieje też Punkt Informacji Turystycznej.

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera
Pl. Wojska Polskiego 1, Turek
tel. 63/ 222-30-86
www.muzeum.turek.pl/Uniejów noclegi

Uniejów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71030 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021