Muzea i skanseny
muzea, skanseny
Normalna
Łódzkie
2016-11-03
2020-01-28 13:46
51°5'9" N, 19°52'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej, mieści się przy ul. Kieleckiej w miejscowości Przedbórz niedaleko Radomska. Siedzibę Muzeum ma w ładnie wyremontowanym, XVII-wiecznym budynku dawnej karczmy.Muzeum Ludowe to jedno z najciekawszych w centralnej Polsce muzeów o charakterze mini-skansenu. W zakres jego zbiorów wchodzi kilka tysięcy eksponatów o charakterze etnograficznym i historycznym, które prezentowane są w ramach kilku stałych ekspozycji:

- podwórze wiejskie z wystawą dawnych narzędzi, wozem i studnią z żurawiem
- kącik z macewami po przedborskich Żydach
- kuźnia i warsztat bednarski
- izba ludowa z XIX wieku
- zanikające rzemiosło (rymarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, ciesielstwo, siciarstwo, garncarstwo)
- galeria obrazów sakralnych
- młyn wodny typu żarnowego

Początki przedborskiego Muzeum sięgają II połowy XX wieku. Wtedy dzięki inicjatywie nauczycieli z lokalnej szkoły, utworzono tu Izbę Pamięci, która w 1989 roku została przekształcona w Muzeum Ludowe, a to z kolei stało się Muzeum miejskim.Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej
ul. Kielecka 9, Przedbórz
tel. 44/ 781-50-80

Booking.com
4elza Krajtroter 13900 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021