Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, Joanna

Muzeum Kraszewskiego w Romanowie

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Romanów to niewielka wieś położona kilkanaście kilometrów od wschodniej granicy Polski, w pobliżu drogi z Białej Podlaskiej do Włodawy. Znana jest głównie z Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Romanów był dawną posiadłością Sapiehów, którą w 1802 roku kupili Anna i Błażej Malscy - rodzice matki J. I. Kraszewskiego. W miejscu starego drewnianego dworku zbudowali klasycystyczny murowany, parterowy dwór z czterospadowym dachem i gankiem od frontu. W tym dworze u dziadków mały Józio Kraszewski spędził kilkanaście lat dzieciństwa, a gdy uczył się w szkole w Białej Podlaskiej, przyjeżdżał do Romanowa na wakacje.Dwór odziedziczył później najmłodszy brat Józefa Ignacego - Kajetan Kraszewski. W 1858 roku w ramach odbudowy po pożarze powiększył posiadłość przez dobudowanie piętra. W latach 1915 i 1943 kolejne pożary strawiły budynek. Po wojnie dwór został odrestaurowany w kształcie, jaki nadał mu Kajetan.

Od 1962 roku w dawnym dworze mieści się Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, prezentujące eksponaty poświęcone życiu i twórczości pisarza, a także historii rodu Kraszewskich i samego dworu. Zbiory muzeum obejmują m.in. kolekcję prawie wszystkich wydań dzieł Kraszewskiego, a także jego rękopisy, rysunki i akwarele, fotografie i dokumenty rodzinne. Wśród osobistych przedmiotów po pisarzu i jego rodzinie można zobaczyć zabawkę z dzieciństwa Józefa Ignacego - porcelanową psią budkę.Dwór jest otoczony parkiem z przełomu XVII i XVIII wieku w stylu włoskim ze szpalerami starych drew. Na jednej z alejek stoi ławeczka Józefa Ignacego Kraszewskiego. Na obrzeżach parku od strony północnej wznosi się kaplica dworska ufundowana przez prababkę pisarza.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 10:00–16:00

Adres

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego
Romanów, Sosnówka
tel. 83/ 379-30-14
www.muzeumkraszewskiego.pl

GPS: 51°44'25N, 23°23'23E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Włodawa
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
51°44'25N, 23°23'23E
23 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację