Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, Joanna

Muzeum Kraszewskiego w Romanowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Romanów to niewielka wieś położona kilkanaście kilometrów od wschodniej granicy Polski, w pobliżu drogi z Białej Podlaskiej do Włodawy. Znana jest głównie z Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Romanów był dawną posiadłością Sapiehów, którą w 1802 roku kupili Anna i Błażej Malscy - rodzice matki J. I. Kraszewskiego. W miejscu starego drewnianego dworku zbudowali klasycystyczny murowany, parterowy dwór z czterospadowym dachem i gankiem od frontu. W tym dworze u dziadków mały Józio Kraszewski spędził kilkanaście lat dzieciństwa, a gdy uczył się w szkole w Białej Podlaskiej, przyjeżdżał do Romanowa na wakacje.

Dwór odziedziczył później najmłodszy brat Józefa Ignacego - Kajetan Kraszewski. W 1858 roku w ramach odbudowy po pożarze powiększył posiadłość przez dobudowanie piętra. W latach 1915 i 1943 kolejne pożary strawiły budynek. Po wojnie dwór został odrestaurowany w kształcie, jaki nadał mu Kajetan.Od 1962 roku w dawnym dworze mieści się Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, prezentujące eksponaty poświęcone życiu i twórczości pisarza, a także historii rodu Kraszewskich i samego dworu. Zbiory muzeum obejmują m.in. kolekcję prawie wszystkich wydań dzieł Kraszewskiego, a także jego rękopisy, rysunki i akwarele, fotografie i dokumenty rodzinne. Wśród osobistych przedmiotów po pisarzu i jego rodzinie można zobaczyć zabawkę z dzieciństwa Józefa Ignacego - porcelanową psią budkę.

Dwór jest otoczony parkiem z przełomu XVII i XVIII wieku w stylu włoskim ze szpalerami starych drew. Na jednej z alejek stoi ławeczka Józefa Ignacego Kraszewskiego. Na obrzeżach parku od strony północnej wznosi się kaplica dworska ufundowana przez prababkę pisarza.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–16:00
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: 10:00–16:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 10:00–16:00

Adres

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego
Romanów, Sosnówka
tel. 83/ 379-30-14
www.muzeumkraszewskiego.pl

GPS: 51°44'25N, 23°23'23E

Włodawa noclegi

Włodawa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022