Katowice
Muzea i skanseny
muzea
Normalna
Śląskie
2017-02-15
2020-01-28 13:46
50°15'19" N, 19°1'43" E
Godziny otwarcia
Zamknięte

Muzeum Historii w Katowicach mieści się w zabytkowej secesyjnej kamienicy z początku XX wieku, przy ulicy Szafranka. Muzeum powstało w obecnej formie w 1983 roku, a w jego wnętrzu podziwiać możemy unikatową na skalę kraju ekspozycję wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku.Możemy tu również podziwiać portrety Asymetrycznej Damy namalowane ręką Witkacego (przed wejściem do budynku Muzeum mieści się figura tego wielkiego pisarza i malarza) a także wiele innych ciekawych eksponatów.

Muzeum Historii w Katowicach

 Filie Muzeum Historii

- Dział Etnologii Miasta, dzielnica Katowic - Nikoszowiec,
- Kościół Św. Michała Archanioła i lapidarium, Park Kościuszki,
- Pracownia teatralno-filmowa, ul. Kościuszki 11,
- Dział grafiki im. Pawła Stellera, ul. Kościuszki 47 (wejście od ul. Rymera)

Muzeum Historii istniało już w 1976 roku, na początku była to Izba Muzealna, a w 1979 Urząd Miejski oddał zabytkową kamienicę przy ul. ks. J. Szafranka 9 w użytkowanie muzeum (obecna siedziba. W 1981 Muzeum stało się oddziałem Muzeum Górnośląskiego mieszczącego się w Bytomiu.

Muzeum Historii w Katowicach

Ponadto w muzeum prezentowane są regionalne stroje śląskie, wystrój śląskich domostw, historia parafii Bogucikiej oraz portrety osób szczególnie dla Śląska i Katowic zasłużonych, m.in. Walenty Roździeński, Staniław Ligoń oraz z żyjących, Pani Elżbieta Bieńkowska. Pod dzisiejszą nazwą i adresem Muzeum istnieje od 1 stycznia 1983 roku.Muzeum Historii
ul. Ks. Szafranka 9, Katowice
tel. 32/ 256-18-10
www.mhk.katowice.pl

Muzeum Historii Katowic
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020