Muzeum Historii w Katowicach

50°15'19" N
19°1'43" E
Śląskie
2017-02-15 10:35:56
272m npm
Normalna
Zdjęcia (4)

Muzeum Historii w Katowicach mieści się w zabytkowej secesyjnej kamienicy z początku XX wieku, przy ulicy Szafranka. Muzeum powstało w obecnej formie w 1983 roku, a w jego wnętrzu podziwiać możemy unikatową na skalę kraju ekspozycję wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku.Możemy tu również podziwiać portrety Asymetrycznej Damy namalowane ręką Witkacego (przed wejściem do budynku Muzeum mieści się figura tego wielkiego pisarza i malarza) a także wiele innych ciekawych eksponatów.

 Filie Muzeum Historii

- Dział Etnologii Miasta, dzielnica Katowic - Nikoszowiec,
- Kościół Św. Michała Archanioła i lapidarium, Park Kościuszki,
- Pracownia teatralno-filmowa, ul. Kościuszki 11,
- Dział grafiki im. Pawła Stellera, ul. Kościuszki 47 (wejście od ul. Rymera)Muzeum Historii istniało już w 1976 roku, na początku była to Izba Muzealna, a w 1979 Urząd Miejski oddał zabytkową kamienicę przy ul. ks. J. Szafranka 9 w użytkowanie muzeum (obecna siedziba. W 1981 Muzeum stało się oddziałem Muzeum Górnośląskiego mieszczącego się w Bytomiu.

Ponadto w muzeum prezentowane są regionalne stroje śląskie, wystrój śląskich domostw, historia parafii Bogucikiej oraz portrety osób szczególnie dla Śląska i Katowic zasłużonych, m.in. Walenty Roździeński, Staniław Ligoń oraz z żyjących, Pani Elżbieta Bieńkowska. Pod dzisiejszą nazwą i adresem Muzeum istnieje od 1 stycznia 1983 roku.

Muzeum Historii
ul. Ks. Szafranka 9, Katowice
tel. 32/ 256-18-10
www.mhk.katowice.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: