Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°59'53" N, 16°16'33" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–16:00
  • środa: 08:00–16:00
  • czwartek: 08:00–16:00
  • piątek: 08:00–16:00
  • sobota: 08:00–16:00
  • niedziela: 08:00–16:00

Wstrząsające Muzeum Gros Rosen znajduje się na Dolnym Śląsku, w Rogoźnicy, pomiędzy Strzegomiem i Jaworem.Obóz pracy Gros Rosen

Tutejszy obóz pracy powstał w 1940 roku. Więźniowie pracowali w pobliskim kamieniołomie przy wydobyciu granitu. Była to katorżnicza praca, dlatego średnia życia ludzi od momentu rozpoczęcia pracy w kamieniołomach wynosiła zaledwie kilka tygodni.

Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy
Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy


Zwiedzanie Muzeum

Na terenie Muzeum znajdują się sale wystawowe eksponujące pamiątki i zdjęcia świadczące o życiu w obozie. Można także obejrzeć film dokumentalny ze wstrząsającymi relacjami naocznych świadków, byłych więźniów. Obóz zachował się w stanie szczątkowym, ponieważ Niemcy skutecznie zacierali ślady swojej zbrodniczej działalności. Mimo to zachowały się brama wjazdowa, fundamenty bloków i krematorium, dzwon obozowy, części piwniczne łaźni, kuchni, tkalni, piec krematorium polowego, ściana śmierci - miejsce masowych egzekucji i fragmenty ogrodzenia.

Można też zwiedzać kamieniołomy - miejsca pracy więźniów. Na terenach poobozowych w 1953 roku odłonięto pomnik - mauzoleum upamiętniający ofiary Gros Rosen, jednego z najcięższych niemieckich obozów pracy. Ze względu na charakter miejsca - cmentarz tysięcy ofiar, nie są pobierane opłaty za wstęp.

Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy
Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy
Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy

Muzeum Gross-Rosen
ul. Ofiar Gross-Rosen 26, Rogoźnica, Goczałków
tel. 74/ 85-590-07, 669-188-779
www.gross-rosen.euMuzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy Muzeum Gros Rosen w Rogoźnicy

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Osobiście nie wierzę by pamięć o takich miejscach spowodowała to by historia się nie powtórzyła.

Avatar użytkownika
paweł rosiński Krajtroter 5342 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-07-01 na

2-3 godz. zadumy, warto się zatrzymać.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020