Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie

Muzeum Domków w Warszawie, oddział przy Rynku, autor Muzeum
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

UWAGA! Obecnie Oddział Główny Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek jest zamknięty, pozostaje w reorganizacji i nie jest dostępny dla turystów. Wcześniej mieścił się w Pałacu Nauki i Kultury, ale zakończył tam działalność z końcem października 2020 roku. Nie jest jeszcze znana data otwarcia nowej lokalizacji.

Oddział Wystaw Czasowych Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Od 8 maja 2021 roku dostępny jest nowo otwarty Oddział Wystaw Czasowych na Starym Mieście, przy ulicy Krzywe Koło 2/4. Oddział zlokalizowany jest w Kamienicy Rogozińskiej, tuż obok Rynku Starego Miasta. W podziemiach tego właśnie budynku ukrywał się ponoć sam legendarny Bazyliszek… Oddział Wystaw Czasowych przeznaczony jest do prezentacji różnorodnych ekspozycji o tematyce związanej z dawnymi zabawkami, zabawą i dzieciństwem, przybliżających zarówno obiekty historyczne, jak i twórczość współczesnych artystów i rzemieślników. Oferta wystawiennicza Oddziału będzie się zmieniała co kilka miesięcy, dlatego też warto zaglądać tu regularnie – chociażby przy okazji spacerów po warszawskiej Starówce.Muzeum Domków w Warszawie, oddział przy Rynku, autor Muzeum
Muzeum Domków w Warszawie, oddział przy Rynku, autor Muzeum

Ponadto w Oddziale Wystaw Czasowych dostępny jest sklepik muzealny z pomysłowymi gadżetami, książkami oraz ręcznie wykonanymi zabawkami i wyrobami kolekcjonerskimi, które korespondują z tematyką Muzeum. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy polskiego rękodzieła, jak i osoby, które poszukują nietuzinkowych, zabawnych pamiątek. W sklepiku dowiesz się np. jak działa „Krem magiczny na humory” przygotowany według tajemnej muzealnej receptury i co zrobić, by zabrać ze sobą do domu trochę wyjątkowej atmosfery Muzeum. 

Wystawa lalek artystycznych Mazowsze w spódnicy

Aktualnie w Oddziale prezentowana jest wystawa lalek artystycznych MAZOWSZE W SPÓDNICY. To ekspozycja ukazująca sylwetki wybitnych mieszkanek Mazowsza - kobiet ze świata nauki, sztuki, polityki czy sportu, które miały odwagę wyprzedzić swoją epokę, by czynić świat piękniejszym i lepszym. Wystawa prezentuje 15 lalek, dopracowanych w każdym detalu. Postaci bohaterek zostały wykonane przez 15 cenionych artystek, specjalizujących się w różnych technikach plastycznych i rękodzielniczych. Znajdziemy tu zarówno lalki ceramiczne i z różnorodnych mas plastycznych, jak i np. lalki szyte z tkaniny oraz filcowane. Niezależnie od wykorzystanej techniki, autorki portretując swoje bohaterki nie tylko oddały ich wygląd i realia życia, ale także ich osobowość oraz wrażliwość. Każda z lalek jest inna i każda zachwyca wyjątkowością oraz estetyką wykonania.

Muzeum Domków w Warszawie, oddział przy Rynku, autor Muzeum
Muzeum Domków w Warszawie, oddział przy Rynku, autor Muzeum

Zwiedzający wystawę odkryją nieodparty urok miniaturowych strojów i akcesoriów sprzed lat, a także poznają fascynujące biografie bohaterek. Dowiedzą się też wielu ciekawostek, np. czym oprócz sportu pasjonowała się pierwsza polska medalistka olimpijska, jak lubiła spędzać czas wolny autorka „Plastusiowego pamiętnika”, czy jaką nietypową na swoje czasy umiejętność, miała nasza słynna noblistka. Wystawa z pewnością przypadnie do gustu każdemu, niezależnie od wieku. 

Wystawa domków lalek i zabawek sakralnych

Kolekcja Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek – obecnie niedostępna dla Zwiedzających - to m.in. ponad 150 w pełni wyposażonych historycznych domów lalek, sklepów, szkół, szpitali, zakładów fryzjerskich i usługowych oraz innych obiektów, a także unikatowy zbiór zabawek sakralnych – związanych z religią. Eksponaty pochodzą z całego świata, najstarsze mają około 200 lat. W zbiorach Muzeum znajduje się kilkanaście tysięcy miniaturowych przedmiotów i zabawek, a także bogaty zbiór dawnych gier i układanek. To najprawdopodobniej największa i najciekawsza taka kolekcja w tej części Europy.Kiedy będzie można ponownie zwiedzać wystawy stałe Muzeum w nowej odsłonie? Aby być na bieżąco, najlepiej śledzić profil FB Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek oraz stronę internetową placówki. Na stronie publikowane są także wszelkie informacje o wydarzeniach muzealnych oraz działaniach w formule online.

Wizyta w tym Muzeum to nostalgiczna wyprawa w przeszłość dla dzieci w wieku od 5 do 105 lat 🙂

Informacje praktyczne

pn-nd 11.00-19.00
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 9 zł, seniorzy 9 zł (60+), rodzinny (2+2) 36 zł
Bezpłatny wstęp dla dzieci do 100 cm wzrostu i dla osób powyżej 100 lat

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek 
Oddział Wystaw Czasowych
Stare Miasto, Kamienica Rogozińska
ul. Krzywe Koło 2/4, Warszawa
Obok Rynku Starego 
tel. 517-490-047
http://muzeumdomkow.pl/
https://www.facebook.com/MuzeumDomkowNoclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024