Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Alex

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

(3.9 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zaledwie kilka kilometrów od Koła znajduje się Chełmno, miejsce, które na długo zapada w pamięć. Z pozoru ukryte pośród drzew nie rzuca się w oczy i w trakcie jazdy łatwo je przegapić. Warto jednak poświęcić swój czas, by do niego trafić. To Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Istnieją tu pozostałości obozu zagłady, który funkcjonował w latach 1941-45. Początkowo istaniał tu niewielki pałac, gdzie stacjonowało wojsko. W jego okolice zwożono ludzi i mordowano ich w mobilnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Ich ciała wywożono do pobliskiego Lasu Rzuchowskiego, gdzie chowano je w zbiorowych grobach.W 1943 roku zarządzono likwidację obozu w dotychczasowej lokalizacji, a pałac wysadzono w powietrze. Rok później wybudowano baraki i zaczęto zwozić kolejne ofiary do wspomnianego już Lasu Rzuchowskiego.

Łącznie zginęło tu około 200 tys. osób, w tym przede wszystkim Żydów z gett z pobliskich miast, czyli m.in. z Łodzi, Koła, Kłodawy oraz Izbicy Kujawskiej.

Pozostałości baraków oraz tablice pamiątkowe przypominają o niewiarygodnym bezstialstwie, do jakiego doszło na tym terenie. Niedaleko umieszczono również żydowskie nagrobki symbolizujące zamordowane tu osoby. Obecnie funkcjonuje tu oddział zamiejscowy Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Chełmno 59A, Dąbie
tel. 63/ 271-94-47, 695-003-137
muzeum@chelmno-muzeum.eu
http://chelmno-muzeum.eu
Zwiedzanie: 1 IV-30 IX wt-nd 9.00-17.00 1 X-31 III wt-nd 9.00-15.00Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–15:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: 09:00–15:00
  • sobota: 09:00–15:00
  • niedziela: 09:00–15:00

Koło noclegi

Koło to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Koło
Normalna
muzea obozy zagłady
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

paweł rosiński

polecam książkę!.

Montague Patrick - Chełmno. Pierwszy nazistowski obóz zagłady

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022