Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Alex

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

(3.9 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zaledwie kilka kilometrów od Koła znajduje się Chełmno, miejsce, które na długo zapada w pamięć. Z pozoru ukryte pośród drzew nie rzuca się w oczy i w trakcie jazdy łatwo je przegapić. Warto jednak poświęcić swój czas, by do niego trafić. To Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.Istnieją tu pozostałości obozu zagłady, który funkcjonował w latach 1941-45. Początkowo istaniał tu niewielki pałac, gdzie stacjonowało wojsko. W jego okolice zwożono ludzi i mordowano ich w mobilnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Ich ciała wywożono do pobliskiego Lasu Rzuchowskiego, gdzie chowano je w zbiorowych grobach.

W 1943 roku zarządzono likwidację obozu w dotychczasowej lokalizacji, a pałac wysadzono w powietrze. Rok później wybudowano baraki i zaczęto zwozić kolejne ofiary do wspomnianego już Lasu Rzuchowskiego.Łącznie zginęło tu około 200 tys. osób, w tym przede wszystkim Żydów z gett z pobliskich miast, czyli m.in. z Łodzi, Koła, Kłodawy oraz Izbicy Kujawskiej.

Pozostałości baraków oraz tablice pamiątkowe przypominają o niewiarygodnym bezstialstwie, do jakiego doszło na tym terenie. Niedaleko umieszczono również żydowskie nagrobki symbolizujące zamordowane tu osoby. Obecnie funkcjonuje tu oddział zamiejscowy Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Chełmno 59A, Dąbie
tel. 63/ 271-94-47, 695-003-137
muzeum@chelmno-muzeum.eu
http://chelmno-muzeum.eu
Zwiedzanie: 1 IV-30 IX wt-nd 9.00-17.00 1 X-31 III wt-nd 9.00-15.00

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–15:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: 09:00–15:00
  • sobota: 09:00–15:00
  • niedziela: 09:00–15:00

Koło noclegi

Koło to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Koło
Muzea i skanseny
Normalna
muzea obozy zagłady
52°6'51N, 18°45'2E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

paweł rosiński

polecam książkę!.

Montague Patrick - Chełmno. Pierwszy nazistowski obóz zagłady

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021