Muzeum Armi Krajowej w Krakowie, mokunka

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

(4.5 głosów: 13)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie to ciekawe Muzeum, które powstało w 2000 roku, po wielu latach starań! Przeszkadzały trudności w zdobyciu dobrej lokalizacji oraz w zebraniu eksponatów, które po II wojnie światowej były niszczone często przez władze komunistyczne i nie tylko. Są to pamiątki historii najnowszej - Polski Walczącej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Zbiory Muzeum AK to w wielu przypadkach ostatnie autentyczne zdjęcia czy dokumenty, ocalone od zapomnienia. Sporo tu kserokopii, których oryginały są w IPN-ie. Muzeum zgromadziło też karabiny i pistolety używane w Powstaniu Warszawskim.

Muzeum ma też zaaranżowane cele więzienne, gdzie po wojnie zamykano patriotów z Armii Krajowej. Muzeum to odwiedzają nie tylko turyści i wycieczki młodzieży szkolnej ale i wiekowi kombatanci - ostatni świadkowie dawnych wojennych dni. Z zewnątrz budynek wygląda dość niepozornie i surowo, właśnie takie było przesłanie jego twórców. Porównywane jest do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, gdyż obydwa dotyczą tego samego okresu historycznego i tego samego ugrupowania Armii Krajowej. Muzeum Armii Krajowej nosi imię generała Fieldorfa "Nila". Znajduje się w starych domach kolejowych,  tuż przy dworcu PKP Kraków Główny. Łatwo tu trafić i zdecydowanie warto tu być.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt, pt sb, nd 11.00-13.00 i 14.00-18.00
pn, śr, czw nieczynne
Bilety: normalny 16 zł, ulgowy  8 zł, rodzinny 2+2 35 zł
wystawy czasowe: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Około 400 metrów od siedziby Muzeum znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości

Adres

Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila
ul. Wita Stwosza 12, Kraków
tel. 12/ 410-07-70
www.muzeum-ak.pl

GPS: 50°4'20N, 19°56'56E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022