Muzeum Armi Krajowej w Krakowie, mokunka

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

(4.5 głosów: 13)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie to ciekawe Muzeum, które powstało w 2000 roku, po wielu latach starań! Przeszkadzały trudności w zdobyciu dobrej lokalizacji oraz w zebraniu eksponatów, które po II wojnie światowej były niszczone często przez władze komunistyczne i nie tylko. Są to pamiątki historii najnowszej - Polski Walczącej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Zbiory Muzeum AK to w wielu przypadkach ostatnie autentyczne zdjęcia czy dokumenty, ocalone od zapomnienia. Sporo tu kserokopii, których oryginały są w IPN-ie. Muzeum zgromadziło też karabiny i pistolety używane w Powstaniu Warszawskim.Muzeum ma też zaaranżowane cele więzienne, gdzie po wojnie zamykano patriotów z Armii Krajowej. Muzeum to odwiedzają nie tylko turyści i wycieczki młodzieży szkolnej ale i wiekowi kombatanci - ostatni świadkowie dawnych wojennych dni. Z zewnątrz budynek wygląda dość niepozornie i surowo, właśnie takie było przesłanie jego twórców. Porównywane jest do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, gdyż obydwa dotyczą tego samego okresu historycznego i tego samego ugrupowania Armii Krajowej. Muzeum Armii Krajowej nosi imię generała Fieldorfa "Nila". Znajduje się w starych domach kolejowych,  tuż przy dworcu PKP Kraków Główny. Łatwo tu trafić i zdecydowanie warto tu być.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

wt, pt sb, nd 11.00-13.00 i 14.00-18.00
pn, śr, czw nieczynne
Bilety: normalny 16 zł, ulgowy  8 zł, rodzinny 2+2 35 zł
wystawy czasowe: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Około 400 metrów od siedziby Muzeum znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości

Adres

Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila
ul. Wita Stwosza 12, Kraków
tel. 12/ 410-07-70
www.muzeum-ak.pl

GPS: 50°4'20N, 19°56'56E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kraków
Muzea i skanseny
Ważna
muzea
50°4'20N, 19°56'56E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021