Muzeum Armi Krajowej w Krakowie

Zdjęcia (1)

Muzeum Armi Krajowej w Krakowie to młodziutkie Muzeum, powstało bowiem w 2000 roku, choć po wielu latach starań! Przeszkadzały trudności w zdobyciu dobrej lokalizacji oraz w zebraniu eksponatów, które po II wojnie światowej były niszczone często przez władze komunistyczne i nie tylko. Są to pamiątki historii najnowszej - Polski Walczącej zrówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.Zbiory Muzeum AK to w wielu przypadkach ostatnie autentyczne zdjęcia czy dokumenty, ocalone od zapomnienia. Sporo tu kserokopi, których orygniały są w IPN-ie. Muzeum zgromadziło też karabiny i pistolety używane w Powstaniu Warszawskim.

Muzeum ma też zaaranżowane cele więzienne, gdzie po wojnie zamykano patriotów z Armii Krajowej. Muzem to odwiedzają nie tylko turyści i wycieczki młodzieży szkolnej ale i wiekowi kombatanci - ostatni świadkowie dawnych wojennych dni.Z zwenątrz bydynek wygląda dość niepozornie i surowo, właśnie takie było przesłanie jego twórców. Porównywane jest do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, gdyż obydwa dotyczą tego samego okresu historycznego i tego samego ugrupowania Armii Krajowej.

Muzeum Armi Krajowej nosi imię generała Fieldorfa "Nila". Znajduje się w starych domach kolejowych,  tuż przy dworcu PKP Kraków Główny. Łatwo tu trafić i zdecydowanie warto tu być.

Muzeum Armi Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila
ul. Wita Stwosza 12, Kraków
tel. 12/ 410-07-70
biuro@muzeum-ak.pl
www.muzeum-ak.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: