Stargard Szczeciński, Zbyszek Mat

Mury w Stargardzie Szczecińskim

(4.4 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Stargard Szczeciński - klejnot Pomorza leżący na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, kryje wiele elementów średniowiecznych murów miejskich, ciągnących się wokół Starego Miasta.

Podążając szlakiem gotyku można poznać najważniejsze obiekty obronne, trasa w Stargardzie wynosi około 3 km i wiedzie wśród wałów, bastionów, fos, bram, baszt i bastei oraz innych ważnych zabytków miasta jak gotycka kolegiata.

Stargard Szczeciński - mury obronne, Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - mury obronne, Zbyszek Mat


Stargard to jedno z najsilniej obwarowanych miast pomorskich, z pierwotnego pierścienia o długości 2260 m do dziś zachowało się 1040 m. Mury mają wysokości sięgającą nawet 8 m. Poza murami w Stargardzie sporo jest bram i baszt, głównie średniowiecznych, a basteje w Stargardzie to jedyne basteje na Pomorzu.

Mury i inne obiekty warowne

- Baszta Jeńców, ul. Strażnicza - budowla z XV wieku, ciąg murów

Stargard Szczeciński - Brama Pyrzycka.., Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - Brama Pyrzycka.., Zbyszek Mat


- Baszta Tkaczy (Baszta Lodowa, Wieża Sukienników), ul. Sukiennicza/ul. Krzywoustego - budowla z XVII wieku, wysoka na 30 m

- Basteja przy Baszcie Tkaczy, ul. Sukiennicza - budowla z początku XVI wieku, obecnie Muzeum

Stargard Szczeciński - Baszta Tkaczy, Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - Baszta Morze Czerwone, Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - Brama Pyrzycka, Zbyszek Mat


- Brama Pyrzycka, ul. Warowna - piękna budowla z XIII-XV wieku

Baszta Morze Czerwone, ul. Warowna -  najokazalsza baszta miejska w Polsce, wysokości 34 m (7 kondygnacji), latem stanowi punkt widokowy

Stargard Szczeciński - Basteja, Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - Basteja, Zbyszek Mat

- Bastion "Rondel - co ciekawe, wytapiano tu dzwony

- Brama Młyńska (Portowa, Wodna), ul. Portowa/Aleja Słowicza - unikat - jedyna brama w Polsce i jedna z dwóch w Europie i na świecie zbudowana nad korytem rzeki, z XV wieku, obecnie siedziba Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych “Brama”. Wchodzimy

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

- Baszta Białogłówka, ul. Kasztelańska - budowla z XV wieku, wysoka na 30 m, kryje 6 kondygnacji wraz z lochem więziennym

- Brama Wałowa - budowla z XV wieku z wykuszem latrynowym

Stargard Szczeciński - Brama Młyńska, Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - Baszta Białogłówka, Zbyszek Mat
Stargard Szczeciński - Brama Wałowa, Zbyszek Mat

Mury w Stargardzie Szczecińskim na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Stargardu Szczecińskiego wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Stargard Szczeciński noclegi

Stargard Szczeciński to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°20'7N, 15°2'32E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021