Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pierwsze "fortyfikacje" w Nowem, chroniące grodzisko miały formę obwałowania drewniano-ziemnego, wzniesionego od południa i zachodu. Pozostałe strony chroniły jedynie zbocza nowskiej wysoczyzny. W czasach krzyżackich miasto otoczono murami obronnymi, zintegrowanymi z zamkiem, o długości około 1 km.

Zasadnicza część murów powstała około 1378 roku, ale ostateczny wygląd bram ustalił się dopiero 200 lat później. Od stron bardziej narażonych na atak wzmacniała je szeroka fosa, istniała tu również większość z 16 wież obronnych.

Mury zbudowano z cegły, na podmurówce z polnego kamienia. Mają one przeważnie 1,5 metra grubości, a wysokość to około 3 m, wieże zaś z krenelażem były nieco wyższe i wychodziły poza ich lico.

W murach umieszczono 4 bramy i 2 furty. Dwie z bram: Gdańska i Grudziądzka (Toruńska) miały reprezentacyjny charakter, a nad bramą zachodnią znajdowała się dodatkowo kaplica Świętego Krzyża. Pozostałe - Rybacka i Wodna, były mniej okazałe. Furty powstały przy zamku i klasztorze. Przy farze natomiast usytuowana była kiedyś Baszta Katownicza, pełniąca funkcję więzienia.

Brama Gdańska bardzo ucierpiała podczas wojen szwedzkich, resztę bram i wież oraz część murów rozebrano w 1870 roku. Do dziś zachował się znaczny ciąg obwarowań, od organistówki przy farze po ulicę Kościuszki, około 500 m murów oraz fragmenty 13 wież.

Mury miejskie
ul. Pod Murami, Nowe

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020