Pierwsze "fortyfikacje" w Nowem, chroniące grodzisko miały formę obwałowania drewniano-ziemnego, wzniesionego od południa i zachodu. Pozostałe strony chroniły jedynie zbocza nowskiej wysoczyzny. W czasach krzyżackich miasto otoczono murami obronnymi, zintegrowanymi z zamkiem, o długości około 1 km.
Zasadnicza część murów powstała około 1378 roku, ale ostateczny wygląd bram ustalił się dopiero 200 lat później. Od stron bardziej narażonych na atak wzmacniała je szeroka fosa, istniała tu również większość z 16 wież obronnych.
Mury zbudowano z cegły, na podmurówce z polnego kamienia. Mają one przeważnie 1,5 metra grubości, a wysokość to około 3 m, wieże zaś z krenelażem były nieco wyższe i wychodziły poza ich lico.
W murach umieszczono 4 bramy i 2 furty. Dwie z bram: Gdańska i Grudziądzka (Toruńska) miały reprezentacyjny charakter, a nad bramą zachodnią znajdowała się dodatkowo kaplica Świętego Krzyża. Pozostałe - Rybacka i Wodna, były mniej okazałe. Furty powstały przy zamku i klasztorze. Przy farze natomiast usytuowana była kiedyś Baszta Katownicza, pełniąca funkcję więzienia.
Brama Gdańska bardzo ucierpiała podczas wojen szwedzkich, resztę bram i wież oraz część murów rozebrano w 1870 roku. Do dziś zachował się znaczny ciąg obwarowań, od organistówki przy farze po ulicę Kościuszki, około 500 m murów oraz fragmenty 13 wież.
Mury miejskie
ul. Pod Murami, Nowe
Nowe noclegi
Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz
noclegi w tym miejscu.
Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!