Mury obronne w Nowem

Pierwsze "fortyfikacje" w Nowem, chroniące grodzisko miały formę obwałowania drewniano-ziemnego, wzniesionego od południa i zachodu. Pozostałe strony chroniły jedynie zbocza nowskiej wysoczyzny. W czasach krzyżackich miasto otoczono murami obronnymi, zintegrowanymi z zamkiem, o długości około 1 km.Zasadnicza część murów powstała około 1378 roku, ale ostateczny wygląd bram ustalił się dopiero 200 lat później. Od stron bardziej narażonych na atak wzmacniała je szeroka fosa, istniała tu również większość z 16 wież obronnych.

Mury zbudowano z cegły, na podmurówce z polnego kamienia. Mają one przeważnie 1,5 metra grubości, a wysokość to około 3 m, wieże zaś z krenelażem były nieco wyższe i wychodziły poza ich lico.W murach umieszczono 4 bramy i 2 furty. Dwie z bram: Gdańska i Grudziądzka (Toruńska) miały reprezentacyjny charakter, a nad bramą zachodnią znajdowała się dodatkowo kaplica Świętego Krzyża. Pozostałe - Rybacka i Wodna, były mniej okazałe. Furty powstały przy zamku i klasztorze. Przy farze natomiast usytuowana była kiedyś Baszta Katownicza, pełniąca funkcję więzienia.

Brama Gdańska bardzo ucierpiała podczas wojen szwedzkich, resztę bram i wież oraz część murów rozebrano w 1870 roku. Do dziś zachował się znaczny ciąg obwarowań, od organistówki przy farze po ulicę Kościuszki, około 500 m murów oraz fragmenty 13 wież.

Mury miejskie
ul. Pod Murami, NoweNowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°38'53N, 18°43'44E
28 maj 2014
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację