Mając na myśli mury obronne w Niemczy, myślimy o kamiennym pierścieniu otaczającym fragment miasta, które w średniowieczu było już znanym grodem. Warto jednak wiedzieć, iż pierwotny system obronny grodu niemczańskiego, zwanego Śląska Troją to były palisady z twardych, zaostrzonych belek, ułożonych w dość regularne warstwy przysypane ziemią.
Palisadę pobudowano w roku 1296, a wcześniej Niemcza otrzymała prawa miejskie. Zostały one częściowo zniszczone w czasie wojen husyckich. W kolejnych stuleciach powstały mury kamienne, rozbudowywano też bramy miejskie, ostatnia przebudowa to lata 30. ubiegłego wieku.
Obecnie zachowało się sporo z dawnych kamiennych murów. Porasta je fragmentarycznie dzika winorośl, co wygląda malowniczo. Z dawnego wieńca murów obronnych zachowało się około 30 %. Fragmenty są kolejno poddawane rewitalizacji. I dobrze, wszak to kilkuwiekowy zabytek.
Mury obronne
ul. Podmiejska, Niemcza
Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.