Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Multicentrum Zodiak w Częstochowie, Magdalena

Multicentrum Zodiak w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Dawne Obserwatorium Astronomiczne czyli obecne Multicentrum Zodiak w Częstochowie to budynek powstały w 1909 roku, razem z pozostałymi zabudowanymi z okazji Ogólnopolskiej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie. Projektantem budynku był Władysław Jabłoński. Ówcześnie znajdował się w nim Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie.



W czasach międzywojennych, a dokładniej w 1924 roku, został przekształcony w Obserwatorium Astronomiczne należące do Towarzystwa Astronomicznego, a na jego wyposażeniu znalazł się teleskop autorstwa Bonawentury Metlera, skonstruowany w trakcie studiów na Sorbonie.

Po zakończeniu II wojny światowej, obserwatorium było eksploatowane przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Obserwacja nieba została jednak porzucona, a powodem był znaczny rozrost drzew i łuna ulicznego oświetlenia znacząco pogarszająca wyniki obserwacji.



Po opuszczeniu budynku przez WSP, obiekt zaczął popadać w ruinę aż do lat 2008-09, kiedy to został wyremontowany i oddany do użytku dla Muzeum Częstochowskiego, gdzie do dziś mieści się Multicentrum Zodiak. Odbywają się tu różnorakie zajęcia zarówno dla osób indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych. Zajęcia te cieszą się popularnością nie tylko w Częstochowie, a zapisy bywają nawet na 2-3 miesiące przed planowanymi zajęciami. Warsztaty odbywają się 4 razy w tygodniu i podzielone są na panele wiekowe o różnorodnej tematyce w tym tzw. okazyjnej (z okazji świąt i różnorakich międzynarodowych dni, np.: dzień pluszowego misia, dzień ziemi, itd.) Uczestnicy mają do dyspozycji stanowiska techniczne, artystyczne, do nauki grafiki komputerowej i klocki K`Nex. Ciekawa jest również sama bryła budynku - na planie koła z dużą przeszkloną kopułą.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamknięte

Adres

Multicentrum Zodiak
Park im. Stanisława Staszica, Częstochowa
tel. 504-757-598
http://www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl

GPS: 50°48'41N, 19°6'5E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°48'41N, 19°6'5E
27 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację