Multicentrum Zodiak w Częstochowie

Multicentrum Zodiak w Częstochowie

Multicentrum Zodiak
Park im. Stanisława Staszica, Częstochowa
tel. 504-757-598
http://www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl

50°48'41" N, 19°6'5" E
Godziny otwarcia
Zamknięte

Dawne Obserwatorium Astronomiczne czyli obecne Multicentrum Zodiak w Częstochowie to budynek powstały w 1909 roku, razem z pozostałymi zabudowanymi z okazji Ogólnopolskiej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie. Projektantem budynku był Władysław Jabłoński. Ówcześnie znajdował się w nim Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie.W czasach międzywojennych, a dokładniej w 1924 roku, został przekształcony w Obserwatorium Astronomiczne należące do Towarzystwa Astronomicznego, a na jego wyposażeniu znalazł się teleskop autorstwa Bonawentury Metlera, skonstruowany w trakcie studiów na Sorbonie.Po zakończeniu II wojny światowej, obserwatorium było eksploatowane przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Obserwacja nieba została jednak porzucona, a powodem był znaczny rozrost drzew i łuna ulicznego oświetlenia znacząco pogarszająca wyniki obserwacji.

Po opuszczeniu budynku przez WSP, obiekt zaczął popadać w ruinę aż do lat 2008-09, kiedy to został wyremontowany i oddany do użytku dla Muzeum Częstochowskiego, gdzie do dziś mieści się Multicentrum Zodiak. Odbywają się tu różnorakie zajęcia zarówno dla osób indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych. Zajęcia te cieszą się popularnością nie tylko w Częstochowie, a zapisy bywają nawet na 2-3 miesiące przed planowanymi zajęciami. Warsztaty odbywają się 4 razy w tygodniu i podzielone są na panele wiekowe o różnorodnej tematyce w tym tzw. okazyjnej (z okazji świąt i różnorakich międzynarodowych dni, np.: dzień pluszowego misia, dzień ziemi, itd.) Uczestnicy mają do dyspozycji stanowiska techniczne, artystyczne, do nauki grafiki komputerowej i klocki K`Nex. Ciekawa jest również sama bryła budynku - na planie koła z dużą przeszkloną kopułą.

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020