Multicentrum Zodiak w Częstochowie, Magdalena

Multicentrum Zodiak w Częstochowie

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dawne Obserwatorium Astronomiczne czyli obecne Multicentrum Zodiak w Częstochowie to budynek powstały w 1909 roku, razem z pozostałymi zabudowanymi z okazji Ogólnopolskiej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie. Projektantem budynku był Władysław Jabłoński. Ówcześnie znajdował się w nim Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie.

W czasach międzywojennych, a dokładniej w 1924 roku, został przekształcony w Obserwatorium Astronomiczne należące do Towarzystwa Astronomicznego, a na jego wyposażeniu znalazł się teleskop autorstwa Bonawentury Metlera, skonstruowany w trakcie studiów na Sorbonie.Po zakończeniu II wojny światowej, obserwatorium było eksploatowane przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Obserwacja nieba została jednak porzucona, a powodem był znaczny rozrost drzew i łuna ulicznego oświetlenia znacząco pogarszająca wyniki obserwacji.

Po opuszczeniu budynku przez WSP, obiekt zaczął popadać w ruinę aż do lat 2008-09, kiedy to został wyremontowany i oddany do użytku dla Muzeum Częstochowskiego, gdzie do dziś mieści się Multicentrum Zodiak. Odbywają się tu różnorakie zajęcia zarówno dla osób indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych. Zajęcia te cieszą się popularnością nie tylko w Częstochowie, a zapisy bywają nawet na 2-3 miesiące przed planowanymi zajęciami. Warsztaty odbywają się 4 razy w tygodniu i podzielone są na panele wiekowe o różnorodnej tematyce w tym tzw. okazyjnej (z okazji świąt i różnorakich międzynarodowych dni, np.: dzień pluszowego misia, dzień ziemi, itd.) Uczestnicy mają do dyspozycji stanowiska techniczne, artystyczne, do nauki grafiki komputerowej i klocki K`Nex. Ciekawa jest również sama bryła budynku - na planie koła z dużą przeszkloną kopułą.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 07:30–15:30
  • środa: 07:30–15:30
  • czwartek: 07:30–15:30
  • piątek: 07:30–15:30
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Adres

Multicentrum Zodiak
Park im. Stanisława Staszica, Częstochowa
tel. 504-757-598
http://www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl

GPS: 50°48'41N, 19°6'5E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częstochowa
Normalna
centra kultury centra nauki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022