Molenna staroobrzędowców w Wodziłkach

Molenna staroobrzędowców w Wodziłkach

We wsi Wodziłki, w gminie Jeleniewo na Suwalszczyźnie, znajduje się drewniana świątynia staroobrzędowców zwana molenną.Staroobrzędowcy nazywani też starowiercami, raskolnikami lub filiponami są odłamem prawosławia. Nie pogodzili się z reformami religijnymi patriarchy Nikona i pozostali przy dawnych obrzędach. Do Polski przybyli uciekając przed prześladowaniami, które spotkały ich w carskiej Rosji.

Molenna w Wodziłkach powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku, ale można spotkać też inne daty jej powstania. Początkowo była prostą budowlą z dwuspadowym dachem. Dopiero w 1928 roku dobudowano do niej z przodu trójkondygnacyjną dzwonnicę z dachem zwieńczonym kopułką z prawosławnym krzyżem. W 1997 roku molenna w Wodziłkach przeszła gruntowny remont.

Dziś molenna ta nadal służy jako miejsce modlitwy kilku rodzinom staroobrzędowców, ale na co dzień wnętrze jest zamknięte dla zwiedzających.Molenna staroobrzędowców
Wodziłki

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73492 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021