Mnich (2068 m n.p.m.) to bardzo charakterystyczny szczyt w Tatrach Wysokich, znajduje się między Mnichowym Żlebem, a Doliną za Mnichem, w górnej partii Doliny Rybiego Potoku. Szczyt Mnicha znają niemal wszyscy turyści odwiedzający Morskie Oko, bowiem patrząc znad stawu widać sylwetkę siedzącego mnicha.Nie jest to szczyt wybitny, Mnich jest około 400 m niższy od pobliskiego masywu Mięguszowieckiego i Cubryny, a jednak swym kształtem wyróżnia się z otoczenia.

Mnich widziany od południowo-wschodniej strony

Wschodnie i północne partie skalistego masywu są bardzo urwiste, wyróżniające się wierzchołki to Mnich, Mniszek, Ministrant, za to od zachodu znacznie łagodniejsze.

Drogi wspinaczkowe

Na Mnicha nie wiodą szlaki turystyczne, ale poprowadzonych zostało tu wiele dróg wspinaczkowych o dużej rozpiętości w skali trudności, od "kursowych" do wręcz słynnych jak "wariant R".

herbatka na szczycie
Mnich i górujące nad nim : Cubryna i Mięguszowiecki
Mnich w Tatrach

Zwykli turyści również mogą wejść na szczyt Mnicha dzięki uprawnionym przewodnikom tatrzańskim, którzy za opłatą wprowadzają turystów na ten szczyt.Pierwszego wejścia na szczyt Mnicha dokonali w końcu lat 70-tych XIX wieku Maciej Sieczka i Jan Gwalbert-Pawlikowski. Natomiast pierwsze zimowe wejście miało miejsce 6 marca 1910 roku w wykonaniu: Henryka Bednarskiego, Jerzy Cybulskiego, Walerego Goetla, Józefa Lesieckiego, Leona Lorii oraz Stanisława Zdyba.

w dole Morskie Oko
Mnich widziany z szlaku na Szpiglasową Przełęcz Pod Mnichem Pod Mnichem Panorama z szczytu Panorama z szczytu
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 18652 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020