Małołączniak w Tatrach, Maciej A

Małołączniak w Tatrach

(4.9 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Małołączniak (2096 m n.p.m.) to jeden z czterech szczytów tworzących masyw Czerwonych Wierchów w Tatrach.  Ten trawiasty pagór po swojej wschodniej stronie sąsiaduje z Kopą Kondracką (2005 m n.p.m.), po zachodniej stronie z Krzesanicą (2122 m n.p.m.). W północnych stokach Małołączniaka znajdują się najgłębsze jaskinie Tatr: Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Ostatnim dużym odkryciem speleologicznym w Tatrach jest jaskinia Siwy Kocioł, również położona w stokach Małołączniaka.

Z kart historii warto wspomnieć, że był to rejon wypasany aż po sam szczyt i należał do Hali Mała Łąka, jednak zaprzestano wypasów po włączeniu szczytu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, dzięki czemu stoki mogły zregenerować się.

Małołączniak w Tatrach, Magdalena
Małołączniak w Tatrach, Magdalena


Szlaki na Małołączniak 

1. Od strony Nędzówki czerwony szlaki lub Gronika niebieski, które schodzą się na wysokości Przysłupu Miętusiego i dalej cały czas szlak niebieski aż na sam szczyt przez Kobylarza (1430 m n.p.m.), a co za tym idzie Kobylarzowy źleb.

Ten wariant nie należy do najprostszych, ze względu na znajdujące się łańcuchy w źlebie - jest ich tylko kilka, jednak osoby niedoświadczone lub mające obawy mogą mieć problem, zwłaszcza gdy jest ślisko; drugim problemem może stać się znaczne przewyższenie - 1228 metrów na odcinku 6,5 km, przewidywany czas to 4 godziny.

Małołączniak w Tatrach, Maciej A
Małołączniak w Tatrach, Maciej A

2. Czerwonymi Wierchami od strony Ciemniaka czerwony szlak zaczynając całą trasę w Dolinie Kościeliskiej. Tutaj trasa jest dłuższa od pierwszego wariantu, jednak pozbawiona trudności technicznych, choć osoby z lękiem przestrzennym mogą poczuć się niepewnie wchodząc na Krzesanicę. Tutaj czeka nas prawie 8 km wędrówki liczona na 5 godzin marszu z przewyższeniem 1300 metrów.

3. Od strony Kopy Kondrackiej również czerwony szlak zaczynając całą trasę .... i tu są bardzo różne warianty:

Małołączniak w Tatrach, Maciej A
Małołączniak w Tatrach, Maciej A


od Doliny Małej Łąki (trasa 7,5 km liczona na 4,5 h marszu o przewyższeniach 1250 metrów) bardzo przyjemna trasa, jednak nie należy łudzić się, że nie wysilająca;

od Kuźnic przez Dolinę Kondratową i Przełęcz pod Kopą Kondracką (nieco prostsza trasa od pozostałych licząca 7 km z czasem przejścia liczonym na niecałe 4 godziny o przewyższeniach 1100 metrów);

od tej samej strony jednak z odbiciem na Przełęcz Kondracką (trasa liczona na troszkę dłuższy czas przejścia, jednak inne parametry pozostają bardzo zbliżone);

od Doliny Strążyskiej, wychodząc na Przełęczy Kondrackiej Wyżniej, znów przez Kopę Kondracką (ta trasa to 8 km marszu o przewyższeniach 1300 metrów, liczona na niecałe 5 godzin marszu, może ona zwłaszcza w jednym fragmencie sprawić trudności, w tym dla osób z lękiem przestrzennym). Trasa od wyjścia z lasu bardzo malownicza, ale też dość wymagająca.Wszystkie trasy podają parametry w jedną stronę !

Tatry noclegi

Tatry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Tatry
Normalna
szczyty szczyty tatrzańskie
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Magdalena

W przypadku wchodzenia przez Kobylarzowy źleb trzeba też wziąć pod uwagę, że po pokonaniu łańcuchów mamy do pokonania jeszcze spory odcinek źlebu, który jest dość stromy. Zwłaszcza odczuwa się to przy schodzeniu. Zejście to jest mocno przestrzenne na początku, a więc jak można przypuszczać wyposażone w przepiękne widoki. Osobiście jestem fanką tej trasy.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022