Małołączniak w Tatrach

Zdjęcia (1)

Małołączniak (2096 m n.p.m.) to jeden z czterech szczytów tworzących masyw Czerwonych Wierchów w Tatrach.  Ten trawiasty pagór po swojej wschodniej stronie sąsiaduje z Kopą Kondracką (2005 m n.p.m.), po zachodniej stronie z Krzesanicą (2122 m n.p.m.). W północnych stokach Małołączniaka znajdują się najgłębsze jaskinie Tatr: Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Ostatnim dużym odkryciem speleologicznym w Tatrach jest jaskinia Siwy Kocioł, również położona w stokach Małołączniaka.Z kart historii warto wspomnieć, że był to rejon wypasany aż po sam szczyt i należał do Hali Mała Łąka, jednak zaprzestano wypasów po włączeniu szczytu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, dzięki czemu stoki mogły zregenerować się.

Szlaki na Małołączniak 

1. Od strony Nędzówki czerwony szlaki lub Gronika niebieski, które schodzą się na wysokości Przysłupu Miętusiego i dalej cały czas szlak niebieski aż na sam szczyt przez Kobylarza (1430 m n.p.m.), a co za tym idzie Kobylarzowy źleb.Ten wariant nie należy do najprostszych, ze względu na znajdujące się łańcuchy w źlebie - jest ich tylko kilka, jednak osoby niedoświadczone lub mające obawy mogą mieć problem, zwłaszcza gdy jest ślisko; drugim problemem może stać się znaczne przewyższenie - 1228 metrów na odcinku 6,5 km, przewidywany czas to 4 godziny.

2. Czerwonymi Wierchami od strony Ciemniaka czerwony szlak zaczynając całą trasę w Dolinie Kościeliskiej. Tutaj trasa jest dłuższa od pierwszego wariantu, jednak pozbawiona trudności technicznych, choć osoby z lękiem przestrzennym mogą poczuć się niepewnie wchodząc na Krzesanicę. Tutaj czeka nas prawie 8 km wędrówki liczona na 5 godzin marszu z przewyższeniem 1300 metrów.

3. Od strony Kopy Kondrackiej również czerwony szlak zaczynając całą trasę .... i tu są bardzo różne warianty:

od Doliny Małej Łąki (trasa 7,5 km liczona na 4,5 h marszu o przewyższeniach 1250 metrów) bardzo przyjemna trasa, jednak nie należy łudzić się, że nie wysilająca;

od Kuźnic przez Dolinę Kondratową i Przełęcz pod Kopą Kondracką (nieco prostsza trasa od pozostałych licząca 7 km z czasem przejścia liczonym na niecałe 4 godziny o przewyższeniach 1100 metrów);od tej samej strony jednak z odbiciem na Przełęcz Kondracką (trasa liczona na troszkę dłuższy czas przejścia, jednak inne parametry pozostają bardzo zbliżone);

od Doliny Strążyskiej, wychodząc na Przełęczy Kondrackiej Wyżniej, znów przez Kopę Kondracką (ta trasa to 8 km marszu o przewyższeniach 1300 metrów, liczona na niecałe 5 godzin marszu, może ona zwłaszcza w jednym fragmencie sprawić trudności, w tym dla osób z lękiem przestrzennym). Trasa od wyjścia z lasu bardzo malownicza, ale też dość wymagająca.

Wszystkie trasy podają parametry w jedną stronę !

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2019-09-13 18:56:56 na

W przypadku wchodzenia przez Kobylarzowy źleb trzeba też wziąć pod uwagę, że po pokonaniu łańcuchów mamy do pokonania jeszcze spory odcinek źlebu, który jest dość stromy. Zwłaszcza odczuwa się to przy schodzeniu. Zejście to jest mocno przestrzenne na początku, a więc jak można przypuszczać wyposażone w przepiękne widoki. Osobiście jestem fanką tej trasy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: