Małe Pieniny, Magdalena

Małe Pieniny

(4.8 głosów: 5)

Małe Pieniny to pasmo góskie na wschód od Pienin Właściwych liczące 14 km. Nazwa ta pojawiła się w XIX wieku, wcześniej funkcjonowała nazwa Szlachtowskie Góry. Wędrówkę tym pasmem możemy zacząć ze Szczawnicy, a zakończyć na Obidzy, przechodząc grzbietami przez Szafranówkę, Łaźne Skały, Durbaszkę, Przełęcz Rozdziela.Idąc grzbietami mamy możliwość zejść do Rezerwatu Biała Woda, do Wąwozu Homole, wejść na Wysoką (1050 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin, możemy zejść do Szlachtowej oraz na słowacką stronę przez Wysoki Wierch (898 m n.p.m.) do Velky'ego Lipnika, na Przełęcz Korbalową, do Litmanovej.

Rozstaje szlaków pod Huściawą, EmiZtg
Rozstaje szlaków pod Huściawą, EmiZtg

W Jarmucie i Wąwozie Homole odkryto ślady bytności z epoki brązu, wiadomo też, że Leśnica istniała już w 1297 roku, a Czerwony Klasztor powstał w 1319 roku, Szczawnica w 1413 roku. Później Szlachtowa i Jaworki, które wraz z Białą i Czarną Wodą tworzyły enklawę łemkowskiej ludności nazywanej Rusią Szlachtowską.Szlaki przez Małe Pieniny

Przez Małe Pieniny prowadzi niebieski szlak. Mieszkając po zachodniej stronie wędrówkę najlepiej rozpocząć od Białej Wody i wracać szlakiem do kwatery. Z Białej Wody idziemy czerwonym szlakiem do Obidzy i stąd wchodzimy na właściwy już szlak niebieski. Od tego momentu kierujemy się grzbietami łagodną drogą, która zaczyna falować od Przełęczy Rozdziela, po której musimy wspiąć się na Wysoką (możemy ją ominąć, nie schodząc ze szlaku, jednak warto się wdrapać, zwłaszcza o wczesnych godzinach porannych), po powrocie z Wysokiej na niebieski szlak trasa nasza będzie sukcesywnie i łagodnie opadać w dół. Zejście do Szczawnicy żółtym szlakiem jest dość strome jak na ten rejon.
Omówiona trasa to 25 km i 1033 m przewyższenia w górę i 1190 m w dół w ciągu 8 godzin.

Przed nami Borsuczyny, w lewo ścieżka do schroniska, EmiZtg
Przed nami Borsuczyny, w lewo ścieżka do schroniska, EmiZtg

Nie chcąc schodzić do Szczawnicy, mamy możliwość iść dalej szlakiem niebiesko-żółtym do żółtego zejścia do Leśnicy na Słowacji, co z pewnością warto zrobić ze względu na słynne tzw. Wylizane Skały - gładkie ściany skalne przy drodze i kilka innych atrakcji. Stąd idziemy dalej niebieskim szlakiem na Zachód aż do skrzyżowania z Drogą Pienińską, którą poprowadzono czerwony szlak. Tędy dojdziemy do Szczawnicy Niżnej. Ta trasa to już 28 km i niecałe 9 godzin drogi oraz 1069 m przewyższenia w górę i 1254 m w dół. Zejście żółtym szlakiem początkowo jest strome z wysokimi uskokami w ziemi. Należy pamiętać, że wejść można z wcześniejszego punktu, by skrócić sobie drogę.Inny wariant zejścia prowadzi cały czas spod Szafranówki niebieskim szlakiem do Szczawnicy Niżnej. Od schroniska Orlica szlak łączy się z czerwonym i wynosi również 25 km do pokonania w niecałe 8 godzin z 990 m przewyższenia w górę i 1175 m w dół (zejście dość strome).

Pomiędzy Witkulą a Załaziem, EmiZtg
Pomiędzy Witkulą a Załaziem, EmiZtg

 

Pieniny noclegi

Pieniny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pieniny
Szlaki turystyczne
Normalna
szczyty
49°23'9N, 20°32'45E
14 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację