, Danuta

Opis Maciejowca

Maciejowiec to wieś w województwie dolnośląskim, leżąca około 8 km od Lubomierza, pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą. Wieś łańcuchowa położona jest na wschodnim krańcu Wzgórz Radoniowskich, w dolinie Maciejowickiego Potoku w dorzeczu Bobru. Zabudowania Maciejowca malowniczo ulokowały się na wysokości 320-400 m n.p.m.Zabytki w Maciejowcu

- Pałac w Maciejowcu - klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1834-38 przez rodzinę Dolanów nieopodal dworu. Po wojnie pałac należał do Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1990 roku wybuchł tu pożar, który strawił dach. Obecnie pałac jest własnością prywatną, inwestor powoli prowadzi prace remontowe, teren wokół jest ogrodzony, a pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz.

Pałac

- Park pałacowy - założony został w latach 30-tych XIX wieku

- Neorenesansowe mauzoleum rodziny von Kramsta, z lat 1920-30 zbudowane na obrzeżu parku, w pobliżu pałacu. Pochowano tam Christiana Georga von Kramsta, męża Emmy Pauline von Kramsta, właścicielki pałacu, we wnętrzu przetrwał ozdobny sarkofag.

- Kaplica z 1692 roku, obecnie Wniebowzięcia NMP

- Dwór obronny w Maciejowcu - budowla z lat 1627-32, przebudowana w roku 1834. Dwór powstał prawdopodobnie w wyniku rozbudowy zameczku pochodzącego z II połowy XVI wieku. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi przykład renesansowej architektury, jeden z piękniejszych na Śląsku. Zachowało się tutaj wiele detali architektonicznych oraz elementy wystroju wnętrz. Niestety jest niedostępny do zwiedzania, trwa tutaj remont, dwór w Maciejowcu to element Szlaku Zamków Piastowskich

Dwór Maciejowiec

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°58'35" N, 15°36'30" E
Dolnośląskie
2016-12-05
2020-01-30 02:01

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-24 na

bylem w drodze na   zapore do Plichowic  w 2013 r .  ruina do  totalnego remontu .

 

Karol Barsolis