50°58'35" N, 15°36'30" E
Dolnośląskie
2016-12-05
2020-01-30 02:01

Opis Maciejowca

Maciejowiec to wieś w województwie dolnośląskim, leżąca około 8 km od Lubomierza, pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą. Wieś łańcuchowa położona jest na wschodnim krańcu Wzgórz Radoniowskich, w dolinie Maciejowickiego Potoku w dorzeczu Bobru. Zabudowania Maciejowca malowniczo ulokowały się na wysokości 320-400 m n.p.m.Zabytki w Maciejowcu

- Pałac w Maciejowcu - klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1834-38 przez rodzinę Dolanów nieopodal dworu. Po wojnie pałac należał do Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1990 roku wybuchł tu pożar, który strawił dach. Obecnie pałac jest własnością prywatną, inwestor powoli prowadzi prace remontowe, teren wokół jest ogrodzony, a pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz.

Pałac
Pałac

- Park pałacowy - założony został w latach 30-tych XIX wieku

- Neorenesansowe mauzoleum rodziny von Kramsta, z lat 1920-30 zbudowane na obrzeżu parku, w pobliżu pałacu. Pochowano tam Christiana Georga von Kramsta, męża Emmy Pauline von Kramsta, właścicielki pałacu, we wnętrzu przetrwał ozdobny sarkofag.

Pałac w Maciejowcu
Maciejowiec
Maciejowiec


- Kaplica z 1692 roku, obecnie Wniebowzięcia NMP

- Dwór obronny w Maciejowcu - budowla z lat 1627-32, przebudowana w roku 1834. Dwór powstał prawdopodobnie w wyniku rozbudowy zameczku pochodzącego z II połowy XVI wieku. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi przykład renesansowej architektury, jeden z piękniejszych na Śląsku. Zachowało się tutaj wiele detali architektonicznych oraz elementy wystroju wnętrz. Niestety jest niedostępny do zwiedzania, trwa tutaj remont, dwór w Maciejowcu to element Szlaku Zamków Piastowskich

Dwór Maciejowiec
Dwór Maciejowiec


Maciejowie Maciejowiec

Maciejowiec noclegi

Maciejowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Maciejowcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-02-24 na

bylem w drodze na   zapore do Plichowic  w 2013 r .  ruina do  totalnego remontu .

 

Karol Barsolis

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021