Maciejowiec to wieś w województwie dolnośląskim, leżąca około 8 km od Lubomierza, pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą. Wieś łańcuchowa położona jest na wschodnim krańcu Wzgórz Radoniowskich, w dolinie Maciejowickiego Potoku w dorzeczu Bobru. Zabudowania Maciejowca malowniczo ulokowały się na wysokości 320-400 m n.p.m.
- Pałac w Maciejowcu - klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1834-38 przez rodzinę Dolanów nieopodal dworu. Po wojnie pałac należał do Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1990 roku wybuchł tu pożar, który strawił dach. Obecnie pałac jest własnością prywatną, inwestor powoli prowadzi prace remontowe, teren wokół jest ogrodzony, a pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz.
- Park pałacowy - założony został w latach 30-tych XIX wieku
- Neorenesansowe mauzoleum rodziny von Kramsta, z lat 1920-30 zbudowane na obrzeżu parku, w pobliżu pałacu. Pochowano tam Christiana Georga von Kramsta, męża Emmy Pauline von Kramsta, właścicielki pałacu, we wnętrzu przetrwał ozdobny sarkofag.
- Kaplica z 1692 roku, obecnie Wniebowzięcia NMP
- Dwór obronny w Maciejowcu - budowla z lat 1627-32, przebudowana w roku 1834. Dwór powstał prawdopodobnie w wyniku rozbudowy zameczku pochodzącego z II połowy XVI wieku. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi przykład renesansowej architektury, jeden z piękniejszych na Śląsku. Zachowało się tutaj wiele detali architektonicznych oraz elementy wystroju wnętrz. Niestety jest niedostępny do zwiedzania, trwa tutaj remont, dwór w Maciejowcu to element Szlaku Zamków Piastowskich
Maciejowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Maciejowcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
bylem w drodze na zapore do Plichowic w 2013 r . ruina do totalnego remontu .
Karol Barsolis