, Ela

Maciejowiec to wieś w województwie dolnośląskim, leżąca około 8 km od Lubomierza, pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą. Wieś łańcuchowa położona jest na wschodnim krańcu Wzgórz Radoniowskich, w dolinie Maciejowickiego Potoku w dorzeczu Bobru. Zabudowania Maciejowca malowniczo ulokowały się na wysokości 320-400 m n.p.m.Zabytki w Maciejowcu

- Pałac w Maciejowcu - klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1834-38 przez rodzinę Dolanów nieopodal dworu. Po wojnie pałac należał do Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1990 roku wybuchł tu pożar, który strawił dach. Obecnie pałac jest własnością prywatną, inwestor powoli prowadzi prace remontowe, teren wokół jest ogrodzony, a pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz.

Pałac w Maciejowcu, Ela
Pałac w Maciejowcu, Ela

- Park pałacowy - założony został w latach 30-tych XIX wieku- Neorenesansowe mauzoleum rodziny von Kramsta, z lat 1920-30 zbudowane na obrzeżu parku, w pobliżu pałacu. Pochowano tam Christiana Georga von Kramsta, męża Emmy Pauline von Kramsta, właścicielki pałacu, we wnętrzu przetrwał ozdobny sarkofag.

Maciejowiec, Ela
Maciejowiec, Ela
Dwór Maciejowiec, Ela

- Kaplica z 1692 roku, obecnie Wniebowzięcia NMP- Dwór obronny w Maciejowcu - budowla z lat 1627-32, przebudowana w roku 1834. Dwór powstał prawdopodobnie w wyniku rozbudowy zameczku pochodzącego z II połowy XVI wieku. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi przykład renesansowej architektury, jeden z piękniejszych na Śląsku. Zachowało się tutaj wiele detali architektonicznych oraz elementy wystroju wnętrz. Niestety jest niedostępny do zwiedzania, trwa tutaj remont, dwór w Maciejowcu to element Szlaku Zamków Piastowskich

Maciejowie, Ela
Maciejowie, Ela
Maciejowiec, Danuta

Maciejowiec noclegi

Maciejowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Maciejowcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°58'35N, 15°36'30E
05 grudzień 2016
30 styczeń 2020

Wasze opinie

bylem w drodze na   zapore do Plichowic  w 2013 r .  ruina do  totalnego remontu .

 

Karol Barsolis

Wasze podróże do Maciejowca

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację