Łówcza, Danuta

Łówcza

(4.4 głosów: 12)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Łówcza to wieś położona na pograniczu Roztocza, w województwie podkarpackim, w gminie Narol. Rozciąga się wzdłuż potoku Łówcza na długości około 4 km i składa się z licznych przysiółków. Miejscowość jest malowniczo położona wśród lasów u podnóża Wschodniego Roztocza.Historia wsi Łówcza

Łówcza wzmiankowana była już w 1484 roku, a w 1618 roku stanowiła własność królewską. W XIX wieku mieszkańcami wioski byli przede wszystkim Ukraińcy. Pod koniec XIX wieku wieś posiadała dobrze rozwiniętą infrastrukturę, prócz cerkwi działała szkoła filialna, młyn, cegielnia, folusz, gorzelnia, wapniarka i tartak wodny. W latach 1939-1941 przez Łówczę przechodziła niemiecko-radziecka linia demarkacyjna.

Łówcza- krzyż misyjny ..., Danuta
Łówcza- krzyż misyjny ..., Danuta

Po II wojnie światowej w Łówczy miały miejsce starcia z oddziałami UPA. Ludność ukraińska w latach 1945 i 1947 została stąd wysiedlona.Zabytki w Łówczy

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest zespół cerkiewny. Składa się on z cerkwi w Łówczy z 1808 roku, która nosi wezwanie Św. Paraskewy, z zachowanym ikonostasem oraz drewnianej dzwonnicy.

Łówcza- krzyż misyjny ... fragment, Danuta
Łówcza- krzyż misyjny ... fragment, Danuta

Obok cerkwi znajdują się resztki cmentarza przycerkiewnego, m.in. ciekawy nagrobek właściciela Łówczy - I. Thullie, z wierszowanym epitafium: Żona mężowi. Patrz! o to posąg z kamienia wykuty / Nad zimnym grobem śmierci upominek / Zapłacz wyrazem żalu i pokuty / Tu mąż i ojciec znalazł swój spoczynek. Niedaleko wsi na cmentarzu greckokatolickim znajdują się  liczne nagrobki bruśnieńskie.W tej roztoczańskiej wsi dziedzictwem są też dość liczne zagrody i drewniane domostwa. Ze względu na wymienione zabytki, jak również niezwykle malownicze położenie wzdłuż głębokiej doliny lokalnego potoku, wieś należy do najpiękniejszych w okolicach Narola.

Łówcza, Danuta
, Danuta
dzwonnica, Danuta

Mapa Łówczy z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Łówczy. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Łówcza noclegi

Łówcza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Łówczy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
cmentarz w Łówczy, Danuta
cmentarz w Łówczy, Danuta
nagrobek, Danuta
cmentarz w Łówczy, Danuta
Łówcza, Danuta
Łówcza, Danuta
50°17'33N, 23°17'35E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Danuta

Aniu! Zmieniłaś trochę treść mojego opisu miejscowości i wkradły się myślące informacje. W Twojej weryfikacji nastąpiły pomyłki w pisowni: poprawnie powinno być "zabytki,  historia ... Łówczy", a nie- jak napisałaś Łówczej.

Dawna nazwa tej miejscowości - już nie obowiązująca to Lowcze.

Niby drobiazg, a razi.

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:29

Anna Piernikarczyk

Sorki 🙂 Już poprawiłam

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021