Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°17'33" N, 23°17'35" E
Podkarpackie
2016-05-19
2020-01-31 02:01

Opis Łówczy

Łówcza to wieś położona na pograniczu Roztocza, w województwie podkarpackim, w gminie Narol. Rozciąga się wzdłuż potoku Łówcza na długości około 4 km i składa się z licznych przysiółków. Miejscowość jest malowniczo położona wśród lasów u podnóża Wschodniego Roztocza.Historia wsi Łówcza

Łówcza wzmiankowana była już w 1484 roku, a w 1618 roku stanowiła własność królewską. W XIX wieku mieszkańcami wioski byli przede wszystkim Ukraińcy. Pod koniec XIX wieku wieś posiadała dobrze rozwiniętą infrastrukturę, prócz cerkwi działała szkoła filialna, młyn, cegielnia, folusz, gorzelnia, wapniarka i tartak wodny. W latach 1939-1941 przez Łówczę przechodziła niemiecko-radziecka linia demarkacyjna.

Po II wojnie światowej w Łówczy miały miejsce starcia z oddziałami UPA. Ludność ukraińska w latach 1945 i 1947 została stąd wysiedlona.

Zabytki w Łówczy

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest zespół cerkiewny. Składa się on z cerkwi w Łówczy z 1808 roku, która nosi wezwanie Św. Paraskewy, z zachowanym ikonostasem oraz drewnianej dzwonnicy.

dzwonnica
cmentarz w Łówczy
cmentarz w Łówczy


Obok cerkwi znajdują się resztki cmentarza przycerkiewnego, m.in. ciekawy nagrobek właściciela Łówczy - I. Thullie, z wierszowanym epitafium: Żona mężowi. Patrz! o to posąg z kamienia wykuty / Nad zimnym grobem śmierci upominek / Zapłacz wyrazem żalu i pokuty / Tu mąż i ojciec znalazł swój spoczynek. Niedaleko wsi na cmentarzu greckokatolickim znajdują się  liczne nagrobki bruśnieńskie.

W tej roztoczańskiej wsi dziedzictwem są też dość liczne zagrody i drewniane domostwa. Ze względu na wymienione zabytki, jak również niezwykle malownicze położenie wzdłuż głębokiej doliny lokalnego potoku, wieś należy do najpiękniejszych w okolicach Narola.

nagrobek
nagrobek


cmentarz w Łówczy Łówcza Łówcza Łówcza Łówcza- krzyż misyjny ... Łówcza- krzyż misyjny ... fragment

Łówcza noclegi

Łówcza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Łówczy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-19 na

Aniu! Zmieniłaś trochę treść mojego opisu miejscowości i wkradły się myślące informacje. W Twojej weryfikacji nastąpiły pomyłki w pisowni: poprawnie powinno być "zabytki,  historia ... Łówczy", a nie- jak napisałaś Łówczej.

Dawna nazwa tej miejscowości - już nie obowiązująca to Lowcze.

Niby drobiazg, a razi.

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:29

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-19 na

Sorki :) Już poprawiłam

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020