Łówcza- krzyż misyjny ..., Danuta

Łówcza

(4.4 głosów: 12)

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w Łówczy

Łówcza to wieś położona na pograniczu Roztocza, w województwie podkarpackim, w gminie Narol. Rozciąga się wzdłuż potoku Łówcza na długości około 4 km i składa się z licznych przysiółków. Miejscowość jest malowniczo położona wśród lasów u podnóża Wschodniego Roztocza.Historia wsi Łówcza

Łówcza wzmiankowana była już w 1484 roku, a w 1618 roku stanowiła własność królewską. W XIX wieku mieszkańcami wioski byli przede wszystkim Ukraińcy. Pod koniec XIX wieku wieś posiadała dobrze rozwiniętą infrastrukturę, prócz cerkwi działała szkoła filialna, młyn, cegielnia, folusz, gorzelnia, wapniarka i tartak wodny. W latach 1939-1941 przez Łówczę przechodziła niemiecko-radziecka linia demarkacyjna.

Łówcza, Danuta
Łówcza, Danuta

Po II wojnie światowej w Łówczy miały miejsce starcia z oddziałami UPA. Ludność ukraińska w latach 1945 i 1947 została stąd wysiedlona.Zabytki w Łówczy

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest zespół cerkiewny. Składa się on z cerkwi w Łówczy z 1808 roku, która nosi wezwanie Św. Paraskewy, z zachowanym ikonostasem oraz drewnianej dzwonnicy.

, Danuta
dzwonnica, Danuta
cmentarz w Łówczy, Danuta

Obok cerkwi znajdują się resztki cmentarza przycerkiewnego, m.in. ciekawy nagrobek właściciela Łówczy - I. Thullie, z wierszowanym epitafium: Żona mężowi. Patrz! o to posąg z kamienia wykuty / Nad zimnym grobem śmierci upominek / Zapłacz wyrazem żalu i pokuty / Tu mąż i ojciec znalazł swój spoczynek. Niedaleko wsi na cmentarzu greckokatolickim znajdują się  liczne nagrobki bruśnieńskie.W tej roztoczańskiej wsi dziedzictwem są też dość liczne zagrody i drewniane domostwa. Ze względu na wymienione zabytki, jak również niezwykle malownicze położenie wzdłuż głębokiej doliny lokalnego potoku, wieś należy do najpiękniejszych w okolicach Narola.

cmentarz w Łówczy, Danuta
cmentarz w Łówczy, Danuta
nagrobek, Danuta
cmentarz w Łówczy, Danuta
Łówcza, Danuta
Łówcza, Danuta
Łówcza, Danuta

Łówcza noclegi

Łówcza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Łówczy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°17'33N, 23°17'35E
19 maj 2016
31 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Danuta
19 maj 2014 10:45

Aniu! Zmieniłaś trochę treść mojego opisu miejscowości i wkradły się myślące informacje. W Twojej weryfikacji nastąpiły pomyłki w pisowni: poprawnie powinno być "zabytki,  historia ... Łówczy", a nie- jak napisałaś Łówczej.

Dawna nazwa tej miejscowości - już nie obowiązująca to Lowcze.

Niby drobiazg, a razi.

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 11:29

Anna Piernikarczyk
19 maj 2014 08:33

Sorki :) Już poprawiłam

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację