Lotniska pasażerskie w Polsce. Skąd i za ile możesz lecieć za granicę?

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-08-16

Zainteresowanie lotami pasażerskimi w Polsce rośnie z roku na rok. Loty do różnych krajów odbywają się codziennie, a większość z nich ma zajęty komplet siedzeń. Bilety na najpopularniejsze trasy należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy chce się lecieć do wybranego miejsca w czasie wakacji, długich weekendów lub świąt. Jeśli chcesz lecieć z Polski za granicę, sprawdź, gdzie znajdują się najważniejsze porty lotnicze w kraju.

Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Warszawa-Okęcie, czyli Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, to najważniejsze lotnisko pasażerskie w Polsce. To właśnie z niego startuje najwięcej pasażerów. Port znajduje się na terenie miasta, dlatego łatwo do niego dojechać o każdej porze transportem publicznym, samochodem lub taksówką. Liczba obsłużonych pasażerów w 2023 roku sięgnęła prawie 18,5 mln osób, które zarówno kończyły podróż w Warszawie, jak i decydowały się na przesiadkę w innym kierunku.

Lotnisko Warszawa-Okęcie jest najbardziej oblegane w Polsce, mimo że od 2018 roku nie pracuje przez całą dobę. Ze względu na ciszę nocną pomiędzy godziną 23.30 a 5.30 na Okęcie nie przylatują żadne samoloty ani nie odbywają się starty. Jeśli samolot spóźni się i nie zdąży wystartować przed 23.30, będzie zmuszony czekać do rana. W takim przypadku pasażerowie mogą uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot i cierpliwie czekać na wylot następnego ranka. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

Największe lotniska w Polsce - skąd latać za granicę?

Oprócz lotniska Okęcie w Polsce działa kilka innych dużych lotnisk. Należy do nich Port Lotniczy Kraków-Balice, który rocznie obsługuje prawie 10 mln pasażerów. Po prawie 6 mln pasażerów obsługują Porty Lotnicze w Gdańsku i Katowicach. Z kolei wrocławskie lotnisko przyjmuje ok. 3,9 mln podróżnych. Z 5 największych lotnisk w Polsce odlatuje większość pasażerów zarówno w przypadku krajowego przewoźnika LOT, jak i tanich linii lotniczych.

Ponadto w Polsce działają mniej popularne porty lotnicze w miastach takich jak: Lublin, Rzeszów, Poznań, Szczecin, Łódź, Olsztyn i Zielona Góra. Dodatkowo w ostatnich latach ruszyło lotnisko w Radomiu, które podejmuje próby zwiększenia dostępnych połączeń i przyciągnięcia większej liczby pasażerów.

Liczba lotów z Polski za granicę stale rośnie, gdyż Polacy chętnie latają do rodzin i przyjaciół w Europie oraz utrzymują kontakty biznesowe z partnerami z innych krajów. Dzięki zwiększonemu zainteresowaniu podróżami do Azji rośnie także liczba lotów na dalekie trasy, które odbywają się głównie z Warszawy i Katowic, gdzie mogą lądować samoloty o tak dużym zasięgu. W przypadku mniejszych lotnisk większość obsługiwanych tras obejmuje krótsze dystanse i loty trwające średnio 3-4 godziny.

Jakie kierunki można wybrać na polskich lotniskach?

Polskie porty lotnicze obsługują przede wszystkim loty po Europie. Najwięcej połączeń z wszystkich lotnisk dotyczy lotów do Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii i Hiszpanii. Nieco mniej lotów odbywa się do Niemiec, Szwecji, Norwegii i Francji. W okresie wakacyjnym z Polski startują dodatkowe samoloty na południe Europy, dzięki którym turyści docierają do Grecji, na Cypr i Maltę, a także do włoskich miejscowości turystycznych nad morzem. Siatka połączeń w tych kierunkach jest zdominowana zarówno przez czartery z biur podróży, jak i przez tanie linie lotnicze.

W przypadku dłuższych tras większość lotów rozpoczyna się w Warszawie i Katowicach. Z Okęcia można dolecieć do niemal 80 krajów na całym świecie. Siatka połączeń stałych obejmuje loty do Nowego Jorku, Chicago, Miami, Stambułu, Ankary, Seulu, Singapuru, a także Tokio i innych odległych miast. Z Warszawy i do Katowic można dolecieć również do najważniejszych europejskich lotnisk międzynarodowych, z których odlatują samoloty za ocean i do Azji. Niektóre połączenia umożliwiają ponadto dotarcie do Australii i Nowej Zelandii. Dzięki temu pasażerowie z Polski mogą latać praktycznie na każdy kontynent.

Tanie linie lotnicze dominują w Polsce

Większość polskich lotnisk jest zdominowana przez loty obsługiwane przez tanie linie lotnicze. Najtańsi przewoźnicy obsługują ponad 50% wszystkich lotów na polskim rynku, umożliwiając Polakom z każdej części kraju budżetowe podróżowanie po Europie. Duży wpływ na tak wysokie zainteresowanie tanimi lotami z Polski i do Polski miała emigracja zarobkowa po 2000 roku, która przyczyniła się do rozbudowy sieci połączeń lotniczych tanich linii. 

Linie takie jak Ryanair i Wizzair latają zarówno z Warszawy i Krakowa, jak i z pozostałych portów lotniczych w kraju. Połączenia przez nie obsługiwane realizuje się nawet na najmniejszych lotniskach w Zielonej Górze, Rzeszowie, Lublinie i Bydgoszczy. W przypadku Warszawy tanie linie latają głównie z Modlina.

Ceny biletów samolotowych z Polski 

W wielu przypadkach bilety na samoloty tanich linii lotniczych mają ceny zbliżone do kosztów zakupu biletu na pociąg międzymiastowy. Z Polski do Rzymu lub Londynu można dolecieć za mniej niż 200 zł w obie strony. Podobną cenę mają bilety do Niemiec, Szwecji, Holandii lub Norwegii. Nieco więcej kosztują bilety do Hiszpanii, w szczególności, gdy podróżnym zależy na lądowaniu na jednej z Wysp Kanaryjskich. Ceny połączeń z Warszawy lub Katowic do Lanzarote, Fuerteventury lub Gran Canarii rozpoczynają się od 250-300 zł w jedną stronę w przypadku podróży z bagażem podręcznym.

Tanie linie lotnicze umożliwiają wykupienie bagażu rejestrowanego lub kabinowego dla wszystkich pasażerów bądź dla jednego z nich, dzięki czemu podróżni nie muszą przepłacać za transport walizki, której nie potrzebują. Jednocześnie planując lot tanimi liniami lotniczymi, warto pamiętać, że w cenie biletu można zabrać jedynie niewielką torbę lub plecak. Przekroczenie limitu dopuszczalnego bagażu podręcznego wiąże się z koniecznością dokonania dopłaty za nadbagaż, której wysokość może sięgnąć kilkudziesięciu euro i przekroczyć cenę biletu.

Gdzie warto lecieć z Polski?

Siatka ciekawych połączeń z Polski jest naprawdę bogata, bez względu na to, gdzie chce się dolecieć.   Tanie loty można znaleźć do wszystkich europejskich miast, w których znajdują się lotniska współpracujące z przewoźnikami takimi jak Ryanair i Wizzair. Na city break w przystępnej cenie warto wybrać się w szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdy bez tłumów można zapoznać się z zabytkami i atrakcjami wybranego miasta. Z kolei latem na uwagę zasługuje rozbudowana siatka połączeń do kurortów na południu Europy, w których można liczyć na komfortowe hotele, apartamenty i campingi oraz doskonałe warunki do wypoczynku dla całej rodziny.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze