Kościół Przemienienia Pańskiego w Libiążu, Anna Piernikarczyk

Opis Libiąża

Libiąż to niewielkie miasto położone w zachodniej części województwa małopolskiego, na wzgórzach Jury Krakowsko–Częstochowskiej, pomiędzy Chrzanowem a Oświęcimiem, nad rzeką Chechło.Atrakcje w Libiążu

- Kościół Przemienienia Pańskiego w Libiążu - neoromańska świątynia z 1912 roku, projektu słynnego mistrza Teodora Talowskiego, który to właśnie był prekursorem neoromantyzmu w polskiej architekturze.- Sztolnia w Kopalni Janina, ul. Górnicza - sztolnia górnicza położona jest na terenie Zakładu Górniczego Janina. W dniu Barbórki (4 grudnia) istnieje możliwość grupowego zwiedzania sztolni (32/ 627-06-63)

- Młyn wodny w Żarkach, ul. Kościuszki - zabytkowy młyn z 1834 roku

- Atrakcje przyrodnicze w Libiążu - samo miasto, jak i jego okolice są niezwykle atrakcyjne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, meandrujące rzeki, malownicze zbiorniki wodne, np. stawy leśne w Szyjkach (ul. Stawowa) czy stawy w Żarkach oraz wzgórza, z których przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Tatry. A tu i ówdzie ciekawe okazy drzew, również pomnikowych, np. w Parku przy kościele, w Parku Janiny i przy ul. Długosza.- Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy w Libiążu, ul. Piłsudskiego - duży ośrodek z wieloma obiektami sportowymi, są tu m.in. otwarty basen czynny latem, boisko piłkarskie, boiska do siatkówki plażowej, piłki ręcznej oraz korty tenisowe.

- Muzeum Regionalne w Libiążu, ul. Głowackiego 6 - muzeum im. Olgi Cygankiewicz prezentuje historię Libiąża, kryje eksponaty związane z Kopalnią Janina oraz Galerię Pszczelarską z różnymi typami uli.

W niedalekiej odległości odwiedzić też można zamek Tenczyn, zamek Lipowiec czy klasztor i Sanktuarium w Czernej.

Historia Libiąża

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z roku 1243, z "Kronik" Jana Długosza i dotyczy przekazania miejscowości w posiadanie Zakonowi Benedyktynek.

Początkowo Libiąż przynależał do Ziem Śląskich, ostatecznie jednak znalazł się w obrębie Księstwa Krakowskiego, co widać w tradycjach, obrzędach i gwarze mieszkańców.

Decydujący dla Libiąża był koniec wieku XIX, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego, a później wybudowano KWK "Janina". To znacznie przyczyniło się do rozwoju osady, która w roku 1969 otrzymała prawa miejskie.

Oficjalna strona Libiąża

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111427 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°6'16" N, 19°19'4" E
Małopolskie
2016-01-23
2020-02-03 02:00

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą