Zdjęcia Libiąża (1)

Libiąż to niewielkie miasto położone w zachodniej części województwa małopolskiego, na wzgórzach Jury Krakowsko–Częstochowskiej, pomiędzy Chrzanowem a Oświęcimiem, nad rzeką Chechło.Atrakcje w Libiążu

- Kościół Przemienienia Pańskiego w Libiążu - neoromańska świątynia z 1912 roku, projektu słynnego mistrza Teodora Talowskiego, który to właśnie był prekursorem neoromantyzmu w polskiej architekturze.

- Sztolnia w Kopalni Janina, ul. Górnicza - sztolnia górnicza położona jest na terenie Zakładu Górniczego Janina. W dniu Barbórki (4 grudnia) istnieje możliwość grupowego zwiedzania sztolni (32/ 627-06-63)- Młyn wodny w Żarkach, ul. Kościuszki - zabytkowy młyn z 1834 roku

- Atrakcje przyrodnicze w Libiążu - samo miasto, jak i jego okolice są niezwykle atrakcyjne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, meandrujące rzeki, malownicze zbiorniki wodne, np. stawy leśne w Szyjkach (ul. Stawowa) czy stawy w Żarkach oraz wzgórza, z których przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Tatry. A tu i ówdzie ciekawe okazy drzew, również pomnikowych, np. w Parku przy kościele, w Parku Janiny i przy ul. Długosza.

- Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy w Libiążu, ul. Piłsudskiego - duży ośrodek z wieloma obiektami sportowymi, są tu m.in. otwarty basen czynny latem, boisko piłkarskie, boiska do siatkówki plażowej, piłki ręcznej oraz korty tenisowe.

- Muzeum Regionalne w Libiążu, ul. Głowackiego 6 - muzeum im. Olgi Cygankiewicz prezentuje historię Libiąża, kryje eksponaty związane z Kopalnią Janina oraz Galerię Pszczelarską z różnymi typami uli.

W niedalekiej odległości odwiedzić też można zamek Tenczyn, zamek Lipowiec czy klasztor i Sanktuarium w Czernej.Historia Libiąża

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z roku 1243, z "Kronik" Jana Długosza i dotyczy przekazania miejscowości w posiadanie Zakonowi Benedyktynek.

Początkowo Libiąż przynależał do Ziem Śląskich, ostatecznie jednak znalazł się w obrębie Księstwa Krakowskiego, co widać w tradycjach, obrzędach i gwarze mieszkańców.

Decydujący dla Libiąża był koniec wieku XIX, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego, a później wybudowano KWK "Janina". To znacznie przyczyniło się do rozwoju osady, która w roku 1969 otrzymała prawa miejskie.

Oficjalna strona Libiąża

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: