Kościół Przemienienia Pańskiego w Libiążu

Libiąż

(4.3 głosów: 42)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Libiąż to niewielkie miasto położone w zachodniej części województwa małopolskiego, na wzgórzach Jury Krakowsko–Częstochowskiej, pomiędzy Chrzanowem a Oświęcimiem, nad rzeką Chechło.Atrakcje w Libiążu

- Kościół Przemienienia Pańskiego w Libiążu - neoromańska świątynia z 1912 roku, projektu słynnego mistrza Teodora Talowskiego, który to właśnie był prekursorem neoromantyzmu w polskiej architekturze.

- Sztolnia w Kopalni Janina, ul. Górnicza - sztolnia górnicza położona jest na terenie Zakładu Górniczego Janina. W dniu Barbórki (4 grudnia) istnieje możliwość grupowego zwiedzania sztolni (32/ 627-06-63)- Młyn wodny w Żarkach, ul. Kościuszki - zabytkowy młyn z 1834 roku

- Atrakcje przyrodnicze w Libiążu - samo miasto, jak i jego okolice są niezwykle atrakcyjne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, meandrujące rzeki, malownicze zbiorniki wodne, np. stawy leśne w Szyjkach (ul. Stawowa) czy stawy w Żarkach oraz wzgórza, z których przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Tatry. A tu i ówdzie ciekawe okazy drzew, również pomnikowych, np. w Parku przy kościele, w Parku Janiny i przy ul. Długosza.- Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy w Libiążu, ul. Piłsudskiego - duży ośrodek z wieloma obiektami sportowymi, są tu m.in. otwarty basen czynny latem, boisko piłkarskie, boiska do siatkówki plażowej, piłki ręcznej oraz korty tenisowe.

- Muzeum Regionalne w Libiążu, ul. Głowackiego 6 - muzeum im. Olgi Cygankiewicz prezentuje historię Libiąża, kryje eksponaty związane z Kopalnią Janina oraz Galerię Pszczelarską z różnymi typami uli.

W niedalekiej odległości odwiedzić też można zamek Tenczyn, zamek Lipowiec czy klasztor i Sanktuarium w Czernej.

Historia Libiąża

Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z roku 1243, z "Kronik" Jana Długosza i dotyczy przekazania miejscowości w posiadanie Zakonowi Benedyktynek.

Początkowo Libiąż przynależał do Ziem Śląskich, ostatecznie jednak znalazł się w obrębie Księstwa Krakowskiego, co widać w tradycjach, obrzędach i gwarze mieszkańców.

Decydujący dla Libiąża był koniec wieku XIX, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego, a później wybudowano KWK "Janina". To znacznie przyczyniło się do rozwoju osady, która w roku 1969 otrzymała prawa miejskie.

Oficjalna strona Libiąża

Mapa Libiąża z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Libiążu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Libiąż noclegi

Libiąż to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Libiążu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°6'16N, 19°19'4E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021