Libiąż to niewielkie miasto położone w zachodniej części województwa małopolskiego, na wzgórzach Jury Krakowsko–Częstochowskiej, pomiędzy Chrzanowem a Oświęcimiem, nad rzeką Chechło.
- Kościół Przemienienia Pańskiego w Libiążu - neoromańska świątynia z 1912 roku, projektu słynnego mistrza Teodora Talowskiego, który to właśnie był prekursorem neoromantyzmu w polskiej architekturze.
- Sztolnia w Kopalni Janina, ul. Górnicza - sztolnia górnicza położona jest na terenie Zakładu Górniczego Janina. W dniu Barbórki (4 grudnia) istnieje możliwość grupowego zwiedzania sztolni (32/ 627-06-63)
- Młyn wodny w Żarkach, ul. Kościuszki - zabytkowy młyn z 1834 roku
- Atrakcje przyrodnicze w Libiążu - samo miasto, jak i jego okolice są niezwykle atrakcyjne pod względem krajobrazowym i przyrodniczym, meandrujące rzeki, malownicze zbiorniki wodne, np. stawy leśne w Szyjkach (ul. Stawowa) czy stawy w Żarkach oraz wzgórza, z których przy dobrej widoczności można dojrzeć nawet Tatry. A tu i ówdzie ciekawe okazy drzew, również pomnikowych, np. w Parku przy kościele, w Parku Janiny i przy ul. Długosza.
- Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy w Libiążu, ul. Piłsudskiego - duży ośrodek z wieloma obiektami sportowymi, są tu m.in. otwarty basen czynny latem, boisko piłkarskie, boiska do siatkówki plażowej, piłki ręcznej oraz korty tenisowe.
- Muzeum Regionalne w Libiążu, ul. Głowackiego 6 - muzeum im. Olgi Cygankiewicz prezentuje historię Libiąża, kryje eksponaty związane z Kopalnią Janina oraz Galerię Pszczelarską z różnymi typami uli.
W niedalekiej odległości odwiedzić też można zamek Tenczyn, zamek Lipowiec czy klasztor i Sanktuarium w Czernej.
Pierwsza historyczna wzmianka na temat Libiąża pochodzi z roku 1243, z "Kronik" Jana Długosza i dotyczy przekazania miejscowości w posiadanie Zakonowi Benedyktynek.
Początkowo Libiąż przynależał do Ziem Śląskich, ostatecznie jednak znalazł się w obrębie Księstwa Krakowskiego, co widać w tradycjach, obrzędach i gwarze mieszkańców.
Decydujący dla Libiąża był koniec wieku XIX, kiedy to odkryto złoża węgla kamiennego, a później wybudowano KWK "Janina". To znacznie przyczyniło się do rozwoju osady, która w roku 1969 otrzymała prawa miejskie.
Libiąż to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Libiążu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.