Łęgonice

Łęgonice

(4.5 głosów: 8)

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w Łegonicach

Łęgonice to ciekawa wioska w województwie mazowieckim, leżąca nieco na zachód od Nowego Miasta Nad Pilicą, nad lewym brzegiem Pilicy.Historia Łęgonic

Pierwszy kościół w Łęgonicach powstał w 1521 roku, erygowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. Przez wieku prowadzono tu rybołówstwo na Pilicy i okolicznych jeziorach - Wielkim, Za Kowalem i Na Borku.

2 km od Łęgonic znajduje się Górka Zgody, gdzie w 1666 roku nastąpiło pojednanie rokoszan pod przywództwem Lubomirskiego z królem Janem Kazimierzem. W miejscu tego wydarzenia stoi kościółek Św. Rocha.Łęgonice aż do końca XVIII wieku należały do kapituły gnieźnieńskiej. W końcu XVIII wieku dzierżawił je gen. Madaliński. W tym czasie istniały tu dwa folwarki - Łęgonice i Zagórze (2 km dalej). W roku 1911 Łęgonice przeszły w ręce rodziny Zdziarskich.

Zabytki w Łęgonicach

- Kościół Św. Jana Chrzciciela - drewniana świątynia z XVIII wieku- Drewniana dzwonnica stojąca przy kościele

- Dwór klasycystyczny wzniesiony około 1827 roku dla Franciszka Łabuńskiego - obecnie własność prywatna

- Kościół Św. Rocha, Górka Zgody - w 1666 roku zawarto tutaj ugodę w Łęgonicach, kończącą rokosz Lubomirskiego, na pamiątkę tego wydarzenia powstała kaplica, a w latach 30-tych XX wieku wybudowano ceglany, jednonawowy kościół z absydą i 4 małymi kaplicami, w czasie I wojny światowej kościół został zniszczony przez wojska austriackie, czego śladem są wmurowane pociski w południowej ścianie obecnego kościółka

Łęgonice noclegi

Łęgonice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Łegonicach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°36'54N, 20°31'37E
14 lipiec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację