Łęgonice

Łęgonice

(4.5 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Łęgonice to ciekawa wioska w województwie mazowieckim, leżąca nieco na zachód od Nowego Miasta Nad Pilicą, nad lewym brzegiem Pilicy.

Historia Łęgonic

Pierwszy kościół w Łęgonicach powstał w 1521 roku, erygowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. Przez wieku prowadzono tu rybołówstwo na Pilicy i okolicznych jeziorach - Wielkim, Za Kowalem i Na Borku.2 km od Łęgonic znajduje się Górka Zgody, gdzie w 1666 roku nastąpiło pojednanie rokoszan pod przywództwem Lubomirskiego z królem Janem Kazimierzem. W miejscu tego wydarzenia stoi kościółek Św. Rocha.

Łęgonice aż do końca XVIII wieku należały do kapituły gnieźnieńskiej. W końcu XVIII wieku dzierżawił je gen. Madaliński. W tym czasie istniały tu dwa folwarki - Łęgonice i Zagórze (2 km dalej). W roku 1911 Łęgonice przeszły w ręce rodziny Zdziarskich.Zabytki w Łęgonicach

- Kościół Św. Jana Chrzciciela - drewniana świątynia z XVIII wieku

- Drewniana dzwonnica stojąca przy kościele- Dwór klasycystyczny wzniesiony około 1827 roku dla Franciszka Łabuńskiego - obecnie własność prywatna

- Kościół Św. Rocha, Górka Zgody - w 1666 roku zawarto tutaj ugodę w Łęgonicach, kończącą rokosz Lubomirskiego, na pamiątkę tego wydarzenia powstała kaplica, a w latach 30-tych XX wieku wybudowano ceglany, jednonawowy kościół z absydą i 4 małymi kaplicami, w czasie I wojny światowej kościół został zniszczony przez wojska austriackie, czego śladem są wmurowane pociski w południowej ścianie obecnego kościółka

Atrakcje

Noclegi w Łegonicach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Łęgonice - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022